Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirdi.

Kışın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Erzurum’da güneş enerjisinden elektrik üretiliyor.

Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle kurulan güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimiyle üniversite bünyesindeki Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin tüm elektrik ihtiyacını karşıladı.

Proje koordinatörü Doç. Dr. Kundakçı “Hava soğuk belki ama ışık çok fazla. Kardan yansıyan ışığın bile panellere etkisi var. Yıllık 80 bin kilovat saat enerji üreteceğimizi beklerken tesisten bunun çok daha fazlasını aldık. Bu da Erzurum’un bu tür yatırımlar için elverişli olduğunu gösteriyor” dedi.

Aylarca yerden kalkmayan karı, çatılarından sarkan buz sarkıtlarıyla kış kenti olarak bilinen Erzurum’da, üniversite ve kalkınma ajansı işbirliğiyle kurulan güneş enerjisi santralinden olumlu sonuçlar alındı. Atatürk Üniversitesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğiyle yürütülen “Güneş Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak” projesi kapsamında kurulan güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimiyle üniversite bünyesindeki Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin tüm elektrik ihtiyacını karşıladı.

Haberin devamı için tıklayın

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Zorlu Enerji’den Güneş Enerjisinde Yeni Uygulama

Güneş enerjisinde Türkiye’de çatı üstü uygulamaları henüz yaygınlaşamadı. Zorlu Enerji, yakında çatılara çıkıp, müşteriler için panel kurup işletmeye hazırlanıyor. Türkiye’de güneş enerjisinde çatı uygulamalarının çok önemli bir potansiyel içerdiği biliniyor.

Elektrik Üretimi

Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Azalma Gerçekleşti

Dünya genelinde yenilenebilir enerji yatırımları bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 azaldı. Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları sürüyor. Bu yıl bu açıdan geçen yıllara göre daha durgun gerçekleşti. enerjigunlugu.net’in haberine göre,

HABERLER

“Elektrikli Araç Yapımı Bir Süreç Gerektiriyor”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli araç yapımının bir süreç gerektirdiğini belirterek, “Buraya giden yolu iyi tarif ederek makro planda, 2020 ve 2030 yıllarındaki noktaya ulaşmak lazım” dedi. Türkiye’nin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply