Enerjiyi Verimli Tüketen Ürünlerin Kullanımı Özendirilecek

Enerjiyi Verimli Tüketen Ürünlerin Kullanımı Özendirilecek

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı Ak Parti’nin seçim beyannamesine göre, enerjiyi verimli tüketen ürünlerin kullanımı özendirilecek. Karbondioksit salınımı düşük araçlarda ve enerji verimliliği yüksek beyaz eşyada vergiler düşük olacak.

enerji verimliliğiEnerji verimliliği konusunda Hükümetin kararlı olduğuna yönelik ipuçları ortaya çıkarken, seçim beyannamesinde de enerjiyi verimli tüketen ürünlerin özendirileceğine yönelik ipuçları var.

www.star.com.tr’nin haberine göre, enerji yönetimi, petrol ve gaz arama faaliyetlerine hız verirken, tasarrufu ön plana çıkarıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan bilgilere göre enerjiyi verimli tüketen ürünlerin verimsiz ürünlere oranla kullanımının artırılmasını özendirmek için beyaz eşya ve otomobillerde düşük vergi uygulamaları gündeme gelecek. Bu kapsamda çevre kirliliğini önlemek amacıyla trafiğe yeni çıkacak araçlardan karbondioksit salınımı düşük olanları vergisel açıdan teşvik edici bir model planlanıyor.

Yüksek verimli motora destek

Maliye Bakanlığı’nın taslak çalışmasına göre, aracın karbondioksit emisyon düzeyine göre değişen tutarda yıllık bir ‘emisyon vergisi’ düşünülüyor. Yapılacak bir başka düzenlemeyle enerji verimliliği yüksek olan beyaz eşyaları tercih eden vatandaşlar, diğerlerine göre daha az ÖTV ödeyecek. Yine bir başka düzenleme ile enerji verimliliğini sağlamak için binalardaki yalıtım teşvik edilecek. Enerji verimliliğini artırma kapsamında bilinçlendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak. Enerji verimliliği alanında yönetim bilgi sistemi oluşturularak koordinasyon güçlendirilecek. Enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için yeni modeller geliştirilirken beyannameye göre şunlar yapılacak: “Taşıtlar dahil olmak üzere vergilendirme sisteminde enerji verimliliği lehine farklılaştırmalar yapılacak. Enerji performans sözleşmeleri modeli yaygınlaştırılacak. Sanayide yüksek verimli elektrik motorları üretimi ve kullanımı desteklenecek. Başta konutlar olmak üzere mevcut binalarda enerji verimliliği konusundaki yatırımları desteklenecek.”

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Samsun’a Örnek Bir Güneş Enerjisi Projesi

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SAMULAŞ, kendi elektriğini üretmek amacıyla hizmet binasının çatısına bin güneş enerjisi paneli koydu. Kamu kurumlarının güneş enerjisi projeleri sürüyor. Karadeniz bölgesinde de bu doğrultuda çalışmalar hızlandı.

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi’nin Yeni Süspansiyonu eROT Elekrik Kazanımı Sağlıyor

Enerji verimliliğinin giderek önem kazanmaya başladığı son dönemde otomobil firmaları da bu yönde pek çok çalışmalar yapıyor. Audi’nin yeni süspansiyonu eROT elekrik kazanımı sağlıyor. Elektrikli araçların gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte,

İNOVASYON

Morgan’dan Elektrikli Otomobiller

İngiliz klasik otomobil üreticisi Morgan, elektrikli aracı Morgan EV3‘ü gün yüzüne çıkardı. Dünyada elektrikli otomobiller geleceğin ulaşım sistemini değiştirme yolunda önemli adımlar atarken, uluslararası otomobil üreticileri de bu alana girmeye