EPİAŞ Ortaklığı İçin Heyecan Sürüyor

EPİAŞ Ortaklığı İçin Heyecan Sürüyor

Limak ve Kazancı grupları Enerji Borsası`na (Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi – EPİAŞ) en üst limitten, yani yüzde 4`er hisse ile ortak olmak istiyor. Pek çok şirket, 50 bin TL`lik sembolik hisseyle katılmayı tercih ediyor. 

GridEnerji piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK), Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösterecek enerji borsasını işletmek üzere kurulacak Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi`ne (EPİAŞ) ortaklık için özel sektör şirketlerine tanıdığı başvuru süresi yaklaşık 10 gün sonra, 30 Ağustos 2014`te doluyor.

Başvurular başladı

EPİAŞ`ın yüzde 40`lık hissesi özel sektör oyuncularına tahsis edilmiş durumda. Bu yüzde 40`lık bölümünden hisse almak isteyen özel sektör oyuncularından bazıları başvurularını yapmış durumda. Pek çok şirket de başvuru hazırlıklarını devam ettiriyor.

İlk resmi açıklama Zorlu`dan

EPİAŞ’a ortaklık başvurusu konusunda elektrik sektöründen ilk resmi açıklama Zorlu Enerji’den geldi. Şirketten yapılan açıklamada, EPİAŞ’tan yüzde 0.4’lük hisse almak üzere EPDK’ya başvuru yapıldığı duyuruldu. Bu oran, özel sektör şirketlerine tanınan 50 bin TL’lik alt limitin yaklaşık beş katına karşılık geliyor. Yani Zorlu Enerji, EPİAŞ’tan talep ettiği hisseler karşılığında 246 bin 291 liralık sermaye koymayı taahhüt etmiş durumda.

Limak ve Kazancı yüzde 4 istiyor 

Limak ve Kazancı grupları, Enerji Borsası`na ortaklık için en iştahlı görünen gruplar arasında yer alıyor. Şirket kaynaklarından aldığımız bilgilere göre Limak Grubu, EPİAŞ’tan kendisine tanınan yüzde 4`lük üst limitten hisse alma talebiyle EPDK’ya başvuru yapacak.
Aynı şekilde Kazancı Grubu da, EPİAŞ`ta üst limitten, yani yüzde 4’lük payla ortak olma talebiyle başvurusunu yapmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre Kazancı Grubu bu hisseleri, Aksa Enerji ve Aksa Doğalgaz başta olmak üzere, grup içindeki enerji şirketleri arasında pay edecek.

Enerjisa da etkin olmak istiyor

Türkiye’de elektrik sektörünün dağıtım, satış ve üretim ayaklarındaki en büyük oyuncularından biri konumundaki Enerjisa da EPİAŞ’a ortak olacak. Yüzde 50 Sabancı Grubu, yüzde 50 Alman E.ON ortaklığındaki Enerjisa EPİAŞ’a ortaklık için çalışmalarını sürdürüyor ve başvurusunu da önümüzdeki günlerde yapacak. Enerjisa yetkilileri “Türkiye elektrik piyasasının önde gelen oyuncusu olarak EPİAŞ içerisinde aktif olarak yer almayı hedefliyor ve çalışmalara katkı sağlıyoruz” dedi.

Sembolik temsili yeterli bulanlar

Büyük şirketler dışında enerji oyuncularının EPİAŞ’a en düşük hisseyle ortaklığa eğilimli oldukları dikkat çekiyor. Turcas Grubu EPİAŞ`a ortaklık için başvuruyor. Grubun tercihi, EPİAŞ`a Turcas Elektrik Toptan Satış AŞ (TETSAŞ) üzerinden ve 50 bin TL`lik alt limitten hisse alarak ortak olmak.

RWE de 50 bin hisse istiyor

Sembolik olarak hisse isteyen bir başka oyuncu da Alman sermayeli RWE Grubu. RWE Enerji Toptan Satış AŞ`den aldığımız bilgilere göre Şirket EPİAŞ’ta azami 50 bin adetlik C grup hisse (toplam itibari değeri 50 bin TL) satın alınması için teklif verdi.

Kardemir 650 bin TL’lik hisse alacak

Daha önce demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Kardemir de EPİAŞ`a ortaklık için başvuracağını duyurmuştu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Kardemir EPİAŞ`a maksimum 650 bin adet pay ile ortak olunmasını kararlaştırdı. Kardemir de kendi elektriğinin bir kısmını karşılayan elektrik üretim tesisiyle enerji sektörünün de bir oyuncusu.

Hisse artarsa borsa İstanbul’a

EPİAŞ’a ortaklık başvuruları için tanınan son tarih olan 30 Ağustos’tan itibaren, hangi şirketin ne kadarlık hisseyle ortak olacağı netleşecek. Özel sektöre ayrılan C Grubu hisselerin başvuruları karşılamaması halinde, eldeki hisseler ortaklığa talip şirketler arasında adil şekilde dağıtılacak. Talebin yetersiz kalması halinde ise kalan hisseler Borsa İstanbul’a verilecek.

Kaynak: Mehmet Kara/Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

Risen Solar Technology Türkiye’de Yatırım Hazırlığında

Fizibilite çalışması yapmak üzere kente gelen Çin’deki enerji firmasının proje yöneticisi Yun Jia Yang, 2015’te Türkiye ve Çin arasında yapılacak ticari anlaşmalara bu yatırımı ekletmeyi hedefliyor. Türkiye’de güneş enerjisinde uluslararası

HABERLER 0 Comments

Güney Afrika’da Güneş Enerjili Havalimanı

Afrika kıtasının. kendi enerji ihtiyacının büyük bölümünü güneşten sağlayan ilk havaalanı Güney Afrika`da resmi olarak açılarak hizmete başladı. Güneş enerjisinin kullanıldığı havaalanları yaygınlaşmaya başladı. Afrika’da da güneş enerjisinden yararlanan havaalanı

HABERLER 0 Comments

Xiaomi Elektrikli Bisiklet Üretiyor

Çin pazarının pek çok sektöründe faaliyet gösteren Xiaomi firması, yine ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu bir konuya yani elektrikli bisiklet üretimine adım atıyor. Çin’de ulaşımda elektrikli araçların gün geçtikçe arttığına