Enerjide Çevreci Dönüşüm Tartışmaları Almanya’yı İkiye Bölebilir

Almanya Çevre Bakanı Peter Altmaier, yenilenebilir enerjiye geçişin kendilerine önümüzdeki yirmi yılda 1 trilyon Euro’ya mal olabileceğini söyledi.

ae_yasalar_almanya_temizenerjiAlmanya, Eylül ayında genel seçime gidiyor. Kabinenin Başbakan Angela Merkel’e en yakın üyelerinden Peter Altmaier, elektrik faturalarını yükselten yenilenebilir enerji sübvansiyonlarını kontrol altına alma planlarını açıkladı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Altmaier, ‘2030’ların sonlarında enerji reformumuz ve enerji teminini yeniden yapılandırmamızın maliyeti 1 trilyon Euro’yu bulmuş olabilir. Bunun başarılı olması için belki son büyük şansa sahibiz. Bu da, enerjide dönüşümün ekonomik açıdan açıklanabilir ve maliyetinin karşılanabilir olması demek’ dedi.

Japonya’da iki yıl önce yaşanan Fukuşima felaketinin ardından Merkel, nükleer enerji üretimine aşamalı olarak son verme planlarını açıklamış ve iddialı yeşil enerji hedefleri koymuştu. Yenilenebilir enerjinin, Almanya’nın enerji üretimindeki payının 2020’de yüzde 35, 2050’de yüzde 80’e varması hedefleniyor.

Alman güneş enerjisi ve kısmen de rüzgar enerjisine verilen sübvansiyonlar, bu iki sektörün canlanmasını sağladı. Ancak finansmanın bir kısmı da elektrik faturalarına yansıtıldı.

Altmaier, elektriği hesaplı hale getirmek için yenilenebilir enerjiye verilecek sübvansiyonlardaki artışı iki yıl sınırlamak ve yeni tesislere verilen tarife garantilerini askıya alarak 300 milyar Euro tasarruf sağlamak istiyor. Genellikle ek ücretlerden muaf olan, enerjiyi yoğun bir şekilde kullanan şirketlerin de katkıda bulunması gerekebilir.

Altmaier’in planı, Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demokratların desteğini almayı başardı. Ancak muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, planları Almanya Parlamentosu’nun üst kamarası Bundesrat’ta engelleyebilir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

‘İstanbul’, Otomasyon Fuarı’nda Sergilendi

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan ve elektrikle çalışan geleceğin otomobili İstanbul, Otomasyon Fuarı’nda teknoloji meraklıları ile buluştu. Elektrikli araçlar geleceğin ulaşım aracı olacaksa, bunda genç bilim insanlarının da çok

HABERLER 0 Comments

TIREC 2012 Yenilenebilir Enerji Kongresi 16-17 Ekim’de İstanbul’da

Türkiye ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sektörünün önemli aktörlerinin konuşmacı ve katılımcı olarak yer alacağı Türkiye Yenilenebilir Enerji Kongresi (TIREC) 2012,  16-17 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. TIREC 2012, konuşmacı ve katılımcılar

HABERLER

3. Alternatif Enerji Semineri Adana’da yapılacak

  “Alternatif Enerji Seminerleri’nin 3’üncüsü, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Adana Çukurova Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’nin temiz enerji odaklı ilk online mecrası olan Alternatif Enerji ve Alman-Türk