Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği

Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği


Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ veriliyor.

bigstock-Money-118206
Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ projesi başlamış ve sektörün kullanımına sunuldu.

Kredi başta Sanayi ve Endüstriyel tesisler olmak üzere, OSB, Otel, AVM, Hastane, İş Merkezi, Okullar-Üniversiteler ve Turistik Tesislerde uygulanabilecek. Aydınlatma, HVAC, Kojen-Trijen, Kazan, Pompa-Motor-Fan, Kompresör, Yalıtım, Otomasyon-Enerji İzleme, Isı Geri Kazanım, Güneş Kollektörü ve Güneş PV Sistemleri, Isı Pompası Sistemleri, Makine-Ekipman değişimleri gibi alanlara yönelik uzun vadeli ve uygun krediden yararlanabilecekler.

Teknik Danışmanlığını sektörde birçok enerji verimliliği etüt, uygulamaları yapmış olan VEN ESCO Genel Müdürü Arif Künar ve ekibi ile, daha önce EBRD-TURSEFF Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kredi Proğramında yer almış olan Alman GFA Şirketi-Burak Kartal yapıyor.

Bu programın diğerlerinden ayıran en önemli özelliği; daha önceki deneyimlerden ve uygulamalardan elde edilen birikimle daha esnek, işlemleri, prosedürü daha kolay-hızlı, faiz oranları daha düşük, KOBİ kapsamı ve hedefi daha geniş, ilk defa ESCO-EPC (enerji performans anlaşması) uygulamalarının da yapılacağı çok uygun-uzun vadeli kredi sistemi olması.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Taksi Dönemi Başlıyor

DMA mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek elektrikli taksisi yola çıktı. DMA Taksi günde 150 TL’lik yakıt yerine 12 TL’lik elektrikle yol alıyor. Ulaştırmada elektrikli araç teknolojisi devrim niteliğinde gelişmelere

Jeotermal enerji 0 Comments

Çocuklar Yenilenebilir Enerjinin Resmini Yaptı

Yenilenebilir enerjinin gücünü çocukların gözünden anlatan resimler 23-28 Mayıs tarihleri arasında Aksa Enerji Genel Müdürlük binasında sergilenecek. Sanat insanları, toplumu ve doğayı belki de en iyi anlatmanın yolu. Sanatla yeterince

HABERLER

Türkiye’de 38 Güneş Enerjisi Santrali Üretim Yapıyor

TEİAŞ tarafından yayınlanan verilere göre, Türkiye’de 38 güneş enerjisi santrali üretim yapıyor. Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yayınlanan verilere göre, Mayıs 2014 itibari ile toplam 8,5 megavatlık kurulu güçte 38 güneş