EPAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Oldu

EPAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu Oldu

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin girişimleriyle kurulan Enerji Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu seçildi.

Gurkan+KumbarogluEnerji sektörünün ulusal ve uluslararası politikaları belirleyecek düzeyde etkin ve geçerli olması, enerjiyle ilgili kurum ve kuruluşların çalışmalarını da önemli kılıyor. Bu doğrultuda, Türkiye’nin enerji politikalarını destekleyecek ve geliştirecek kurumların yönetim biçimleri ve çalışmaları da öncelik kazanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin girişimleriyle kurulan Enerji Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EPAM) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu seçildi.

Enerji sektöründe dünya devi sayılacak kurum ve kuruluşlar ile Nobel ödüllü bilim adamlarının da üyeleri arasında bulunduğu 38 yıllık IAEE’nin Seçilmiş Başkanı olarak yeni yıl itibarıyla göreve başlayan Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nden 26 öğretim üyesinin girişimiyle kurulan EPAM’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütecek.

Merkezin kurucu Genel Kurul toplantısında oy birliğiyle Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Prof. Dr. Kumbaroğlu, merkezin sekiz farklı bölümde görev yapan öğretim üyeleriyle kurulduğunu belirtti.

“İşbirliğimizi uzun vadeli, sürdürülebilir yeni bir platforma oturtacağız”

Yapılacak çalışmalarda enerji politikalarının disiplinler arası bir anlayışla, tüm yönleriyle değerlendirileceğini ifade eden Kumbaroğlu, enerji politikaları, uygulamaları ve sonuçları üzerine yapılacak araştırmalarla Türkiye’nin enerji politikalarının şekillenmesine EPAM olarak destek verileceğini vurguladı.

Kumbaroğlu, şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi olarak enerji ve çevre politikalarının belirlenmesine yönelik Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız işbirliğinden sonra halen hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile önümüzdeki 30-40 yılın enerji ve emisyon projeksiyonlarının bilimsel modeller temelinde sağlıklı olarak çıkartılması üzerine yakın işbirliğimiz bulunmaktadır. Merkez sayesinde bu işbirliğimizi uzun vadeli, sürdürülebilir yeni bir platforma oturtacağız. Ülkemize hayırlı olsun.”

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu başkanlığında kurulan EPAM Yönetim Kurulu üyeliklerine ise Prof. Dr. İlhan Or, Prof. Dr. Cem Avcı, Prof. Dr. Ramazan Yıldırım ve Prof. Dr. Turgut Onay seçildi. Başkan Kumbaroğlu, seçim sonuçları doğrultusunda üniversite rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu tarafından Merkez Müdürü olarak görevlendirildi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

İngiltere’de Bir Rüzgar Çiftliği Daha Hizmete Girdi

Alman geliştirici BayWa, Kuzey İngiltere’de 29.7 MW’lık Fraisthorpe rüzgar çiftliğini hizmete soktu. http://blog.radikal.com.tr’den aldığımız veriler çerçevesinde, National Grid istatistiklerine göre 2015 yılı İngiltere için rüzgar enerjisi üretimi açısından rekor yılı

HABERLER 0 Comments

Konya’nın İlk Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

Konya’da, 350 bin euro yatırımla kurulan 200 KW kapasiteli Türkiye’nin ilk güneş enerjisi santralı üretime başladı. TÜRKİYE’NİN  ilk resmi güneş enerjisi santralı IBC Solar, Konya’da üretime başladı. MEDAŞ için 3.500

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Güneş Panelleri, Gümüşün Fiyatını Artıracak

Uzmanlar, güneş panellerinin bir numaralı ve en kritik malzemesi olan gümüşe talebin, güneş enerjisi yatırımlarına paralel olarak artacağını belirtiyor. Geleceğin en önemli enerji kaynaklarından kabul edilen güneş enerjisinin dünyada kullanımı