Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği

Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği


Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ veriliyor.

bigstock-Money-118206
Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ projesi başlamış ve sektörün kullanımına sunuldu.

Kredi başta Sanayi ve Endüstriyel tesisler olmak üzere, OSB, Otel, AVM, Hastane, İş Merkezi, Okullar-Üniversiteler ve Turistik Tesislerde uygulanabilecek. Aydınlatma, HVAC, Kojen-Trijen, Kazan, Pompa-Motor-Fan, Kompresör, Yalıtım, Otomasyon-Enerji İzleme, Isı Geri Kazanım, Güneş Kollektörü ve Güneş PV Sistemleri, Isı Pompası Sistemleri, Makine-Ekipman değişimleri gibi alanlara yönelik uzun vadeli ve uygun krediden yararlanabilecekler.

Teknik Danışmanlığını sektörde birçok enerji verimliliği etüt, uygulamaları yapmış olan VEN ESCO Genel Müdürü Arif Künar ve ekibi ile, daha önce EBRD-TURSEFF Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Proğramında yer almış olan Alman GFA Şirketi-Burak Kartal yapıyor.

Bu programın diğerlerinden ayıran en önemli özelliği; daha önceki deneyimlerden ve uygulamalardan elde edilen birikimle daha esnek, işlemleri, prosedürü daha kolay-hızlı, faiz oranları daha düşük, KOBİ kapsamı ve hedefi daha geniş, ilk defa ESCO-EPC (enerji performans anlaşması) uygulamalarının da yapılacağı çok uygun-uzun vadeli kredi sistemi olması.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünyada Yenilenebilir Enerji Üretimi Artıyor

2014 yılında dünya çapındaki enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 19’unun yenilenebilir enerjiyle karşılandığını ortaya koyuyor. Dünyada enerji ihtiyacı arttıkça, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç da doğru orantılı olarak artıyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre,

Elektrikli araçlar 0 Comments

Volkswagen Elektrikli Araç Üretimine Yöneliyor

Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, 2020’ye kadar en az 20 yeni model elektrikli araç üreteceklerini ifade etti. Vikipedi’de yer alan bilgilere göre, Volkswagen AG, Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi

HABERLER

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerjide Yatırım Çekiciliği Yükseliyor

Türkiye, ülkelerin yenilenebilir enerji alanındaki yatırım yapılabilirliğini gösteren Ernst & Young Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi`nde bir basamak yükselerek 17`inciliğe oturdu. Türkiye yenilenebilir enerji alanında yatırım yapılabilecek ülkeler arasındaki yerini