Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.   

DSCN2139Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yatırımcılara lisans sürecinin en kritik safhalarından biri olan ölçüm sürecinde A’dan Z’ye hizmet veriyor. Firmanın bu alandaki hizmetleri; rüzgar ve güneş enerjisi ölçümleri için proje sahasında en uygun ölçüm noktasının belirlenmesi, ölçüm ekipmanının tedariği, ölçüm direklerinin imalatı, nakliye ve montajı, ölçüm verilerinin takibi, raporlanması, MGM’ye akışının sağlanarak kontrol edilmesi ve ölçüm istasyonlarında oluşabilecek arıza ve sorunların çözümü için servis ve tamir işlemlerini kapsıyor. Ayrıca, ölçüm istasyonlarının periyodik mekanik ve elektronik bakımlarının yapılarak uzun yıllar işler halde tutulması ve istasyonların yer değişikliği gerektiğinde demontajı, nakliyesi, stoklanması veya yeni sahalara sevk edilerek tekrar kurulumlarının yapılması da firmanın faaliyetleri arasında yer alıyor.

Firma projelerin yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı planlıyor

Enisolar, Alman menşeili Ammonit firmasının üretimini gerçekleştirdiği meteorolojik ölçüm sistemlerinin distribütörlüğünü gerçekleştiriyor. Firma, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinin yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor. Enisolar Teknik Müdürü Deniz Garip Yılmaz, Türkiye’de şu ana kadar 300 meteorolojik ölçüm istasyonu kurulumu gerçekleştirdiklerini belirterek ürünleri hakkında şu bilgileri verdi: “Rüzgar ve güneş enerjisi santralleri kurulmadan önce, santralin ne kadar elektrik üreteceği, satış fiyatlarının ne olacağı gibi unsurların belirleneceği fizibilite çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bu çerçevede, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri kurulumu için meteorolojik ölçüm sistemleri kullanılıyor. Bu istasyonlarda anemometre dediğimiz rüzgar ölçüm cihazları bulunur. Ayrıca, yön ölçer, basınç sıcaklık nem, global radyasyon, güneşlenme süresi gibi unsurları tespit eden sensörler vardır. Bu sensörlerle ölçülen veriler, veri kaydedicilerde saklanır. Bu veriler istenilen aralıklarla istenilen adreslere değişik yöntemlerle iletilir. İstasyonlardan saniyede bir ölçüm alınır ve bu ölçümler 10 dakikalık ortalamalarla kaydedilir. Toplanan veriler bağımsız değerlendirme kuruluşları tarafından ele alınarak, kurularak santralin ne kadar elektrik üreteceğinin hesabı yapılır. Sonunda,  santraller kesin bilgiler üzerine kurulmuş olur. Böylece yasal zorunluluk olan ölçme işlemi gerçekleştirilmiş olur hem de doğru ekipmanlarla yatırım garanti altına alınır.”

Arazi  şartlarında zorluğa dayanıklı sistemler

Yılmaz, distribütörlüğünü gerçekleştirdikleri meteorolojik ölçüm sistemlerinin, doğru ölçüm ve arazi şartlarında zorluğa dayanıklılık özelliklerine sahip olduğunu belirterek, “Ölçüm sistemlerimize her an her yerden ulaşılabilecek bir şekilde düzenleniyor. Ölçüm istasyonuna bir cep telefonuyla bile ulaşma olanağı sunuyor. Bu da ölçülen verileri incelenmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

“GES Yatırımcılarının Geleceği Belirsiz Firmaların Ürünlerini Alma Lüksü Olmamalı”

SolarTürk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Ülkemizde GES yatırımında bulunacak yatırımcılarımızın ileride ne olacağı belirsiz firmaların ürünlerini alma lüksünde olmaması lazım. Bu

HABERLER

Gama Enerji 13 Adet Rüzgar Türbinini Devreye Alıyor

Gama Enerji A.Ş. tarafından İlyaslar Köyü ile Tütenli köyü arasına yine 13 adet Rüzgar Enerji Santrali kurum çalışmaları başladı. Yırcalı Şirketler Grubu tarafından Ballıca Beldesi yakınlarında kurulan 13 adet rüzgar enerji santralinin ardından şimdi

HABERLER

BMW’den Elektrikli Araçlar İçin Bambu Sundurma

BMW elektrikli araçları güneş enerjisi ile şarj eden Bambu sundurmasını tanıttı.           İlk elektrikli BMW i3 aracı Amerika’ya ulaştıktan sonra, firma aracı şarj etmek için güneş