Enerjide Hedefimiz, Kendi Kendine Yeten Bir Enerji Sektörüdür

TIREC 2012 Yenilenebilir Enerj Konferansı’nda konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Direktörlüğü Genel Müdürü Yusuf Yazar, ”genel olarak hedefimiz, kendi kendine yetebilen bir enerji sektörü ve sürdürülebilir enerji politikası ve geleceğine sahip olunmasıdır”  dedi.  

4. Türkiye Uluslararası Yenilenebilir  Enerji Kongresi, TIREC .2012, Eresin Barcelo Topkapı.Oteli’nde başladı. Konferansa  yerli ve yabancı sektör temsilcileri, yatırımcıları ve kamu sivil toplum kurum ve kuruluş temsilci ve yetkilileri katıldı.

Konferansta konuşma yapan Türkiye Yenilenebilir Enerji Genel Direktörlüğü Genel Müdürü Yusuf Yazar, Enerji Bakanlığı temsilcileri olarak, her fırsatta Türkiye’nin kendi kaynaklarının ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncelik veren bir enerji politikasını benimsediklerini  belirtti. Yazar, enerji güvenliğinin sağlanması ve yaşanan iklim değişikliği nedeniyle de bu politikanın gerekli olduğunu söyledi.

Yazar, bu doğrultuda Türkiye’nin 2005 yılından itibaren enerji kaynaklarının özelikle elektrik üretiminde kullanılması anlamında kayda değer bir gelişme gösterdiğini söyledi.

“Enerjide dışa bağımlıyız”

Türkiye’nin ürettiği toplam enerjinin yüzde 70’inden fazlasını ithal enerji kaynaklarından sağladığını belirten Yazar, enerji talep artışı açısından da Çin’den sonra ikinci ülke konumunda olduğuna değinerek şunları söyledi: Türkiye, petrol ve kömür gibi enerji kaynakları konusunda çok zengin değil. Ama su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının tümünün de bolca bulunduğu nadir ülkelerden birisi. Genel olarak hedefimiz, kendi kendine yetebilen bir enerji sektörü ve sürdürülebilir enerji politikası ve geleceğine sahip olunmasıdır. Türkiye, 2023 yılı itibarıyla yaklaşık 24 bin Mega Watt’lık bir yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı bir santral kapasitesine sahip olacak.2023 yılı itibarıyla, elektrik üretiminde yüzde 30 oranında yenilenebilir enerji hedefini gerçekleştirebilecek durumdayız.”

Enerji Bakanlığı temsilcisi olarak, yenilebilir enerji sektörü temsilci ve yatırımcılarıyla diyaloğa önem verdiklerini belirten Yazar sözlerini, “Enerjide Türkiye doğru tercihler yapıyor ve doğru yönde ilerliyor” şeklinde tamamladı.

 

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Isparta’da öğrenciler elektrikli araç üretecek

  TÜBİTAK onaylı Baka, SDÜ ve Isparta Belediyesinin destek verdiği üniversite öğrencileri elektrikli araç üretecek. Bir hobi olarak yedi kişi başlattıkları ve ismine de Cimri Mobil verdikleri araç için kolları sıvayan

HABERLER

Güneydoğu’da güneş enerjili mikro sulama sistemi yaygınlaşıyor

 GAP Bölge Kalkınma İdaresinin (BKİ) Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yürüttüğü “güneş enerjili mikro sulama sistemi”nin yaygınlaşmaya başladığı bildirildi.   GAP BKİ’nin güneş enerjisi potansiyelini daha avantajlı hale getirebilmek için yürüttüğü çalışmaları

İNOVASYON

Elektrikli Araçta General Motors ve LG İşbirliği

General Motors ve Güney Koreli teknoloji devi LG, Chevy Volt sonrası yeni bir elektrikli otomobil projesi için işbirliği yapıyor. Elektrikli araç konusunda uluslararası kuruluşların işbirlikleri sürüyor. General Motors ve Güney