Enerji Verimliliği Sektöründe Şok Tutuklama !

Dünyadaki gelişmeleri ve trendleri  yakından takip eden Türk enerji verimliği sektöründe faaliyet gösteren bir firma, son derece ilginç ama yararlı bir uygulamaya imza attı.

Gazetede gördüğü ve kendine ilham veren, “Temizlik Perisi”  Susan Warren haberini okuyan Özverim Enerji sahibi Hıdır Eliçabuk, aynı uygulamayı tüm şirket elemanları ile yapmaya başladı. Amerikalı Susan Warren, önünden geçtiği evlere gizlice girerek temizlik yapıyor, çöpleri boşaltıyor ve sonrasında bir peçeteye “Borcunuz 75 dolar, telefonum budur” diye not bırakıyordu. Bundan feyz alan Eliçabuk, elemanları ile birlikte şirketlere gizlice girmeye, ampüllerini tasarruflu ya da LED ile değiştirmeye, yalıtım yapmaya, musluklara sensör takıp, çatılarına solar sistemler takmaya başladı. Tüm bu işlemler bittikten sonra enerji verimliliği had safhaya ulaşan şirkete  kestiği faturayı muhasebeye bırakan Eliçabuk, 3. işinden sonra yakalandı. “İş dünyası hala verimlilik konusunda çok bilinçsiz. Şirketlerle görüşmeye gidiyoruz, 4-5 toplantıdan sonra hala sonuç çıkmıyor. E sonuçta havaya uçan milli servet, hepimizin parası. Bizim de içimiz elvermedi. Elin Amerikalısı bu bilince sahip, herşeyi devletten beklemiyor. Biz de görev sırası bizde diyerek, ufaktan başladık. Hedefimiz haftada 2 şirketi daha verimli hale getirmekti, kötü bir niyetimiz yoktu” diyen Hıdır Bey ilk etapta Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde müşaade altında tutulacak.

Haber diğer enerji verimliliği arasında tepkilere neden oldu. Senelerdir pek çok başarılı uygulama gerçekleştirmiş olan Özverim şirketi yetkililerinin tutuklanması haberi üzerine ortak bir bildiri yayınlayan enerji verimliliği şirketleri, bu faydalı uygulamanın cezalandırılmasının çok anlamsız bulduklarını, problemin muhasebeye bırakılan fatura ise, zaten kimsenin onaylanan faturaları dahi zamanında ödemediğini, izin verilseydi Özverim şirketinin ödemede mutlaka kolaylık sağlayacağına inandıklarını açıkladılar.

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

Ve Sektörde Heyecanla Beklenen İlk Hırsızlık Haberi Geldi !

Değerli Alternatif Enerji okurları, tüm fotovoltaik sektörün senelerdir “Acaba sektördeki ilk hırsızlık olayı ne zaman gerçekleşecek? Bizi Türk hırsızlık sektörü ne zaman kale alıp, güneş paneli ya da inverter çalacak

komik

Kıbrıs Hükümetinden Güneş Enerjisine Gizli Destek (!)

Gerçek haber: Kıbrıs’ın Güzelyurt’a bağlı Mevlevi köyünde yaşayanlar yaklaşık bir haftadır günde ortalama 13-15 saat elektriksiz kalıyor. Güneşin batmasıyla kesilen elektrik ertesi gün öğleden sonra veriliyor. Mevlevi köyünde yaşanan elektrik sorununun 1