Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği

Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği


Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ veriliyor.

bigstock-Money-118206
Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ projesi başlamış ve sektörün kullanımına sunuldu.

Kredi başta Sanayi ve Endüstriyel tesisler olmak üzere, OSB, Otel, AVM, Hastane, İş Merkezi, Okullar-Üniversiteler ve Turistik Tesislerde uygulanabilecek. Aydınlatma, HVAC, Kojen-Trijen, Kazan, Pompa-Motor-Fan, Kompresör, Yalıtım, Otomasyon-Enerji İzleme, Isı Geri Kazanım, Güneş Kollektörü ve Güneş PV Sistemleri, Isı Pompası Sistemleri, Makine-Ekipman değişimleri gibi alanlara yönelik uzun vadeli ve uygun krediden yararlanabilecekler.

Teknik Danışmanlığını sektörde birçok enerji verimliliği etüt, uygulamaları yapmış olan VEN ESCO Genel Müdürü Arif Künar ve ekibi ile, daha önce EBRD-TURSEFF Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Proğramında yer almış olan Alman GFA Şirketi-Burak Kartal yapıyor.

Bu programın diğerlerinden ayıran en önemli özelliği; daha önceki deneyimlerden ve uygulamalardan elde edilen birikimle daha esnek, işlemleri, prosedürü daha kolay-hızlı, faiz oranları daha düşük, KOBİ kapsamı ve hedefi daha geniş, ilk defa ESCO-EPC (enerji performans anlaşması) uygulamalarının da yapılacağı çok uygun-uzun vadeli kredi sistemi olması.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bu Kredi ile 114 Milyon Metreküp Doğalgaz Faturası Azaldı

Şekerbank Genel Müdürü Uluşahin, “5 yıldır ev ve işyerlerine ısı yalıtımı için kredi veriyoruz. Bu sayede 114 milyon metreküp doğalgazın parası Türkiye’de kaldı” dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın enerji verimliliği

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Lisanslı Elektrik Santrallerinde Artış

2015’te devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin kurulu gücü 3 bin MW’ı aştı. Türkiye’de 2015 yılının ilk 10 aylık döneminde devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin kurulu gücü 3 bin 296 megavata

HABERLER

Klimaya İhtiyaç Duymadan Sera Etkisi ile Evinizi Soğutun

ABD’li bilimadamları sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi. ABD’li bilimadamları en güneşli havalarda bile sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi. Sürekli güneş ışığına maruz