EVATEG Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de Gerçekleştirildi

EVATEG Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de Gerçekleştirildi

EVATEG kapsamında uluslararası LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de gerçekleşti.

ae_aydinlatma_evateg_ozyeginİstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Kalkınma Bakanlığı desteği ve Özyeğin Üniversitesi-Şile Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Enerji Verimli LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı Projesi (EVATEG) kapsamında düzenlenen LED/OLED Aydinlatma Teknolojileri çalıştayı 20-21 Ağustos 2013 tarihlerinde Şile’de gerçekleşti. Özyeğin Üniversitesi bünyesinde dünya standartlarında LED/OLED Ar-Ge laboratuvarı kurulmasının yanı sıra, Şile’de bir Enerji Demonstrasyon Merkezi (ŞED) yapısı kurularak, LED/OLED esaslı teknolojilerin enerji verimliliğine etkisi ve kullanımının yaygınlaştırılması konularında halkın farkındalığının arttırılması hedefiyle başlatılan projenin uluslararası ilk çalıştayında 9’ dan fazla ülkeden 180’in üzerinde bilim insanı, araştırmacı, sektör, bakanlıklar ve belediyelerin arasında olduğu uluslararası katılımcılar buluştu.

Enerji kullanımında verimliliği arttırmak, çevre kirliliğini azaltmak ve enerji tasarrufu ile ülke bütçesini desteklemek amacıyla, teknolojik gelişmelerin merkezinde ışık yayan diyotların (LED/OLED) kullanım alanlarının yaygınlaşmasıhedefiyle başlatılan Enerji Verimli LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı Projesi (EVATEG) kapsamında Özyeğin Üniversitesi öncülüğünde kurulmakta olan laboratuvarda bilgi odaklı teknolojileri geliştirme, karakterizasyon ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmasının yanı sıra, uygulanabilir prototipler geliştiriliyor.

Proje kapsamında 20-21 Ağustos tarihlerinde Şile’de gerçekleşen uluslararası LED/OLED Aydinlatma Teknolojileri çalıştayının açılış konuşmasını yapan EVATEG Proje Yürütücüsü ve Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Arık, program içeriği hakkında giriş yaparak, katılımcılar ile ilgili genel bilgi verdi. Şile’de düzenlenen SSL-TR 2013 Çalıştayı’na katkılarından dolayı Şile Belediyesine, program katılımcılarına ve Özyeğin Üniversitesi’ne teşekkürlerini sunan Mehmet Arık; programın amaçlarından birisinin de projede pilot bölge olarak seçilen ve Şile Enerji Demonstrasyon (ŞED) merkezinin kurulacağı Şile yerleşkesinin, program katılımcılarına ve yurdun geneline tanıtımının yapılması olduğuna değindi. 9’ dan fazla ülkeden 180’in üzerinde kişinin katıldığı çalıştayda bilgi ve teknoloji üretimini ve transferini sağlayacak ortak kullanım alanlarının geliştirilmesi ve uygulanabilir modeller ile ülkemizde LED/OLED üretim ve kullanım maliyetlerinin en aza indirilerek işlevsel hale getirilmesi konuları masaya yatırıldı. İstanbul’un Şile ilçesinde bir bilişim ve teknoloji vadisi kurulabilirliğinin tartışıldığı Şile Teknoloji Vadisi paneli oturumu da çalıştayda gerçekleştirildi.

Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Kıyak, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reha Civanlar ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Hayati Çetin’in de aralarında bulunduğu katılımcıların Türkiye’de düzenlenen ilk ulusararası LED/OLED çalıştayına ilgi yüksekti.

Doç Dr. Mehmet Arık Kimdir?
Doç. Dr. Mehmet Arık, lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden 1991 yılında,
master derecesini ise 1996 yılında Miami Üniversitesi Makina aldı. Doktora derecesini ise 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Minnesota Üniversitesi’nden alan Doç. Dr. Arık, doktora sırasında “Yüksek Akılı Isı
transferi ve Mikro-Elektro-Mekanikal-Sistemler MEMS” konularında çalıştı.

2000 yılında General Elektrik Evrensel Araştırma ve Geliştirme (GE GRC) Merkezi’nde uzman mühendis olarak
çalışmaya başlayan Doç Dr. Mehmet Arık, daha sonra proje müdürlüğü görevine getirildi ve 12 araştırmacı ile global bir araştırma grubu kurdu. Dr. Arık’ın araştırma konuları arasında elektroniklerin soğutulması, mikro-akışkan sistemler, enerji, medikal, savunma sistemleri, katı hal aydınlatma sistemleri (LED/OLED), fotonik sistemleri ve Six Sigma bulunuyor.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA:
Özyeğin Üniversitesi, yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kuruldu. Yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Özyeğin Üniversitesi, açtığı programlarda ve oluşturduğu akademik kadroda son derece seçici davranır. Kuruluşundan itibaren ilk üç yılda, Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinin yüzde 60’ı dünyada ilk 100, yüzde 85’i ise dünyada ilk 200’de yer alan üniversitelerden gelerek Özyeğin Üniversitesi’ne katılmıştır. Lisans eğitiminde olduğu kadar, araştırma ve lisansüstü çalışmalarda da mükemmelliğe erişmeye büyük önem veren Özyeğin Üniversitesi, 5 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla eğitim vermekte, Çekmeköy’de bulunan kampüsünde toplam 220 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlamaktadır.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Kelkit’e Güneş Enerjisi Projesi

Gümüşhane’nin Kelkit Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (DOKA) sunulan “Yenilenebilir Enerji Yeşil Köy Projesi” için imzalar atıldı. Proje kapsamında ilçenin Çamur, Sadak, Kaş, Gerdekhisar ve

HABERLER

“Yeşil Büyüme, Yeni İş Olanakları Sağlıyor”

Enerji İK Genel Müdürü Banu Akdoğan, “Rüzgar enerjisinin sağladığı “Yeşil büyüme” ile yeni iş olanakları sağlamak ve mümkün olan en düşük karbon maliyetleri ile elektrik üretilebilir” dedi. TÜREK/TWEC 2013 Konferansı’nın

Elektrikli araçlar 0 Comments

Tesla’dan Elektrikli Araçların Menzilini Yükseltme Adımı

Tesla, “P100D” kod adıyla geliştirdiği yeni araçlarda, akıl almaz bir menzile imza atacak. P100D ve 100D kod adlı modeller, Amerikalı otomobil devinin Model S ve Model X mimarisi üstüne inşa