Enerjide Çevreci Dönüşüm Tartışmaları Almanya’yı İkiye Bölebilir

Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, yenilenebilir enerjiye geçişin kendilerine önümüzdeki yirmi yılda 1 trilyon Euro’ya mal olabileceğini söyledi.

ae_yasalar_almanya_temizenerjiAlmanya, Eylül ayında genel seçime gidiyor. Kabinenin Başbakan Angela Merkel’e en yakın üyelerinden Peter Altmaier, elektrik faturalarını yükselten yenilenebilir enerji sübvansiyonlarını kontrol altına alma planlarını açıkladı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Altmaier, ‘2030’ların sonlarında enerji reformumuz ve enerji teminini yeniden yapılandırmamızın maliyeti 1 trilyon Euro’yu bulmuş olabilir. Bunun başarılı olması için belki son büyük şansa sahibiz. Bu da, enerjide dönüşümün ekonomik açıdan açıklanabilir ve maliyetinin karşılanabilir olması demek’ dedi.

Japonya’da iki yıl önce yaşanan Fukuşima felaketinin ardından Merkel, nükleer enerji üretimine aşamalı olarak son verme planlarını açıklamış ve iddialı yeşil enerji hedefleri koymuştu. Yenilenebilir enerjinin, Almanya’nın enerji üretimindeki payının 2020’de yüzde 35, 2050’de yüzde 80’e varması hedefleniyor.

Alman güneş enerjisi ve kısmen de rüzgar enerjisine verilen sübvansiyonlar, bu iki sektörün canlanmasını sağladı. Ancak finansmanın bir kısmı da elektrik faturalarına yansıtıldı.

Altmaier, elektriği hesaplı hale getirmek için yenilenebilir enerjiye verilecek sübvansiyonlardaki artışı iki yıl sınırlamak ve yeni tesislere verilen tarife garantilerini askıya alarak 300 milyar Euro tasarruf sağlamak istiyor. Genellikle ek ücretlerden muaf olan, enerjiyi yoğun bir şekilde kullanan şirketlerin de katkıda bulunması gerekebilir.

Altmaier’in planı, Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demokratların desteğini almayı başardı. Ancak muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, planları Almanya Parlamentosu’nun üst kamarası Bundesrat’ta engelleyebilir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Almanya, Yenilenebilir Enerji Payını Yükseltmek İstiyor

Almanya´nın yeni Federal Enerji Bakanı Sigmar Gabriel (SPD), 2025 yılına kadar ülkede tüketilen enerjide yenilenebilir enerji payını yüzde 25´ten yüzde 54´e yükseltmek istediğini açıkladı. Yenilenebilir enerji yasasını değiştirmek için yeni

HABERLER 0 Comments

Portekiz’de Teşviksiz Güneş Elektriği Dönemi

Portekiz Enerji Bakanlığı, herhangi bir devlet teşviğinden yararlanmayacak güneş elektriği projeleri için lisansların verilmeye başlandığını açıkladı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyada yenilenebilir enerjiye yönelik teşvik mekanizmaları önemli bir tartışma

HABERLER

Terakki Vakfı Okulları’nın İlk Yeşil Kampüsü Yolda

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından 136 yaşındaki Terakki Vakfı Okulları, Tuzla’ya 65 milyon liralık yatırımla kampus kuruyor. Yeşil bina sertifikalı yeni kampus, Eylül 2014’te eğitime başlayacak 136 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin