Hakan Erkan: “Güneş Enerjisi Konusunda Bilgi Eksikliği Var”

Hakan Erkan: “Güneş Enerjisi Konusunda Bilgi Eksikliği Var”

İSTANBUL – GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, güneş enerjisi ile ilgili Türkiye’de bir bilgilendirme ve bilgi eksikliği olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin öncelikli hedeflerinden birinin de bu eksikliği gidermek olduğunu söyledi. Sektörün 2013 yılında verilecek 600 MW’lık lisans ile hareketleneceğini hatırlatan Erkan, yatırımcıları bekleyen gelecek sorunları arasında ölçüm zorunluluğu, 600 MW’lık lisans sınırlandırması ve yerli üretime verilen katkı payının sınırlandırılmasını gösterdi.

GENSED’in Genel Sekreteri Hakan Erkan ile Alternatif Enerji olarak bir araya geldik. Erkan ile ayak üstü Türkiye’de güneş enerjisi sektöründeki gelişimi ve gelecekte üreticileri bekleyen sorunları konuştuk:

GENSED, güneş enerjisi bilincini arttıracak

Güneş enerjisi ile ilgili bilinç seviyesi ne düzeyde?

Güneşle ilgili bir bilgilendirme ve bilgi eksikliği var. Çünkü yeni bir konu, Türkiye açısından oldukça yeni. Ancak bizim dernek olarak görevimiz bunu insanlara anlatmak. İnsanlar yeter ki bize gelsin, onlara güneşi anlatalım.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâra baktığımızda, ciddi bir teşvik, atılım, destek süreci söz konusu. Ancak güneş şimdilik bundan mahrum bırakılmış gibi duruyor. Eleştirileriniz, beklentileriniz neler?

Evet, genel olarak baktığımızda güneş bir miktar geride kalıyor çünkü verilen teşvik rakamları piyasayı hızla hareket geçirecek durumda değil. Ama yine de eskiye göre daha iyi durumdayız. Dünden bugüne 10 yıllık bir sürece baktığımızda şu an geldiğimiz noktada bir çok düzenleme yapıldı. Bunlar çok önemli. Yerli katkı payları geldi. 2013’e kadar 600 MW’lık lisans verilecek biliyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda da özellikle 2013 yılında güneş sektörünün hareketleneceğini tahmin ediyoruz.

Yatırımcılar ne gibi zorluklarla karşılaşacak?

Güneş yatırımcıları ne gibi zorluklar ya da durumlarla karşılaşacak?

Öncelikle ölçüm zorunluluğu getirildi. Dünyanın hiç bir yerinde bu ölçüm zorunluluğu yok. Bu yatırımcıya bir ek maliyet getirecektir. 6 ay ya da 1 yılda bir ölçüm olacağını tahmin ediyorum. Peki sonra ne olacak? Yarışma yapılacak, yarışmalarda belli bir katkı payı verilecek TEİAŞ’a, TEDAŞ’a. Bu katkı payları belli rakamlara ulaştığında bu kez geri dönüşler bozuk, fizibileteler kötü çıkacak. Bunların hepsi ölçüm zorunluluğunun yol açabileceği durumlar. 30 bin MW civarı başvuru olabileceğini düşünürsek 2013 için konmuş 600 MW’lık sınır da bir diğer zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Bu rakam arttırılırsa, arkasından da 2 ya da 3 bin MW’lık bir başvuru daha açılırsa, tabii ki sürecin biraz daha rahatlamasını sağlayacaktır. Diğer bir durum ise yerliye verilen katkı payı ile ilgili. Buna 2015 yılıyla bir sınırlandırma getiriliyor. Şu an da üretim yapmaya kalksanız iki yılda ancak yapabilirsiniz. O nedenle de yerli teşviğe verilen sürenin uzatılması lazım. Bununla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Eğer teşviğin süresi uzatılırsa o zaman tabii ki tüm ürünler yerli olduğunda yaklaşık 20 dolar/sent’e kadar bir teşvik durumu söz konusu olabilir. Bu da söktörün hareketlenmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Erkan: Yenilenebilir enerji santralleri ikinci santral görevinde olmalı

Peki Hakan bey, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ‘nükleer enerjinin olmazsa olmaz’ yönündeki açıklamaları için görüşünüz nedir?

Yenilenebilir enerjiler bir baz yük santrali gibi çalışamıyor ne yazık ki. Bunların ikinci santral görevinde olması lazım. Ama nükleer yerine de termik santral düşünülebilir. Tabii hiçbir zaman rüzgâr ve güneş bir baz yük santral yerine geçmeyecektir ama yurt dışında da olduğu gibi bunu iyileştirme çalışmaları var. Yenilenebilir enerji santrallerinin toplam kapasitedeki değeri % 5’lerden, % 10’lardan daha yukarılara, mesela şu anda % 30’a kadar çıkabiliyor. Bunlar teknolojinin ilerlemesi ile daha üst seviyelere de çıkacaktır.

Röportaj: Kağan Konçak, www.alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

News

“I Would Give A1% Higher Chance To Self-consumption Than FIT In Turkey”

Upsolar opened its office in Istanbul in 2013 and it continues to expand its existence. Upsolar’s Turkey & Middle East Director Mr. Ioannis Markatatos answered the questions about why they decided

RÖPORTAJLAR

Berk Eyilik:“Enerji Sektörünün Şu Anda Gündem Maddesi Özelleştirmelerdir”

İSTANBUL – Akiş Enerji Yönetici Ortağı Berk İyilik’le enerji sektörü, yenilenebilir enerji alanı, enerji politikaları ve şirketin proje ve hedefleri konusunda görüştük.    Türkiye enerji sektörünü genel hatlarıyla nasıl değerlendiriyorsunuz?

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Serdar Ataseven:”Rüzgar Sektörünün İvme Kazanması Lazım”

  İSTANBUL – 2011 yılında Yenilenebilir Enerji Kanunu’ndaki değişiklikler, tarife sisteminin uygulamaya konması başta olmak üzere sektörde önemli adımlar atıldığını belirten Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 2023

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply