ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN SOLAR ÇÖL VAHASI

ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALAN SOLAR ÇÖL VAHASI

SunGlacier Takımı tarafından tasarlanan bu ilginç solar çöl vahası ekibin diğer projelerinde olduğu gibi ilginç bir buluş olarak değerlendirilebilir. Bu yapay çöl şelalesi çölün ortasında insanları serinletebilmekte ve güneş enerjisini kullanarak yine çölün ortasında buz üretebilmektedir. “Desert Cascades” adı verilen bu teknolojide güneş enerjisi yardımı ile havanın neminin su buharı şeklinde alınmakta ve sonrasında buza çevrilmektedir.

Abu Dhabi gibi Arap Gulf Ülkeleri için geliştirilmiş olan teknoloji, bir yük konteyner’ine dahi uyarlanabilmektedir. Teknolojisi geliştirilmeye devam eden Desert Cascades’in daha yaratıcı tasarımlarla farklı modellerinin üretilebilmesi için farklı sanatçılardan şık tasarım fikirleri de beklenmektedir.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Desert-Cascades-by-Ap-Verheggen-1

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

“Beklenen İcat Geldi: Vücut Isısı Jeneratörleri

“Beklenen İcat Geldi: Yakın Gelecekte Bu Hibrit Jeneratörle Vücudumuzdan Elektrik Üretebileceğiz” Fuitsu Laboratories Ltd. tarafından geliştirilen bu chipler, vücut ısınızdan faydalanarak enerji üretiyor ve saatinizin, minik led lambanızın, telefonunuzun şarj

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Çalışan Scooter’lar Yollarda

Yenilenebilir enerji kullanımının önemini arttırdığı şu günlerde Amerika’lı iki mucit elektrikli scooter konuya farklı bir bakış açısı getirdiler. Son birkaç yıldır önemli arttıran yenilenebilir enerji konseptli aralara bir yenisi daha

HABERLER

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı. Bitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.