“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimini uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor.”

enerji verimliligi forumuEnexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yıllık 650 kilowatt/saat elektrik tüketimi olan işletmelerde bile enerji yönetiminin çok düşük düzeyde olduğunu vurgulayarak, işletmelerin maliyeti artıracağını düşünerek, bu sürece yönelmediklerini belirtti. “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji yönetimi uyguladığımız şirketlerde, yüzde 15 oranında maliyet indirimi oluşabiliyor. Böylece, şirketlerde milyon dolara ulaşan tasarruf olanağı ortaya çıkıyor” dedi.

Özdal, enerji yönetimi konusunda Türkiye’de gerçekleştirilecek düzenlemelerle bu oranın yüzde 25 düzeyine ulaşabileceğini söyleyerek, “Enerji yönetimi açısından Türkiye’de piyasa çok yakında değişecek. Çok büyük fırsatlar oluşacak, şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bu nedenle, şirketler şimdiden hazırlığını yapmalı” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de projeler gerçekleştirebiliriz”

Turboden Yöneticisi Filippo Vescovo’da oturumda yaptığı konuşmada, ORC uygulamaları hakkında bilgi verdi. Vescovo,  gerçekleştirdikleri çalışmalarla enerji verimliliği sağladıklarını aktardı. Vescovo,”Türkiye’de enerji verimliliği projeleri gerçekleştirebiliriz. Böylece, enerji verimliliğinde artış sağlayabiliriz” dedi.

“İşletmelerde değişim yapmak gerekiyor”

Enervis İş Geliştirme Uzmanı Emre İnciroğlu, enerji yönetiminin dönüşüm süreci olduğunu belirterek, farkındalık ve üst yönetim desteği unsurlarına dayandığını aktardı. İnciroğlu,  “Önce, işletmelerde değişim yapmak gerekiyor. İşletmeler için enerji yönetimi zaman ve maliyet kaybı değildir. Enerji yönetimi  uygulamalarında, otomotivde ve tekstilde yüksek oranda tasarruf sağlamak mümkün” dedi.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Artık Yeşil Bina Sertifikaları TSE Tarafından Verilsin”

Binalara verilen çevreci sertifikalar için binlerce dolar ödeyen yatırımcılar, TSE’nin “yeşil bina” kriterlerini belirleyerek bu nitelikteki sertifikaları vermesini istedi. ABD’deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen bir dizi kriterleri kapsayan

İNOVASYON

“Kamp Çantana Rüzgar Türbinini Koydun mu?”

Bu cümle bir kampçı için şu anda imkansız gibi görünse de, çok yakın bir gelecekte gerçekleşmek üzere.  Polonya’nın Poznan şehrinde yerleşik bir 3D yazıcı üreticisi olan Omni3d 3D’de bastırılmış ve

HABERLER

Hopa’nın İlk Elektrikli Aracı

Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksekokulu Mekaronik programı öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından yapılan Hopa’nın ilk elektrik enerjisiyle çalışan aracı tamamlandı. Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksekokulu Mekaronik programı öğrencileri