Enerjiyi Verimli Tüketen Ürünlerin Kullanımı Özendirilecek

Enerjiyi Verimli Tüketen Ürünlerin Kullanımı Özendirilecek

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı Ak Parti’nin seçim beyannamesine göre, enerjiyi verimli tüketen ürünlerin kullanımı özendirilecek. Karbondioksit salınımı düşük araçlarda ve enerji verimliliği yüksek beyaz eşyada vergiler düşük olacak.

enerji verimliliğiEnerji verimliliği konusunda Hükümetin kararlı olduğuna yönelik ipuçları ortaya çıkarken, seçim beyannamesinde de enerjiyi verimli tüketen ürünlerin özendirileceğine yönelik ipuçları var.

www.star.com.tr’nin haberine göre, enerji yönetimi, petrol ve gaz arama faaliyetlerine hız verirken, tasarrufu ön plana çıkarıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan bilgilere göre enerjiyi verimli tüketen ürünlerin verimsiz ürünlere oranla kullanımının artırılmasını özendirmek için beyaz eşya ve otomobillerde düşük vergi uygulamaları gündeme gelecek. Bu kapsamda çevre kirliliğini önlemek amacıyla trafiğe yeni çıkacak araçlardan karbondioksit salınımı düşük olanları vergisel açıdan teşvik edici bir model planlanıyor.

Yüksek verimli motora destek

Maliye Bakanlığı’nın taslak çalışmasına göre, aracın karbondioksit emisyon düzeyine göre değişen tutarda yıllık bir ‘emisyon vergisi’ düşünülüyor. Yapılacak bir başka düzenlemeyle enerji verimliliği yüksek olan beyaz eşyaları tercih eden vatandaşlar, diğerlerine göre daha az ÖTV ödeyecek. Yine bir başka düzenleme ile enerji verimliliğini sağlamak için binalardaki yalıtım teşvik edilecek. Enerji verimliliğini artırma kapsamında bilinçlendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak. Enerji verimliliği alanında yönetim bilgi sistemi oluşturularak koordinasyon güçlendirilecek. Enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için yeni modeller geliştirilirken beyannameye göre şunlar yapılacak: “Taşıtlar dahil olmak üzere vergilendirme sisteminde enerji verimliliği lehine farklılaştırmalar yapılacak. Enerji performans sözleşmeleri modeli yaygınlaştırılacak. Sanayide yüksek verimli elektrik motorları üretimi ve kullanımı desteklenecek. Başta konutlar olmak üzere mevcut binalarda enerji verimliliği konusundaki yatırımları desteklenecek.”

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Prof. Dr. Şener Oktik, yeniden GENSED’in Genel Başkanı

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) 3.Olağan Genel Kurul Toplantısında  2 yıl süreyle görev yapacak  yeni yönetim ve denetim kurullarını seçti.  GENSED’in 3. Olağan Genel Kurulu 23 Mayıs 2014

Akıllı Ürünler 0 Comments

GE, Current powered by GE’yi Kurdu

GE, farklı iş kollarını endüstride bir ilk olarak bulut tabanlı Predix platformu ile birleştirerek yeni bir enerji şirketi olan Current powered by GE’yi kurduğunu açıkladı. Dijital çağ, klasik endüstri iş

HABERLER

Jamaika’da Dünya’nın En Büyük Güneş, Rüzgar Hibrit Enerji Projesi

WindStream Teknolojileri adlı firma Jamaika’da Dünya’nın en büyük hibrit enerjisi projesini tamamladığını açıkladı. Dünya’da enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalmasıyla teknoloji firmaları ve bilim adamları evlerde, iş yerlerinde, kısacası yapabilecekleri her