Enerjisinin Tamamını Rüzgardan Karşılayan Eyalet

Enerjisinin Tamamını Rüzgardan Karşılayan Eyalet

ABD’de bazı eyaletler diğerlerinden çok daha fazla yenilenebilir enerjiye önem veriyorlar. Kurulu güç olarak rüzgar enerjisinde önde gelen iki eyalet, Teksas ve Kaliforniya,  aynı zamanda nüfus olarak ülkenin iki en büyüğü. Fakat rüzgar enerjisi deyince, Iowa eyaleti başka açılardan önde gelmekte ve ilgi çekmekte.

ae_ruzgar_Iowa_abdIowa eyaleti, nüfus sıralamasında otuzuncu sırada olmasına karşın rüzgar kurulu gücünde üçüncü sırada yer alıyor. 2012 yılında elektrik üretiminin %25 kadarı rüzgardan elde edilmiş. Eyaletteki iki elektrik üreticisinden birisi, 2015 yılına kadar 1,9 milyar dolar yatırım yaparak 1050 MW kurulu güce sahip 656 yeni rüzgar türbini kuracak.

İnşa edilmekte olup bu yılın sonuna doğru tamamlanacak olanlarla birlikte mevcut kurulu güç 5 GW düzeyine çıkacak. Bu güç 1,1 milyon evin kullanımı için yeterlidir. 2015 ve sonrasında yeni türbinler eklendikçe tüketiciler elektrik fiyatlarında indirim beklemekteler.

Eyaletteki rüzgar enerjisi potansiyeli yerden ilk 100 metre için 570 GW gibi müthiş bir düzeyde tahmin edilmekte. Eyaletteki rüzgar enerjisi yatırımları eyalet hükümetinin bir hedefi veya isteği ile değil, üreticilerin planlaması ile gerçekleşiyor. Halkın tepkisi de genelde olumlu. Artan sayıda rüzgar türbinlerine pek itiraz yok.

Eyalet hükümetinin baskısının söz konusu olduğu eyalet olan Kaliforniya’da hükümet 2020 yılı için elektrik üretiminin % 33’ünün yenilenebilir kaynaklardan gelmesini yasayla hedef olarak koymuş. Iowa eyaletinde yıllar önce konan miktar hedefi olan 105 MW, çoktan geçilmiş. Şimdiki gayriresmi hedef, tüm evlerin elektriğini rüzgardan karşılamak.

Kaynak: bilimania.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’ye Uzaydan Enerji Gelecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek olduğunu ifade etti. 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nın kapanışı Harbiye’deki İstanbul

HABERLER 0 Comments

Bivi Enerji’den Güneş Enerjisi Santrali

Bivi Enerji Şanlıurfa’da 3 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali kuracak. Bivi Enerji Üretimi Sanayi Ve Tic. A.Ş. tarafından Şanlıurfa ili, Merkez ilçesi, Karataş Köyü, 255 nolu parsel üzerinde 48608,969 m2’lik alanda

HABERLER

Afyon’un Çamaşırları Jeotermal İle Kurutulacak

Afyon Jeotermal AŞ(AFJET) A.Ş jeotermal enerjiyle çalışacak çamaşır yıkama ve kurutma fabrikası için çalışmalara başladı. Bu kapsamda bir firmanın ürettiği ve jeotermal enerjiyle çalışan çamaşır makinesi Gecek havzasında bulunan ısı