EPDK Yenilenebilir Enerjiye Yeni Destekler Verecek Mi?

Elektrik piyasasında tüketici fiyatlarını doğrudan etkileyebilecek üç önemli gelişme yaşandı:

BOTAŞ, elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgazın fiyatına yüzde 38 zam yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) , elektrik dağıtım şirketlerinin kâr marjını yüzde 2.33’ten yüzde 3.49’a çıkardı.

Elektrik faturalarında yüzde 8’lik payı olan kayıp-kaçak oranları yükseltilerek revize edildi.

Sektör temsilcileri, BOTAŞ’ın elektrik santrallerinin kullandığı doğalgaza yaptığı zammın, elektrikte maliyetleri artırdığına dikkat çekiyor. Resmî verilere göre şirket en fazla doğalgazı da elektrik sektörüne veriyor. Geçen yıl satılan toplam 39,4 milyar metreküp gazın 18,9 milyar metreküpü enerji sektörüne gitti.  BOTAŞ malî dengeyi sağlamak için kamu elektrik santralleriyle alım garantili santrallere pahalı, konut (dağıtım şirketleri) ve sanayi müşterilerine ise ucuz gaz satış politikası izliyor.

Tüm bu gelişmeler sonucunda yeni yılda sanayi elektriğine %10 ile %20 arasında bir zam gelmesi şaşırtıcı olmayacak. Elektrik fiyatlarına son olarak 1 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 9.8 oranında zam yapılmıştı. Bu zam sonucunda özellikle güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının geri dönüş süreleri kısalmış,  güney ve batı sahil şeridinde 500 KW altı lisans gerektirmeyen, öztüketime yönelik kurulumlar çok daha fizibl hale gelmişti.

BOTAŞ’ın son fiyat artışı eğer sanayide elektriğe zam olarak yansırsa, örneğin güneş enerjisi için: Türkiye’nin güneşi bol bölgelerinde ticarethaneler için lisanssız yenilenebilir enerji yatırımlarının dönüş süreleri de %10-20 arasında kısalacak. Şu anda öztüketime dayalı modellerde 6-7  sene arası gerçekleşen süreç,  5 senelere indiği takdirde bu yatırımların büyük hız kazanması kaçınılmaz. Tüketim fazlasının dağıtım şirketlerine KW başına 0,13,3 USD  satılabildiği modellerde ise bu süre hali hazırda 7-8 sene arasında. Zam gerçekleştiği takdirde, beklentiler yatırımların 6 sene civarında geri döneceği şeklinde.

Elektrik fiyatları, EPDK tarafından üç ayda bir belirleniyor. Kurum, Aralık ayı sonuna kadar toplanarak 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli yeni fiyatları belirleyecek. Zam olup olmayacağı da o tarihte belli olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vatandaşların Aralık ayında gerek doğalgaz gerek elektriği Kasım fiyatlarından alacağını belirterek, ”Sanayici ve mesken kullanıcılarına herhangi bir fiyat değişikliği yok. Kasım ayında onları etkileyecek bir düzenleme yapılmadı” diye konuştu.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

YATIRIMCI

MZ Solar’dan Antalya’ya Güneş Enerji Santrali

MZ Solar tarafından Antalya`ya 5 megawatt kurulu gücünde güneş enerjisi santrali kurulacak. Türkiye’de güneş enerjisi santralleri kurulumu tüm hızıyla sürüyor. Küçüklü büyüklü bir çok santral Türkiye’yi sarmaya başladı. enerjigunlugu.net’in haberine

HABERLER

Arıtma Tesisi Çamurları Güneş Enerjisi ile Kurutulacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunu “solar” sistemle (güneş enerjisi) kurutacak yeni bir yatırıma hazırlanıyor. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) sunulan “Havza Atıksu

ENERJİ YÖNETİMİ

Rüzgar Enerjisinde Kurulu Güç Artıyor

Türkiye’deki toplam rüzgar kurulu gücü, 2015’in ilk yarısında 4.192 megawatt kapasiteye çıktı. Türkiye rüzgar enerjisi üretiminde atağa kalktı. 2023 hedeflerine ulaşma konusunda önemli aşama kaydediyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB)