“Enerjimizi Hovardaca Kullanamayız”

“Enerjimizi Hovardaca Kullanamayız”

IMG_1485Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci : “Biz, enerji fukarası bir ülkeyiz. Enerjimizi hovardaca kullanma hakkına sahip değiliz. Enerji verimliliğini, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.  

32. Enerji Verimliliği Haftası 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında “Dünyada ve Türkiye’de Enerji Verimliliği Çalışmaları Örnekleri ve Sonuçları” isimli panelde konuştu. Panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, “Biz, enerji fukarası bir ülkeyiz. Enerjimizi hovardaca kullanma hakkına sahip değiliz. Enerji verimliliğini, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Kilci, sorulması gereken sorunun “Türkiye’nin petrol olan yerde neden biz yokuz?” olduğunu belirterek, bu doğrultuda gerçekleştirdikleri stratejiyle, TPAO’yu önemli bir konuma getirdiklerini   belirtti. Türkiye’de elektrik üretiminde devletin payını yüzde 30’lara çekmeyi istediklerini kaydederek,  “Uluslararsı oyuncu haline getirebileceğimiz, ülkemiz adına uluslararası platformlarda rol oynayacağı Gazprom gibi şirketler lazım” dedi.

Enerji kullanımının yüzde 40’ı sanayide gerçekleşiyor

Müstakil Sanayici ve İşdamları Derneği Yetkilisi Mustafa Albayrak da panelde yaptığı konuşmada,  enerji ihtiyacının, bireyler ve ülkemiz için vazgeçilmez olduğunu belirterek, enerjinin sürekliliğini sağlamak için, enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Albayrak, “Enerji verimliliği, enerji kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasıdır.  Enerji verimliliği, sanayi, binalar, ulaşım ve üretim ve dağıtım olmak üzere dört ana kategoride yapılır. Enerji kullanımının yüzde 30’u konutlarda, 40 civarında sanayide, yüzde 30’u üretim ve dağıtımda  gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

Albayrak, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği ve enerji çeşitliliği konularına eğilmek gerektiğini dile getirdi.  Albayrak, ulaşımdaki araçların yüzde 10’unun elektrikli araçlara çevrilebilmesiyle, sağlanacak yüzde 70’lik tasarrufun önemine işaret etti. Albayrak, özel sektörün enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalarını da desteklediklerini sözlerine ekledi.

Enerji ithalatına 45 milyar dolar ödendi

İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği Yetkilisi Hüseyin Bilmaç da Türkiye’nin 2012 yılının ilk 9 yılı itibarıyla, enerji  ithalatına 45 milyar dolar ödediğini aktardı. Bilmaç, enerji ithalatından kaynaklanan cari açığın  giderilmesinde, ülkemizde bulunan 19 milyon adet binanın yalıtılmasıyla sağlanacak 15 milyar dolarlık bir tasarrufun önemine işaret etti. Bilmaç, enerji ajanslarının kurulması önerisini de getirdi.

AB, ülkelerin kendi verimlilik stratejilerini geliştirmesini öngörüyor

Avrupa Birliği Delegasyonu Enerji ve Bilgi Toplumu Sektör Yöneticisi Hasan Özkoç’da AB’nin ülkelerin kendi verimlilik stratejilerini geliştirmesini beklediğini ifade etti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Didim’e 2. RES Yolda

Aydın İl Genel Meclisi Enerji, Doğal Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyeleri ise Rüzgar Enerji Santrallerinin verimiyle ilgili olarak Didim sınırları içerisinde yer alan Akbük Rüzgar Enerji Santralinde incelemelerde bulundu.

HABERLER

Sadece Basit Bir Türkiye Almanya Karşılaştırması

Gediz Üniversitesi Enerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı, TÜBİTAK projesi kapsamında enerji raporu hazırladı: Almanya, elektrik üretim kapasitemizden daha fazlasını rüzgar ve güneşten elde ediyor, ihtiyacının yüzde 25.8’ini bu

HABERLER

Vakıflar GM Güneş Enerjisine Giriyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, enerji sektörüne girmeye hazırlanıyor. Kurum, Türkiye’nin birçok yerinde bulunan ve tarıma veya başka bir faaliyete uygun olmayan arazilerini, güneş enerjisi üretmek için kullanacak. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem,