Enerjide Çevreci Dönüşüm Tartışmaları Almanya’yı İkiye Bölebilir

Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, yenilenebilir enerjiye geçişin kendilerine önümüzdeki yirmi yılda 1 trilyon Euro’ya mal olabileceğini söyledi.

ae_yasalar_almanya_temizenerjiAlmanya, Eylül ayında genel seçime gidiyor. Kabinenin Başbakan Angela Merkel’e en yakın üyelerinden Peter Altmaier, elektrik faturalarını yükselten yenilenebilir enerji sübvansiyonlarını kontrol altına alma planlarını açıkladı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Altmaier, ‘2030’ların sonlarında enerji reformumuz ve enerji teminini yeniden yapılandırmamızın maliyeti 1 trilyon Euro’yu bulmuş olabilir. Bunun başarılı olması için belki son büyük şansa sahibiz. Bu da, enerjide dönüşümün ekonomik açıdan açıklanabilir ve maliyetinin karşılanabilir olması demek’ dedi.

Japonya’da iki yıl önce yaşanan Fukuşima felaketinin ardından Merkel, nükleer enerji üretimine aşamalı olarak son verme planlarını açıklamış ve iddialı yeşil enerji hedefleri koymuştu. Yenilenebilir enerjinin, Almanya’nın enerji üretimindeki payının 2020’de yüzde 35, 2050’de yüzde 80’e varması hedefleniyor.

Alman güneş enerjisi ve kısmen de rüzgar enerjisine verilen sübvansiyonlar, bu iki sektörün canlanmasını sağladı. Ancak finansmanın bir kısmı da elektrik faturalarına yansıtıldı.

Altmaier, elektriği hesaplı hale getirmek için yenilenebilir enerjiye verilecek sübvansiyonlardaki artışı iki yıl sınırlamak ve yeni tesislere verilen tarife garantilerini askıya alarak 300 milyar Euro tasarruf sağlamak istiyor. Genellikle ek ücretlerden muaf olan, enerjiyi yoğun bir şekilde kullanan şirketlerin de katkıda bulunması gerekebilir.

Altmaier’in planı, Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demokratların desteğini almayı başardı. Ancak muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, planları Almanya Parlamentosu’nun üst kamarası Bundesrat’ta engelleyebilir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Gediz Üniversitesi’nde Hibrit Santral Kuruluyor

Gediz Üniversitesi kendi elektriğini rüzgar ve güneşten karşılayacak, bu amaçla öğrenci otoparkına hibrit santral kuruluyor. Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci bir projeyle taçlandırıyor. Seyrek’teki kampüse,

HABERLER

Güneş Enerjisi Santralleri Yatırımları Güvenilir

Türkiye’de ve dünyadaki güvenilir yatırımlardan bir tanesinin güneş enerjisi santrallerine (GES) yatırım yapmak olduğunu belirten Aken Solar Yönetici Ortağı Berk Eyilik, bunun ana sebebinin devletin 10 yıl boyunca üretilen elektriği

HABERLER

80 Rüzgar Türbini 400 Bin Eve Enerji Sağlayacak

Almanya’nın, Kuzey Denizi’nde yapımı tamamlanan dünyanın üçüncü Almanya’nın ise en büyüğü kabul edilen 400 megawatt enerji üretim kapasiteli rüzgar enerji çiftliği hizmete açıldı. Toplam 80 türbinin bulunduğu enerji çiftliğinin 400