Enerji Verimliliğinde Yeni Bir Dönem Gerçekten Başlıyor mu?

Enerji Verimliliğinde Yeni Bir Dönem Gerçekten Başlıyor mu?

Binalarda yalıtımsız bina uygulamalarının önüne geçilmesi, Kalkınma Planı’nında yer almasının ötesinde, o binalarda yaşayan daire sahiplerinin ekonomik gelir düzeyiyle de doğrudan ilişkili.

energy-efficient-cities-ranked-boston-skyline_71792_600x450Enerji Verimliliğinin, yalnızca bireylerin ve özel sektör kuruluşlarının gündeminde olmadığını, bir Devlet politikası haline geldiğini gösteren bir gelişme oldu geçtiğimiz günlerde. Hükümet tarafından açıklanan 10. Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı’nda, Enerji Verimliliği öncelikli konu maddeleri arasında yer aldı. Eylem Planı’nda, binalarda ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu öngörüleri açıklandı.

Bu durumun binaların enerji verimliliği için çok önemli ve sevindirici bir gelişme olduğunu açıklayan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye’de “16 milyon yalıtımsız bina nedeniyle her yıl oluşan 10 milyar dolarlık zarar, bu eylem planının uygulanması ile azalacak “ dedi. Eylem Planı’yla binalarda enerji kaybıyla mücadele ve enerji tasarrufu konusunda büyük bir adım atıldığını belirten Eruslu, Eylem Planı için, “Binalarımıza enerji verimliliğinde çağ atlatacak” değerlendirmesi yaptı.

Çok iyimser bir yaklaşım

Eruslu’nun yaklaşımı çok iyimser. Çünkü çok açık ki, bir konuyu ya da uygulamayı ne kadar devlet programının parçası haline getirseniz de eğer, o konu bireyler ve toplum tarafından tam olarak anlaşılamıyor ama daha da kötüsü, önemsenmiyorsa, bütünüyle uygulanamaz. Yalıtımsız bina gerçeğinin önüne geçilmesi, Kalkınma Planı’nında yer almasının ötesinde, o binalarda yaşayan daire sahiplerinin ekonomik gelir düzeyiyle de doğrudan ilişkili. Bina yönetimlerine yalıtım, enerji verimliliği ve yeşil enerjiye geçiş gibi konularda mali alt yapının nasıl oluşturulacağının da açıklanması çok önem  taşıyor.

Yalıtım seferberliğinden söz eden ve sektör olarak tüm sanayicileri ile bu seferbirliğe hazır olduklarını belirten Eruslu da bu gerçeğin farkında olmalı ki,   vatandaşın da bu konuda bilinçlendirilerek ve teşvik edileceğini belirtti. Eruslu, Plan’da, özellikle binalara yalıtım için teşvik ve kamu binalarında enerji harcamalarının yüzde 10 azaltılması gibi yer alan hedeflerin Türkiye’de yeni bir dönemi başlatacağını ifade etti. Eruslu, vatandaşın Türkiye’nin verimlilik hedeflerine ulaşmasında seferberliğin birer paydaşı olacağının altını çizdi.

Ama işte, enerji verimliliği konusunda Türkiye’de yaşanan bütün çıkmaz da burada görünüyor. Vatandaşın enerji verimliliğine yönelmesi için hangi teşvik mekanizmaları ve ikna metotları kullanılacak? Ayrıca, nasıl bir yöntemle gerçekleştirilecek bu uygulama? Önemli olan vatandaşın enerji verimliliğine katılımının sağlanmasıyla ilgili geniş çerçeveli bir strateji geliştirilmesidir. Yoksa, hedefler oluşturarak, sonuca ulaşmak kolay değil.

Plan’da ısı yalıtımı konusundaki öngörüler

Eruslu açıklamasını şöyle tamamladı: “Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması ne kadar önemli ise de tasarruf yolu ile kazanılacak potansiyel enerji miktarı bir o kadar önemli. Ülkemizde yalıtımsız binaların sayısı 16 milyona ulaşıyor. Bu da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 10 milyar doları buluyor. Yeni eylem planı ile bu binaların ısı yalıtımı konusunda teşvik edilmesi, vatandaşın bilinçlendirilmesi ve kamu binalarındaki iyileştirmeler ile büyük oranda enerji kaybının önüne geçilmesini sağlayacak.”

Eylem planında enerji verimliliğinin artışı için ısı yalıtımı konusunda öngörüler şöyle:

– 2018 yılına kadar kamu binalarındaki enerji tüketiminin, 2012 yılı baz alınmak suretiyle belirlenecek göstergeler düzeyin­de ve verimlilik artışı uygulamaları ile yüz­de 10 düşürülmesi.

– Çeşitli finansman yön­temleriyle kamu binalarındaki enerji ve­rimliliği yatırımlarının yaygınlaştırılması.

– Yalıtımı düşük ve/veya yetersiz yalıtıma sahip eski binalarda, binayı çevreleyen dış yapı zarfının ve ısıtma sistemlerinin yürür­lükteki standartları sağlayacak şekilde ısı yalıtımlı niteliğe dönüştürülmesi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjili Sistemle Mezrada Şebeke Suyu Akışı

Elazığ’da, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliğince yürütülen çalışma kapsamında, merkeze bağlı Gözebaşı köyü Yeşilyurt mezrasındaki 15 ev ve 3 ahırın su ihtiyacı, güneş enerjili sistemle karşılanıyor. İl

YATIRIMCI

Nordex’e Rüzgar Türbini Siparişi

Şirket iki ayrı proje için 23 adet N117/2400 türbininden sağlayacak. Türkiye’de rüzgar enerjisi yükselen sektörlerden biri  konumunda yer alıyor. Uluslararası rüzgar endüstri temsilcileri de Türkiye pazarına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Alman

HABERLER

Zeytin Atıklarından Elektrik Üretilecek

Marmarabirlik zeytin atıklarından yılda 2 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Marmarabirlik zeytin atığından elektrik enerjisi üretmek için düğmeye bastı. AR_GE tarafından geliştirilen TÜBİTAK tarafından onaylanan 3 milyon TL bütçeli projeye göre