Enerjide Çevreci Dönüşüm Tartışmaları Almanya’yı İkiye Bölebilir

Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, yenilenebilir enerjiye geçişin kendilerine önümüzdeki yirmi yılda 1 trilyon Euro’ya mal olabileceğini söyledi.

ae_yasalar_almanya_temizenerjiAlmanya, Eylül ayında genel seçime gidiyor. Kabinenin Başbakan Angela Merkel’e en yakın üyelerinden Peter Altmaier, elektrik faturalarını yükselten yenilenebilir enerji sübvansiyonlarını kontrol altına alma planlarını açıkladı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Altmaier, ‘2030’ların sonlarında enerji reformumuz ve enerji teminini yeniden yapılandırmamızın maliyeti 1 trilyon Euro’yu bulmuş olabilir. Bunun başarılı olması için belki son büyük şansa sahibiz. Bu da, enerjide dönüşümün ekonomik açıdan açıklanabilir ve maliyetinin karşılanabilir olması demek’ dedi.

Japonya’da iki yıl önce yaşanan Fukuşima felaketinin ardından Merkel, nükleer enerji üretimine aşamalı olarak son verme planlarını açıklamış ve iddialı yeşil enerji hedefleri koymuştu. Yenilenebilir enerjinin, Almanya’nın enerji üretimindeki payının 2020’de yüzde 35, 2050’de yüzde 80’e varması hedefleniyor.

Alman güneş enerjisi ve kısmen de rüzgar enerjisine verilen sübvansiyonlar, bu iki sektörün canlanmasını sağladı. Ancak finansmanın bir kısmı da elektrik faturalarına yansıtıldı.

Altmaier, elektriği hesaplı hale getirmek için yenilenebilir enerjiye verilecek sübvansiyonlardaki artışı iki yıl sınırlamak ve yeni tesislere verilen tarife garantilerini askıya alarak 300 milyar Euro tasarruf sağlamak istiyor. Genellikle ek ücretlerden muaf olan, enerjiyi yoğun bir şekilde kullanan şirketlerin de katkıda bulunması gerekebilir.

Altmaier’in planı, Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demokratların desteğini almayı başardı. Ancak muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, planları Almanya Parlamentosu’nun üst kamarası Bundesrat’ta engelleyebilir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Önümüzdeki 10 Yıl Rüzgarın Başkenti Balıkesir Olacak

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde kurulu 2 bin 260 megavat (MW) gücün yüzde 26’sının bulunduğu Balıkesir’de rüzgardan 595 megavat elektrik üretiliyor. Gelecek 10 yıl içinde, Balıkesir ve Çanakkale’nin de içinde bulunduğu Güney

Yeşil Binalar 0 Comments

Tesla Artık Hem Garajınızda Hem de Çatınızda !

Son 5 yıldır tüm çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Elon Musk’un, şu ana kadar (Hyperloop dışında) tanıtımını yaptığı hiç bir ürün ya da proje orijinal bir fikre dayanmıyor, ancak Musk’un tüm

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisi Depolayan Çimento Geliştirildi

Meksika San Nicolas Hidalgo’daki Michoacan Üniversitesi’nden Dr. José Carlos Rubio’nun geliştirdiği, gündüz güneş ışığını depolayıp, gece ışık saçar hale gelen çimento önemli tasarruf olanakları sunuyor. Gündüzleri güneş enerjisi depolayan ve