“Enerjide Fiyatları Bir Parmak Belirliyor”

Kadir Has Üniversitesi ve PRMIA’nın (The Professional Risk Management International Association) ortak girişimiyle düzenlenen  ‘Enerji Risk Yönetimi’ konulu panel, bugün Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Galata Salonu’nda gerçekleştirildi.

BOTAŞ Eski Genel Müdürü .M. Mete Göknel panelde yaptığı konuşmada, enerjinin sosyal ve ekonomik kalkınmanın en önemli aktörlerinden biri olduğunu vurguladı. Göknel konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle, enerjide ithalata bağımlı ülkeler için enerji güvenliğinin ve sürdürebilirliğin sağlanması gibi faktörler çok önemli. Enerji risk yönetimi, doğru ve sağlıklı politikaların geliştirilmesine bağlıdır. Türkiye’nin enerji risk yönetimini içeren bir enerji politikası oluşturulması gerekiyor. Güvenli olmak için her açıdan güvenli olmak gerekir. Türkiye’nin iç tehditlerine karşı güvenlik zaafı yaşaması ve müdahale edememesi durumunda, uluslararası güçlerin müdahalesinin yolu açılabilir.”

Göknel, enerji sektöründe kaynak ve pazar yolları arasındaki ulaşım noktalarının güvenliğinin sağlanmasının da enerji risk yönetiminde belirleyici bir etken olduğunu kaydetti.

“Arz güvenliği önem kazandı”

Panelin moderatörlüğünü yapan Cumhurbaşkanlığı Eski Başenerji Danışmanı Khas Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger’de enerji sektöründe arz güvenliği kavramını ele aldı. Arz güvenliğini ucuz, temiz ve çevre dostu enerjinin yeterli miktarda ve zamanda vatandaşlara verilmesi olarak tanımlayan Prof. Dr. Ediger, son dönemlerde Türkiye’de arz güvenliği kavramının önem kazandığını ifade etti.

Prof. Dr. Ediger, Türkiye’nin tükettiği yüz birim enerjinin dörtte birini yurt içinde üretildiğini, dörtte üçünü ise yurt dışından ithal edildiğini belirterek, ithal edilen enerji değerinin 60 milyar dolara yakın bir kaynağa denk geldiğini vurguladı. Prof. Dr. Ediger, bu durumun Türkiye’nin enerji sektörü açısından en büyük riskini oluşturduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ediger, Türkiye toplam enerji tüketiminin yüzde 31’ini oluşturan doğalgazın Türkiye’nin dışa bağımlılığındaki en önemli yakıt olduğunu da vurguladı. Prof.  Dr. Ediger, Türkiye açısından enerji risk yönetimini belirleyen unsurlardan biri olan enerji jeopolitiği açısından da dünyada doğalgaz kaynaklarının Rusya’nın elinde bulunmasının enerjide risk oluşturduğunu aktardı.

“Uzun vadeli politikalar geliştirilmeli”

Naturgaz A.Ş. Genel Müdürü Arif Aktürk’de risklerin değerlendirilmesi için güçlü olmak gerektiğini vurgulayarak, enerjide uzun vadeli politikaların oluşturulmasının önemine işaret etti. Aktürk, Türkiye’de günü birlik uygulamaların geçerli olduğunu ve önümüzdeki dönemde de bu şekilde süreceğini belirtti.

“Elektrik fiyatları uzun vadeli olarak belirlenmeli”

VOB Sözleşme, Araştırma ve İstatistik Müdürü Emre Çetinkaya  ise, elektrik fiyatlarının uzun vadeli olarak belirlemesinin önemine dikkat çekti.

“Enerjide fiyatları, bir parmak belirliyor”

Enerji Ticareti Derneği Başkanı Mustafa Karahan’da Türkiye enerji sektöründe karar vericilerin serbest piyasa mekanizması kurulup kurulmayacağına karar vermeleri gerektiğini ifade etti. Karahan, enerji piyasasında fiyatları bir parmağın belirlediğini vurguladı. Karahan, enerji borsasının kurulmasının sektörde şeffaflık sağlayacağını kaydetti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Jeotermal Elektrik Kullanımında Devlet Teşviği Yükseltilmeli”

Türkiye Jeotermal Derneği Genel Başkanı Orhan Mertoğlu: “Türkiye’nin daha fazla jeotermal kullanması için jeotermal elektrik kullanımında devlet teşviğinin kilowatsaat başına 10,5 dolar sentten 15 sente yükseltilmesini, jeotermal ısınmada ise yatırımın

Sektörel Röportajlar

“Sektörel Hacim Büyüdükçe, Finansman Kaynakları da Genişleyecek”

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk: Sektörel olarak hacmin büyümesi, yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlayan finansman kaynaklarının da genişlemesine imkan sağlayacaktır. Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür

Elektrik Dağıtım

EÜAŞ’ta Elektronik İmza Dönemi

EÜAŞ`ta elektronik imza kullanılarak oluşturulan inceleme, soruşturma, cevaplı teftiş raporları ve ekleri, tek nüsha olarak düzenlenecek ve ihtiyaç halinde düzenlenen rapordan yeterli sayıda çoğaltılacak. Elektronik imzayla ilgili çalışmalar enerji sektöründe