“Enerjimizi Hovardaca Kullanamayız”

“Enerjimizi Hovardaca Kullanamayız”

IMG_1485Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci : “Biz, enerji fukarası bir ülkeyiz. Enerjimizi hovardaca kullanma hakkına sahip değiliz. Enerji verimliliğini, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.  

32. Enerji Verimliliği Haftası 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında “Dünyada ve Türkiye’de Enerji Verimliliği Çalışmaları Örnekleri ve Sonuçları” isimli panelde konuştu. Panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, “Biz, enerji fukarası bir ülkeyiz. Enerjimizi hovardaca kullanma hakkına sahip değiliz. Enerji verimliliğini, ilkokuldan başlayarak çocuklarımıza kazandırmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Kilci, sorulması gereken sorunun “Türkiye’nin petrol olan yerde neden biz yokuz?” olduğunu belirterek, bu doğrultuda gerçekleştirdikleri stratejiyle, TPAO’yu önemli bir konuma getirdiklerini   belirtti. Türkiye’de elektrik üretiminde devletin payını yüzde 30’lara çekmeyi istediklerini kaydederek,  “Uluslararsı oyuncu haline getirebileceğimiz, ülkemiz adına uluslararası platformlarda rol oynayacağı Gazprom gibi şirketler lazım” dedi.

Enerji kullanımının yüzde 40’ı sanayide gerçekleşiyor

Müstakil Sanayici ve İşdamları Derneği Yetkilisi Mustafa Albayrak da panelde yaptığı konuşmada,  enerji ihtiyacının, bireyler ve ülkemiz için vazgeçilmez olduğunu belirterek, enerjinin sürekliliğini sağlamak için, enerji verimliliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Albayrak, “Enerji verimliliği, enerji kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasıdır.  Enerji verimliliği, sanayi, binalar, ulaşım ve üretim ve dağıtım olmak üzere dört ana kategoride yapılır. Enerji kullanımının yüzde 30’u konutlarda, 40 civarında sanayide, yüzde 30’u üretim ve dağıtımda  gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

Albayrak, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği ve enerji çeşitliliği konularına eğilmek gerektiğini dile getirdi.  Albayrak, ulaşımdaki araçların yüzde 10’unun elektrikli araçlara çevrilebilmesiyle, sağlanacak yüzde 70’lik tasarrufun önemine işaret etti. Albayrak, özel sektörün enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalarını da desteklediklerini sözlerine ekledi.

Enerji ithalatına 45 milyar dolar ödendi

İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği Yetkilisi Hüseyin Bilmaç da Türkiye’nin 2012 yılının ilk 9 yılı itibarıyla, enerji  ithalatına 45 milyar dolar ödediğini aktardı. Bilmaç, enerji ithalatından kaynaklanan cari açığın  giderilmesinde, ülkemizde bulunan 19 milyon adet binanın yalıtılmasıyla sağlanacak 15 milyar dolarlık bir tasarrufun önemine işaret etti. Bilmaç, enerji ajanslarının kurulması önerisini de getirdi.

AB, ülkelerin kendi verimlilik stratejilerini geliştirmesini öngörüyor

Avrupa Birliği Delegasyonu Enerji ve Bilgi Toplumu Sektör Yöneticisi Hasan Özkoç’da AB’nin ülkelerin kendi verimlilik stratejilerini geliştirmesini beklediğini ifade etti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Şirket Haberleri

Karpay’dan Şanlıurfa’ya Güneş Enerji Santrali

Karpay Enerji, Şanlıurfa`da 3 MW`lık Güneş Enerji Santrali kuracak. Türkiye’de güneş enerji santralleri kurulmaya devam ediliyor. Bununla birlikte, kentleri kapsayan çok daha geniş kapsamlı bir projeye ihtiyaç duyuluyor. enerjigunlugu.net2in haberine

YATIRIMCI 0 Comments

Solar Sektörde Yerli Üreticileri Bekleyen Zor Günler…

25 Haziran 2016 günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ solar sektörü çalışanlarının tepelerine bomba gibi düştü: Cuma gününe kadar lisanssız (1 MW altı) solar projelerde kullanılan ithal panellerin “gözetim vergi”nden muaf

HABERLER

Elektrikli Tekne; Quadrofoil

Slovak bir firmanın tasarımı olan “Quadrofoil Q2S” su üzerinde uçar gibi gitmenizi sağlayan elektrikli bir tekne. Elektrikli araçlar çeşitlenerek ve yaygınlaşarak hayatımıza giriyor. Hemen her hafta yeni bir elektrikli araçla