EPDK Yenilenebilir Enerjiye Yeni Destekler Verecek Mi?

Elektrik piyasasında tüketici fiyatlarını doğrudan etkileyebilecek üç önemli gelişme yaşandı:

BOTAŞ, elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgazın fiyatına yüzde 38 zam yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) , elektrik dağıtım şirketlerinin kâr marjını yüzde 2.33’ten yüzde 3.49’a çıkardı.

Elektrik faturalarında yüzde 8’lik payı olan kayıp-kaçak oranları yükseltilerek revize edildi.

Sektör temsilcileri, BOTAŞ’ın elektrik santrallerinin kullandığı doğalgaza yaptığı zammın, elektrikte maliyetleri artırdığına dikkat çekiyor. Resmî verilere göre şirket en fazla doğalgazı da elektrik sektörüne veriyor. Geçen yıl satılan toplam 39,4 milyar metreküp gazın 18,9 milyar metreküpü enerji sektörüne gitti.  BOTAŞ malî dengeyi sağlamak için kamu elektrik santralleriyle alım garantili santrallere pahalı, konut (dağıtım şirketleri) ve sanayi müşterilerine ise ucuz gaz satış politikası izliyor.

Tüm bu gelişmeler sonucunda yeni yılda sanayi elektriğine %10 ile %20 arasında bir zam gelmesi şaşırtıcı olmayacak. Elektrik fiyatlarına son olarak 1 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 9.8 oranında zam yapılmıştı. Bu zam sonucunda özellikle güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının geri dönüş süreleri kısalmış,  güney ve batı sahil şeridinde 500 KW altı lisans gerektirmeyen, öztüketime yönelik kurulumlar çok daha fizibl hale gelmişti.

BOTAŞ’ın son fiyat artışı eğer sanayide elektriğe zam olarak yansırsa, örneğin güneş enerjisi için: Türkiye’nin güneşi bol bölgelerinde ticarethaneler için lisanssız yenilenebilir enerji yatırımlarının dönüş süreleri de %10-20 arasında kısalacak. Şu anda öztüketime dayalı modellerde 6-7  sene arası gerçekleşen süreç,  5 senelere indiği takdirde bu yatırımların büyük hız kazanması kaçınılmaz. Tüketim fazlasının dağıtım şirketlerine KW başına 0,13,3 USD  satılabildiği modellerde ise bu süre hali hazırda 7-8 sene arasında. Zam gerçekleştiği takdirde, beklentiler yatırımların 6 sene civarında geri döneceği şeklinde.

Elektrik fiyatları, EPDK tarafından üç ayda bir belirleniyor. Kurum, Aralık ayı sonuna kadar toplanarak 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli yeni fiyatları belirleyecek. Zam olup olmayacağı da o tarihte belli olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, vatandaşların Aralık ayında gerek doğalgaz gerek elektriği Kasım fiyatlarından alacağını belirterek, ”Sanayici ve mesken kullanıcılarına herhangi bir fiyat değişikliği yok. Kasım ayında onları etkileyecek bir düzenleme yapılmadı” diye konuştu.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

ABD’de Şebekeden Bağımsız Bir Şehir Kuruluyor

Amerika`nın New York şehrinde bulunan Brooklyn idari bölgesi ilk şebekeden bağımsız güneş enerjisi bölgesi olacak. Proje için Brooklyn Valisi Andrew M. Cuomo, Eyalet genelinde inşa edebilmek için mikrogrid tasarımı için

HABERLER

Yüzde 72 Isıtma Tasarruflu Ahşap Evler: Tervakukka !

“Tervakukka” olarak bilinen ekolojik ahşap ev, Fin yapı geleneklerini, geleceğe yönelik enerji verimliliği hedefleriyle birleştiren düşük karbonlu, pasif enerjili bir yapı. Konutların toplam karbon salımında tuttuğu büyük yeri düşündüğünüzde, ahşap

HABERLER

Küresel Çalışan – Yöresel Üreten Uluslararası Şirket, Van’da Yatırım Yaptı

1968 yılına uzanan geçmişiyle, yenilenebilir enerji sektöründe solar inverterler, rüzgarda geri besleme üniteleri ve bio kütlede ORC’de kullanılan jeneratör imal eden Alman LTİ Reenergy şirketi, Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne Van’da