ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 Yeni Yeşil Şehir İnşa Edilecek


Bilim adamları karbon salımının %75’inden kentleri sorumlu tutuyor. ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sıfır karbon salınımlı kentler kuruluyor.

Geleceğin kentleri ulaşımın bisikletle ya da yürüyerek sağlanabileceği şekilde tasarlanıyor. Ancak bu sıfır karbon salınımlı kentlerin küçük olacağı anlamına gelmiyor. Her bölge toplu taşıma konusunda kendi kaynağına sahip olacak. Böylece kent sakinleri otomobillerini çok daha seyrek kullanacak. “İdeal kentler”, kendi kaynaklarını kullanıyor ve fosil yakıtlar dışındaki enerji kaynaklarından yararlanıyor. Almanya Federal İmar ve Kadastro İdaresi’nden (BBSR) Karl Peter Schön ve Andre Müller, “Sıfır karbon salınımı-Hayal ve gerçek arasında” başlıklı çalışmalarında küresel olarak uygulanan en iyi kent projelerini inceliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de, 6 yıl önce Masdar adında bir ekolojik model kentin yapımına başlandı.

Bu model kenti inşa eden mühendisler, çöl bölgesinde hangi güneş enerjisi panelinin daha verimli çalıştığını görmek için testler yaptılar. Masdar’da trafik düzenlendi, kent yeşillendirildi, sokaklara temiz hava aktaran bir düzenek geliştirildi.

Mali kriz çöldeki projeyi etkilediği için Masdar’da şimdiye kadar sadece birkaç yapı ve araştırma enstitüsü kurulabildi.

Andre Müller, Şanghay’daki uydu kent Lingang New City’de farklı bir hava olduğunu ve insanların şimdiden bu bölgeye taşınmaya başladığını belirtiyor. Merkezinde yapay bir göl bulunan kentte; mağazalar, yürüyüş yolları, tramvay ve diğer tüm hizmetler kent sakinlerinin ellerinin altında. Kent planlamacıları şehrin enerjisini rüzgâr, güneş, jeotermal ısı ve deniz suyundan elde etmeyi planlıyor.

Müller’e göre, Çin hükümeti bu projeyi destekliyor ve yaklaşık 800 bin kişinin Lingang New City’de yaşaması bekleniyor. Ayrıca Müller, Lingang New City’de ekonomik ve bireysel ihtiyaçların karşılanabilmesi için planlamaların yapılmış olduğunu ekliyor.

Lingang New City’nin kuruluşunda ekonomik büyüme ve kentin yeni sakinleri birincil, yenilenebilir enerji kaynakları ise ikincil öneme sahip. Şehrin enerji kaynağı olarak nükleer enerji santralleri ve kömür santralleri düşünülüyor.

Arizona’daki Tucson şehrinin eteklerindeki Civano’nun kendi ekolojik projesi bulunuyor. Mimarların Pueblo kabilelerini ilham alarak inşa ettikleri kentte evler geri dönüşümlü malzeme kullanılarak yapılıyor. Bu evleri soğutmak için, çöl bölgelerinde kullanılan geleneksel yöntem sayesinde enerji tasarrufu sağlanıyor. Civano ekolojik projesi türünün tek örneği.

Binlerce kişinin yaşadığı bir metropolün yeniden yapılandırılması oldukça maliyetli. Schön, Avrupa’daki demografik daralmanın bu şekilde bir modernizasyon olduğunu belirtiyor. Mülk sahipleri ve kentsel gelişme kavramı için finansal yardım çok önemli görülüyor.

Model projeler işletmelere yeni teknolojileri doğada test etme şansı veriyor. Örneğin Fransa’da Lyon şehrinde yaşayan kişiler, yakın bir zamanda eski sanayi bölgesi Confluence’den elektrikli otomobil kiralayabilecekler.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Avrupa Komisyonu Raporu: “Rüzgar Artık En Ucuz Enerji Kaynağı”

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapor,  hava kalitesi, sağlığa etkisi ve gerektirdiği harcamalar ve iklim değişikliğine etkileri gibi dış etkenler de dikkate alındığı zaman, en ucuz enerji kaynağının rüzgar olduğunu  ortaya

HABERLER

“Çevre Dostu Metro ve Raylı Sistemler, Kaza Riski En Düşük Ulaşım Araçları”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez:“Trafiği büyük ölçüde rahatlatan, çevre dostu metro ve raylı sistemler, kaza riski en düşük ulaşım araçları arasında da öne

HABERLER

Avustralya’da Güneş Enerjili Yarış Arabası

Avustralya’da üniversite öğrencileri güneş enerjisiyle çalışan yarış arabası üretti. www.mynet.com’un haberine göre, Ulaşım olgusu çehre değiştirmekle karşı karşıya. Güneş enerjili araçlar gelecek için büyük avantajlar sağlayacak. Sydney sokaklarında bu Temmuz ayı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply