Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Erzurum’a Güneş Enerji Santrali

Güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirdi.

Kışın en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Erzurum’da güneş enerjisinden elektrik üretiliyor.

Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle kurulan güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimiyle üniversite bünyesindeki Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin tüm elektrik ihtiyacını karşıladı.

Proje koordinatörü Doç. Dr. Kundakçı “Hava soğuk belki ama ışık çok fazla. Kardan yansıyan ışığın bile panellere etkisi var. Yıllık 80 bin kilovat saat enerji üreteceğimizi beklerken tesisten bunun çok daha fazlasını aldık. Bu da Erzurum’un bu tür yatırımlar için elverişli olduğunu gösteriyor” dedi.

Aylarca yerden kalkmayan karı, çatılarından sarkan buz sarkıtlarıyla kış kenti olarak bilinen Erzurum’da, üniversite ve kalkınma ajansı işbirliğiyle kurulan güneş enerjisi santralinden olumlu sonuçlar alındı. Atatürk Üniversitesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) işbirliğiyle yürütülen “Güneş Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak” projesi kapsamında kurulan güneş enerjisi santrali, yıllık 90 bin kilovat saat elektrik üretimiyle üniversite bünyesindeki Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezinin tüm elektrik ihtiyacını karşıladı.

Haberin devamı için tıklayın

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Avustralya 22 Büyük Ölçekli Güneş Projesini Onayladı

Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA), onaylanan 100 milyon dolarlık büyük ölçekli fotovoltaik (PV) projelerinin listesini duyurdu. Ajanstan yapılan açıklamalara göre ilgi çeken bu projelerin aşamaları 2016’nın ikinci yarısında tamamlanacak. ARENA’nın

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Aksa, Mısır Elektrik Enerji ve Aydınlatma Fuarı’na Katıldı

Aksa Jeneratör, 24. Uluslararası Mısır Elektrik Enerji ve Aydınlatma Fuarı’na katıldı. Türkiye’de enerji firmaları yurt dışında tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın ilk 5 jeneratör üreticisinden biri olan ve 160 ülkeye ihracat

HABERLER 0 Comments

YYÜ’den Yeni Nesil Güneş Paneli

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Makine Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından üretilen güneş paneli, giyimden savunma teknolojisine kadar geniş yelpazede kullanılabilecek. Güneş enerjisi konusunda Türkiye’de üniversiteler kapsamında hummalı bir çalışma yürütülüyor.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply