“Enerjiyi Yönetemezseniz, O Sizi Yönetir”

“Enerjiyi Yönetemezseniz, O Sizi Yönetir”

Dr. Robin Kent: “Enerji yönetimine başlarken; kar, çevresel etkiler farklı motivasyonlarımız olabilir. Siz üreticisiniz ve bu motivasyonun kar olması, daha fazla kazanmak istemeniz çok doğal. Ama bunların hepsi birbiriyle ilintili. İklim değişiyor, enerji kaynakları azalıyor ve bu sebeple değişime ayak uydurmalı, şirketlerimizi ayakta tutmalıyız. Enerjiyi yönetemezseniz o sizi yönetir.”

DR_ROBIN_KENT_2PAGDER, plastik sektörü dahil tüm sektörlerin en önemli maliyet kalemleri arasında bulunan enerjinin verimli kullanımı konusundaki çalışmaların paylaşıldığı bir seminer düzenledi. “Yönetim Sorunları”, “Hizmetler”, “Plastik İşleme Prosesleri” ve “Operasyon” olmak üzere dört oturumun yapıldığı; enerji maliyetini düşürmenin, fatura bedelini azaltmanın yöntemleri, “tüyoları”nın değerlendirildiği enerji yönetimi seminerine, üretim süpervizöründen CEO’lara kadar plastik üretim süreçlerinde yer alan hemen her görevdeki çalışan katıldı.

Seminerde konuşan Enerji verimliliği ve plastik imalatı konusunda, püskürtmeli kalıplamadan, ekstrüzyona kadar birçok alanda 40 yılı aşkın bir deneyime sahip olan seminerin eğitmeni Dr. Robin Kent, enerji yönetiminde en önemli aşamanın sorunları belirleyerek, eylem sırasına sokmak olduğunu ifade etti. Dr. Kent, “Enerji yönetimine başlarken; kar, çevresel etkiler farklı motivasyonlarımız olabilir. Siz üreticisiniz ve bu motivasyonun kar olması, daha fazla kazanmak istemeniz çok doğal. Ama bunların hepsi birbiriyle ilintili. İklim değişiyor, enerji kaynakları azalıyor ve bu sebeple değişime ayak uydurmalı, şirketlerimizi ayakta tutmalıyız. Enerjiyi yönetemezseniz o sizi yönetir” dedi.

Dr. Kent, Türkiye’nin enerjisini Kazakistan, Ukrayna, Irak gibi ülkelerden aldığını, bu ülkelerden bazılarında sıkıntılar olduğunu da belirterek, “Daha büyük sorunlar olursa vanalar kapanabilir ve bizler uzun bir tatile çıkmak zorunda kalabiliriz. Yani kar, çevre ya da siyasi belirsizlikler gibi farklı farklı motivasyonlar olabilir. Önemli olan enerjiyi tasarruflu kullanmak” şeklinde konuştu.

“Enerji yönetimi, maliyetlere düşürmede en kolay eylemlerden biri”

Dr. Robin Kent, seminerde profesyonellere şu ipuçlarını verdi:  “Enerji yönetimi, maliyetleri düşürmek ve rekabet gücünü artırmak için yapılabilecek en kolay eylemlerden biridir. Plastik imalat endüstrisinde, enerji maliyetleri kontrol edilebilir ve çoğu imalatçı basit yönetim, bakım ve yatırım eylemleri yoluyla enerji kullanımını en az yüzde 30’a kadar azaltabilir. Enerji yönetimi için kullanım yerlerinin dağılımını belirleyin; enerji haritası hazırlayın.  Enerji yönetimi, kaynak yönetimi ile aynıdır. Onu yönetemezseniz o sizi yönetir.  Ölçüm esastır ve yönetime yol açar. Birisini sorumlu yapın, sonuçları düzenli olarak raporlayın. Ödüllendirme sistemiyle tüm şirketi sürece katın.  Küçük ürünler için büyük makineleri kullanmak enerji harcatır. Tüm işlerin uygun makinede üretilip üretilmediğini kontrol edin. Makineleri doğru ayarlarda kullanın, gerekli olmadıkça bunları değiştirmeyin. Herhangi bir hizmet için, en iyi yaklaşım ‘talebi en aza indirmek ve daha sonra tedariği optimize’ etmektir. Tesislerde oluşturulan sıkıştırılmış havanın yüzde 40 kadarlık bir oranı sızıntı yoluyla kaybolur. Çoğu tesiste duyulan ‘sssss’ sesi, zarara işaret eder.  Enerji maliyetini düşürmenin gerçek sırrı, yönetimin tutumundadır. Enerji yönetiminde kararlılık, her zaman sonuç verir. Sermaye ekipmanında ömür boyu kullanılan enerjinin maliyeti, ilk satın alma maliyetini kat kat aşar. Bu sebeple yatırımın ‘tüm yaşam’ maliyetine odaklanılmalı ve maliyet uzun soluklu hesaplanmalıdır. Geliştirilmiş enerji verimliği teknolojisi ile kalıcı olarak düşük işletme maliyetine ulaşmak mümkündür.

Enerji maliyetleri yüzde 50 oranında azaltılabilir

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci de konferansta yaptığı konuşmada, Yüksek enerji maliyetlerinin plastik sektörü için ciddi bir tehdit haline geldiğini belirterek, “Bu Maliyetler; rekabetçiliğimize, üretimimize, ihracatımıza ve sektörde yarattığımız istihdama son derece olumsuz yükler getirmektedir. PAGDER olarak, sanayicilerimizin büyümesinin önünde engel oluşturan bu önemli soruna çözüm bulma peşindeyiz. Yapılan çalışmalar, iyi bir enerji yönetimi ile hali hazırda harcanan enerji miktarından yüzde 30 oranında tasarruf yapılabileceğini ortaya koyuyor. Hatta bazı özel durumlarda bu tasarruf oranı yüzde 50 civarlarına ulaşabiliyor. Enerji maliyetinin doğru yönetimle iyileştirilebilir çok önemli bir gider kalemi olduğu inancıyla, bu semineri düzenledik” şeklinde konuştu.

“Cari açığı kapatmak için üretmek zorundayız”

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ise “Enerjide de dışa bağımlı bir ülkeyiz. Çok yüksek maliyetler ödeyerek enerjiye sahip oluyoruz. Bu enerjiyi, bu hammaddeyi mümkün olduğunca tasarruflu kullanmak istiyoruz. Gerek bakanlığımız gerek ilgili derneklerce bu konularda yapılan tüm çalışmalar, bilinçlendirme kampanyaları, kamu spotları çok çok önemli” dedi. Kenan Yavuz, bu nedenle enerji verimliliği konusunda olumlu sonuç alınan tüm çalışmaların sektörler tarafından birbirleriyle paylaşılması gerektiğini ve PETKİM olarak bu yöndeki çalışmaları dileyen her sanayici ile paylaşmaya açık olduklarını belirtti.

Yavuz, “Türkiye sadece plastikte değil giderek tüm sektörlerde dışa bağımlı hale geliyor. Vücut uyuşturucuya başladı mı, giderek bu daha fazla oranda bu maddeden ister. Endüstrimiz için ithalat bağımlılığı durumunun bu hale gelmemesi gerekir. Eskiden Türkiye uçak üretmeye başlamıştı. Bir sapkın ideoloji geldi, satış fiyatları çok pahalı, dedi ve uçak fabrikamızı kapattık. Bu sapık ideoloji, ülkemizi 60 yıldır esir aldı. Oysaki bu ülkenin geleceği, bu ülkenin muassır medeniyet olmasının yolu, üretimin tüm süreçlerinde söz sahibi olmaktan geçer. Köklü üretim şirketlerimizden bazılarının nasıl AVM’lere, nasıl residence’lara dönüştüğünü beraber gördük. O şirketlerin sahibi olan arkadaşlarımız, ‘ayakta kalmak için bunu yapmak zorundayım’ diyordu. Haklılar, üretim emek isteyen zor iş! Ama bu davranış iyi sonuç vermedi. Onlara ucuz hammadde veren şirketler de zamanla kapandı. Eğer bizim ülke olarak üretmeye ihtiyacımız yok, diyorsak bu yaptığımız doğru. Ama maalesef ki, tablo böyle demiyor; cari açığı kapatmak için üretmek zorundayız” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

GES’ler Tarım Arazileri İçin Gerçekten Tehdit mi?

Geçtiğimiz hafta önce Taraf gazetesinde sonra da Halk TV’de güneş santrallerinin tarım için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladığına dair, hiç bir yasal ve matematiksel dayanağı olmayan haberler yayınlandı. Türkiye’nin en

HABERLER

TSKB Avrupa’da ‘Yılın Sürdürülebilir Bankası’ Olmaya Aday

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB, dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Financial Times ve IFC tarafından verilen Sürdürülebilir Finans Ödülleri’nde tüm Avrupa’da “Yılın Sürdürülebilir Bankası” ödülü için finale kalan tek

HABERLER

Türkiye’nin İlk “Düşük Karbon Kahramanları” Belirlendi

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen ‘Düşük Karbon Ödülleri’ II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde sahiplerini buldu. Karbon yönetimi konusu, Türkiye’nin gündeminde yer almayı sürdürüyor. II. İstanbul Karbon