Era’dan Biyogaza 6,5 Milyon Dolarlık Yatırım

Hidroelektrik santrallerine türbin üreten Era Şirketler Grubu, Çubuk’ta 6.5 milyon dolarlık yatırım ile kuracağı biyogaz santralini 2013 yılında devreye alacak. Santralin 2,4 MW’lık kurulu güce sahip olacağını ifade eden Era Şirket Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal, tesisi Mart ayı gibi devreye almayı planladıklarını ifade etti. Ünal, “Bölgedeki hayvansal atıkları toplayacağız, onların gazlarını ayrıştırıp jeneratörlerde elektrik üreteceğiz. Oluşan atık posasını ise gübre haline getireceğiz. Günde 8 ton gübre çıkacak. Ayrıca, jeneratörden çıkan atık ısıyı havaya vermeyeceğiz, onunla da 10 dönüm sera yapacağız” şeklinde konuştu.

2004 yılında Albe Enerji olarak kurulan, sonraki yıllarda bünyesinde sektörün ihtiyaçlarına göre yeni şirketler ekleyen Era Şirketler Grubu, yatırımlarına hız veriyor. 2012 yılının ilk 9 ayını ciro ve istihdam artırarak geçirdiklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal, 10 milyon dolarlık yatırımla kurdukları Hidoren AŞ. ile hidroelektrik santrallerine türbin üreten tek özel sektör yatırımcısı olduklarına dikkat çekerek “Biz bu sene 13 tane türbin siparişi aldık. Bu türbinlerin ilkini geçen ay taktık, şu anda elektrik üretiyor. Bu bizim için bir gurur” dedi.

Son 5 yıl içerisinde Uzakdoğu’dan satın alınan türbinlere 700 milyon dolar, Avrupa’dan ithal edilen türbinlere de 300 milyon dolar ödendiğini bildiren Ünal, son dönemde Türk sanayisinde bir gelişme olduğunu kaydetti. Ünal, “Hükümet bu konuda üzerine düşen her şeyi yaptı. Diyelim 10 MW bir Hidroelektrik santral yapacaksınız. Bunun türbinini yerli alırsanız devlet 5 yıl boyunca 9.6 dolar/centten, ithal yaparsanız, 7.3 dolar/centten alıyor elektriğinizi. Bu yılda 1 milyon dolar fark demek” dilerek bu uygulamanın ardından siparişlerinin arttığını ve Uzakdoğu ürününü seçecek yatırımcının çok az kaldığını ifade etti. Hidroen’in altında 35 tane alt yüklenicinin çalıştığını dile getiren Ünal “Biz 200 kişilik istihdam sağlıyoruz. Alt yüklenicilerle bu bin kişiye ulaşıyor” dedi.

Çöl yeşerten gübre

Çubuk’ta 6.5 milyon dolarlık yatırımla biyogaz santrali kurma çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ünal, “Burada kuracağımız santral 2.4 MW kurulu gücünde olacak. Bölgedeki hayvansal atıkları toplayacağız, onların gazlarını ayrıştırıp jeneratörlerde elektrik üreteceğiz. Oluşan atık posasını ise gübre haline getireceğiz. Günde 8 ton gübre çıkacak. Bu gübre ile ilgili Suudi Arabistan ve çevre ülkelerden talep var.  ‘Çöl yeşerten gübre’ deniliyor o bölgelerde. Ayrıca, jeneratörden çıkan atık ısıyı havaya vermeyeceğiz, onunla da 10 dönüm sera yapacağız” dedi. Bu proje ile Esenboğa çevresindeki kokuların da ortadan kalkacağını bildiren Ünal,  ÇED belgelerini aldıklarını ifade ederek “Mart ayının ortaları gibi devreye alacağımızı ümit ediyorum” dedi. Türkiye’nin bu alanda geri kaldığını söyleyen Ünal, “Almanya’da 6 bin, İtalya’da 3 bin, Tayland’da 3 bin, İspanya’da 2 bin tane böyle tesis var. Ama Türkiye’de yok” dedi.

‘Tacikistan’a tesis kuracağız’

Gürcistan, Makedonya, Arnavutluk ve Bosna Hersek pazarlarıyla ilgili çalışmalarının olduğunu belirten Ünal, Tacikistan ile bir protokol imzaladıklarını dile getirerek “Orta Asya’nın su kaynaklarının yüzde 60’ı Tacikistan ülke sınırları içerisinde. Şu anda İran 600 MW, Rusya 400 MW’lık HES yapıyor orada. Biz de bu makine ekipmanların yüzde 70’inin Türkiye’de yapılıp, yüzde 30’unun orada montaj sistemiyle yapılması noktasında hükümetle bir protokol imzaladık. 1-2 yıl içinde orada da bir tesisleşme durumuna gidilecek” dedi.

Kaynak: İş’te KOBİ

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

İncirliova’da 5 Bin Konutun Elektriği Biyogazdan Sağlanıyor

İncirliova’da 2 yıl önce kurulan biyogaz enerji santralinde 5 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Biyogazdan elektrik üretimi Türkiye’de henüz çok yaygın değil. Oysa, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık kapasitesi düşünüldüğünde, biyogaz

HABERLER

Siemens’ten Belçika’ya 17 Rüzgar Türbini

Siemens Energy Belçika’nın Antwerp şehrinde kurulmak üzere 17 adet rüzgar türbini siparişi aldı. Alman enerji şirketi Siemens Energy, Belçika ile ilk rüzgar enerjisi anlaşmasını imzaladı. Siemens, Belçika Antwerp’te bulunan Schelde

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tesla ve SolarCity Bu Adaya Kesintisiz Enerji Sağlıyor

Tesla ve Solarcity evliliğinin henüz imzaları kurumadan, birlikte yaptıkları bir proje dünyada konuşulmaya başlandı bile. İkilinin Tau MicroGrid Projesi, bir adaya gerçekten can verdi. SolarCity’nin kurduğu sistemden üretilen güneş enerjisi, Tesla’nın