Enisolar, MegaWhat’la Türkiye’deki Rüzgar Santrallerini Mobil Ortama Yansıtıyor

Enisolar, MegaWhat’la Türkiye’deki Rüzgar Santrallerini Mobil Ortama Yansıtıyor

Enisolar Enerji Çözümleri, kurulu ve kurulum aşamasındaki birçok rüzgar türbininin harita üzerinde gösterildiği, detaylı bilgisinin aktarıldığı MegaWhat isimli mobil uygulamayı Türkiye rüzgar enerji sektörünün hizmetine sundu. 

megawhat

Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yatırımcılara lisans sürecinin en kritik safhalarından biri olan ölçüm sürecinde A’dan Z’ye hizmet veriyor. Firmanın bu alandaki hizmetleri; rüzgar ve güneş enerjisi ölçümleri için proje sahasında en uygun ölçüm noktasının belirlenmesi, ölçüm ekipmanının tedariği, ölçüm direklerinin imalatı, nakliye ve montajı, ölçüm verilerinin takibi, raporlanması, MGM’ye akışının sağlanarak kontrol edilmesi ve ölçüm istasyonlarında oluşabilecek arıza ve sorunların çözümü için servis ve tamir işlemlerini kapsıyor. Ayrıca, ölçüm istasyonlarının periyodik mekanik ve elektronik bakımlarının yapılarak uzun yıllar işler halde tutulması ve istasyonların yer değişikliği gerektiğinde demontajı, nakliyesi, stoklanması veya yeni sahalara sevk edilerek tekrar kurulumlarının yapılması da firmanın faaliyetleri arasında yer alıyor. Enisolar, Alman menşeili Ammonit firmasının üretimini gerçekleştirdiği meteorolojik ölçüm sistemlerinin distribütörlüğünü gerçekleştiriyor.

 “Lokasyon ve detay bilgilerine hızlıca ulaşılıyor”

Enisolar Türkiye’deki rüzgar santralleri ile ilgili olarak Media Raccoon firması tarafından hazırlanan MegaWhat isimli Türkiye’deki kurulu ve kurulum aşamasındaki birçok rüzgar türbininin harita üzerinde gösterildiği, detaylı bilgisinin sunulduğu bir mobil uygulamayı hizmete sundu.  Media Raccoon Yetkilisi Metehan Ayfer, uygulamanın daha çok temiz enerji ve rüzgar enerjisine ilgisi olan son kullanıcıların tercihi olduğunu belirterek, enerji sektöründeki firmaların da rüzgar türbin lokasyon ve detay bilgilerine hızlıca ulaşmak için MegaWhat uygulamasını kullanabileceğini ifade ediyor. Ayfer uygulamanın işleyişi hakkında şu bilgiyi verdi:  “Uygulama lokasyon bilginizi alarak harita üzerinde size en yakın türbinleri gösteriyor. Dilerseniz harita üzerinde hareket ederek diğer santralleri de görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca favorilerinize eklediğiniz santralleri daha sonra tekrar listeleyebiliyor ve hızlı erişebiliyorsunuz.

Şimdilik sadece Apple App Store dan MegaWhat uygulaması aratılarak Apple marka mobil telefonlara indirilebiliyor. Aracınızla giderken bile GPS üzerinden konumlama yaparak haritada size en yakın santrali yönüyle birlikte görebiliyorsunuz. Özellikle uzaktan kanatlarını gördüğünüz bir türbine ait bilgi almak için bile hızlıca kullanabiliyorsunuz. Uygulama, rüzgar santralleri ile ilgili  bilgilere  mobil ortamda hızlı ve kolay ulaşım eksikliğini giderme amacıyla hazırlandı.”

megawhat2

300 meteorolojik ölçüm istasyonu kuruldu

Enisolar Teknik Müdürü Deniz Garip Yılmaz, Türkiye’de şu ana kadar 300’ün üzerinde  meteorolojik ölçüm istasyonu kurulumu gerçekleştirdiklerini belirterek ürünleri hakkında şu açıklamayı yaptı: “Rüzgar ve güneş enerjisi santralleri kurulmadan önce, santralin ne kadar elektrik üreteceği, satış fiyatlarının ne olacağı gibi unsurların belirleneceği fizibilite çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bu çerçevede, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri kurulumu için meteorolojik ölçüm sistemleri kullanılıyor. Bu istasyonlarda anemometre dediğimiz rüzgar ölçüm cihazları bulunur. Ayrıca, yön ölçer, basınç sıcaklık nem, global radyasyon, güneşlenme süresi gibi unsurları tespit eden sensörler vardır. Bu sensörlerle ölçülen veriler, veri kaydedicilerde saklanır. Bu veriler istenilen aralıklarla istenilen adreslere değişik yöntemlerle iletilir. İstasyonlardan saniyede bir ölçüm alınır ve bu ölçümler 10 dakikalık ortalamalarla kaydedilir. Toplanan veriler bağımsız değerlendirme kuruluşları tarafından ele alınarak, kurularak santralin ne kadar elektrik üreteceğinin hesabı yapılır. Sonunda,  santraller kesin bilgiler üzerine kurulmuş olur. Böylece yasal zorunluluk olan ölçme işlemi gerçekleştirilmiş olur hem de doğru ekipmanlarla yatırım garanti altına alınır.”

Arazi  şartlarında zorluğa dayanıklı sistemler

Yılmaz, distribütörlüğünü gerçekleştirdikleri meteorolojik ölçüm sistemlerinin, doğru ölçüm ve arazi şartlarında zorluğa dayanıklılık özelliklerine sahip olduğunu belirterek, “Ölçüm sistemlerimize her an her yerden ulaşılabilecek bir şekilde düzenleniyor. Ölçüm istasyonuna bir cep telefonuyla bile ulaşma olanağı sunuyor. Bu da ölçülen verileri incelenmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırıyor” dedi.

 

DSCN2139

 

 

 

 

 

 

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Projeler

TeknoSA, 5 Yılda 60 Ton Elektronik Atık Topladı

TeknoSA, 2010 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarında 60 tona yakın elektronik atık ve 6 tonu aşan pil topladı. Atık yönetimi 21. yüzyılda yerel yönetimlerinin en büyük sorumluluk

HABERLER

Upsolar, Türkiye ve Singapur’da Hedef Büyüttü

  Dünyanın önde gelen güneş modülü tedarikçilerinden Upsolar,  İstanbul ve Singapur’da açtığı ofislerle, Türkiye ve Güney Doğu Asya’daki güneş enerjisi pazarlarında daha fazla yer alacak.                 

HABERLER

Ödüllü Katı Atık Bertaraf Tesisi Mühürlendi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 2009 yılında hizmete açılan ve çevre konusunda birçok ödüle sahip Yozgat Belediyesi’ne ait Katı Atık Bertaraf Tesisi, çevre ve insan sağlığına zarar