“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimini uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor.”

enerji verimliligi forumuEnexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yıllık 650 kilowatt/saat elektrik tüketimi olan işletmelerde bile enerji yönetiminin çok düşük düzeyde olduğunu vurgulayarak, işletmelerin maliyeti artıracağını düşünerek, bu sürece yönelmediklerini belirtti. “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimi uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor. Böylece, şirketlerde milyon dolara ulaşan tasarruf olanağı ortaya çıkıyor” dedi.

Özdal, enerji yönetimi konusunda Türkiye’de gerçekleştirilecek düzenlemelerle bu oranın yüzde 25 düzeyine ulaşabileceğini söyleyerek, “Enerji yönetimi açısından Türkiye’de piyasa çok yakında değişecek. Çok büyük fırsatlar oluşacak, şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle, şirketler şimdiden hazırlığını yapmalı” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de projeler gerçekleştirebiliriz”

Turboden Yöneticisi Filippo Vescovo’da oturumda yaptığı konuşmada, ORC uygulamaları hakkında bilgi verdi. Vescovo,  gerçekleştirdikleri çalışmalarla enerji verimliliği sağladıklarını aktardı. Vescovo,”Türkiye’de enerji verimliliği projeleri gerçekleştirebiliriz. Böylece, enerji verimliliğinde artış sağlayabiliriz” dedi.

“İşletmelerde değişim yapmak gerekiyor”

Enervis İş Geliştirme Uzmanı Emre İnciroğlu, enerji yönetiminin dönüşüm süreci olduğunu belirterek, farkındalık ve üst yönetim desteği unsurlarına dayandığını aktardı. İnciroğlu,  “Önce, işletmelerde değişim yapmak gerekiyor. İşletmeler için enerji yönetimi zaman ve maliyet kaybı değildir. Enerji yönetimi  uygulamalarında, otomotivde ve tekstilde yüksek oranda tasarruf sağlamak mümkün” dedi.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

EPDK Rüzgarda 1400 Önlisans Başvurusu Bekliyor

EPDK Başkanı Yılmaz, rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi (RES) için 1400 civarında önlisans başvurusu beklediklerini söyledi. Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik üretimi için çalışmalar sürüyor. Rüzgar enerjisinde yeni kurulum için önlisans

HABERLER 0 Comments

İSO, Dünyada ve Türkiye’de Atık Yönetimi Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı Düzenliyor

İstanbul Sanayi Odası tarafından Dünyada ve Türkiye’de Atık Yönetimi Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı, 13 Nisan 2016 tarihinde İSO Odakule Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek. Toplantıda, atık yönetimi mevzuatı ve uygulamalarına ilişkin bilgilendirme

HABERLER

LED Teknolojisinin Son Noktası: 200 LPW

LED alanındaki gelişmeleri incelemek isterseniz, son birkaç yıldır yaşanan watt başına lümen metriklerini takip etmeniz yeterli olacaktır. LED alanındaki verimlilik faktörü, yayılan ışık miktarına bağlı olarak tüketilen güç miktarı ile