Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği

Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği


Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ veriliyor.

bigstock-Money-118206
Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ projesi başlamış ve sektörün kullanımına sunuldu.

Kredi başta Sanayi ve Endüstriyel tesisler olmak üzere, OSB, Otel, AVM, Hastane, İş Merkezi, Okullar-Üniversiteler ve Turistik Tesislerde uygulanabilecek. Aydınlatma, HVAC, Kojen-Trijen, Kazan, Pompa-Motor-Fan, Kompresör, Yalıtım, Otomasyon-Enerji İzleme, Isı Geri Kazanım, Güneş Kollektörü ve Güneş PV Sistemleri, Isı Pompası Sistemleri, Makine-Ekipman değişimleri gibi alanlara yönelik uzun vadeli ve uygun krediden yararlanabilecekler.

Teknik Danışmanlığını sektörde birçok enerji verimliliği etüt, uygulamaları yapmış olan VEN ESCO Genel Müdürü Arif Künar ve ekibi ile, daha önce EBRD-TURSEFF Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Proğramında yer almış olan Alman GFA Şirketi-Burak Kartal yapıyor.

Bu programın diğerlerinden ayıran en önemli özelliği; daha önceki deneyimlerden ve uygulamalardan elde edilen birikimle daha esnek, işlemleri, prosedürü daha kolay-hızlı, faiz oranları daha düşük, KOBİ kapsamı ve hedefi daha geniş, ilk defa ESCO-EPC (enerji performans anlaşması) uygulamalarının da yapılacağı çok uygun-uzun vadeli kredi sistemi olması.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Artık Yeşil Bir Hukuk Bürosu da Var

Öyle devasa tesisler, dünya çapında markalar olmanız gerekmiyor. 12 kişinin çalıştığı Serap Zuvin Hukuk Bürosu, bunun en güzel kanıtı. WWF Yeşil Ofis Programı’na başvurarak, iklim değişikliğine karşı ilk aksiyonunu alan

HABERLER

EPDK Yenilenebilir Enerjiye Yeni Destekler Verecek Mi?

Elektrik piyasasında tüketici fiyatlarını doğrudan etkileyebilecek üç önemli gelişme yaşandı: BOTAŞ, elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgazın fiyatına yüzde 38 zam yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ,

ENERJİ YÖNETİMİ

Almanya’dan İkinci Büyük RES

Almanya`nın en büyük ikinci rüzgâr enerjisi santrali ‘Global Tech I’ Kuzey Denizi`nde elektrik üretimine başladı. Almanya rüzgar enerjisinde hızlı adımlarla ilerliyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Almanya karasularında Kuzey Denizi`nde, Stadtwerke München,