Enerji Verimliliği İçin İnovasyon Yarışması

Enerji Verimliliği İçin İnovasyon Yarışması

General Electric (GE) ecomagination ve Aramco Girişimcilik işbirliği ile deniz suyunun tuzdan arındırılması sürecinde, enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanan yenilikçi çözümlerin geliştirileceği bir inovasyon yarışması düzenleniyor.

Sea-wave-summer-Wallpaper-Background

General Electric (GE) ecomagination ve Aramco Girişimcilik, deniz suyunun tuzdan arındırılması sürec

Mevcut tuzdan arındırma teknolojileri yoğun derece enerji tüketen süreçlerdir. Enerji tüketimi, tuzdan arındırma maliyetinin yüzde 70’ine kadar çıkabiliyor. Bu yarışma ile maliyetleri dünya genelinde aşağı çekmek için teknolojik gelişme, süreç iyileştirme veya her ikisini de içeren özgün yöntemlerin bulunması hedefleniyor.inde, enerji verimliliğinin artırılmasına odaklanan yenilikçi çözümlerin geliştirilmesi amacıyla herkese açık bir inovasyon yarışmasını duyurdu. 200 bin dolar tutarındaki yarışma ödülü, dört kazanan yarışmacı arasında kişi başına 50 bin dolar olarak eşit biçimde dağıtılacak. Bunun yanı sıra, en iyi fikirlerin ticarileştirilmeleri olasılığı da mevcut.

“Çığır açan bir hamle olacak”

Aramco Girişimcilik’in Özel Projeler Direktörü Nabil Al-Khowaiter, “Deniz suyunun tuzdan arındırılması için daha verimli bir yöntem bulunması, dünya çapında daha sürdürülebilir bir enerji yönetimi için var olan toplu arayışta çığır açan bir hamle olacak. Artan su kıtlığı nedeniyle dünyanın dört bir yanında yer alan ülkeler tatlı su elde edebilmek için giderek daha fazla tuzdan arındırma yöntemi kullanır hale geldiler. Bu bağlılık güncel tekniklerle enerji tüketiminin dramatik biçimde artmasına neden olabilir. Aramco Girişimcilik, GE ile tuzdan arındırma maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çözümler geliştirilmesinin yanı sıra yeni teknoloji ve endüstrilerin Suudi Arabistan’a getirilmesi ve bu yönde yatırımlar yapılması için de ortaklık yapıyor”  şeklinde konuştu.

GE’nin Küresel Ecomagination Direktörü Deb Frodl ise şu açıklamayı yaptı: “GE ecomagination suyun tuzdan arındırılması için daha sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesini hızlandırmak için yatırım yapıyor. Bu yarışma sayesinde dünya genelindeki bilim adamları, mühendisler, girişimciler ve mucitlerin, yeteneklerini bu amaç doğrultusunda harekete geçirmelerini teşvik edebilmeyi ve müşteriler için faydalı sonuçların elde edilmesini umuyoruz.”

İnovasyon yarışmasına, toplam tuzdan arındırma maliyetleri ve emisyonları düşürecek yeni çözümler sunan fikirler başvurabilecek. Sunulan çözümlerin dünya çapında yenilikçi, etkili, uygulanabilir ve ölçeklenebilir olması gerekiyor.

GE ecomagination alanında 2020’ye kadar 25 milyar dolar yatırım hedefliyor

Bu yarışma, ecomagination’ın 2005 yılındaki lansmanından bu yana düzenlenen herkese açık beşinci ecomagination inovasyon yarışmasıdır. İlk iki yarışma akıllı şebeke teknolojisi alanına odaklanmıştı. İnovasyon yarışmalarıyla ilgili başarılı bir geçmişe sahip GE’nin, yakın geçmişte duyurduğu GE uçak motoru braketlerinde üretimin geliştirilmesi için 3 boyutlu baskının kullanılmasını içeren üretim yarışması ve göğüs kanseri ile travmatik beyin hasarı teşhisinde iyileştirmeye yönelik çalışmaları kapsayan iki sağlık hizmeti yarışması bunun en başarılı örnekleri arasında yer alıyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

AKADEMİK

TÜBİTAK’tan 10 Üniversiteye Daha 1 Milyon TL Destek

TÜBİTAK 20 üniversiteyi seçti, ar-ge desteği 20 milyon TL’ye ulaştı. TÜBİTAK, 2013 yılında üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofislerine verdiği desteği bu yıl da sürdürüyor. Başvurusu kabul edilen 10 üniversiteye 1 milyon TL’ye

HABERLER

Küresel Çalışan – Yöresel Üreten Uluslararası Şirket, Van’da Yatırım Yaptı

1968 yılına uzanan geçmişiyle, yenilenebilir enerji sektöründe solar inverterler, rüzgarda geri besleme üniteleri ve bio kütlede ORC’de kullanılan jeneratör imal eden Alman LTİ Reenergy şirketi, Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne Van’da

HABERLER 0 Comments

Türk Olimpiyat Takımı da Karbon Nötr

Londra Olimpiyatları’nın hedeflerinden birisi de iklim değişikliğine sebep olan karbondioksit gazlarını asgari düzeye indirmek. “Karbon nötr” (sıfır karbon ayak izi) hedefiyle yola çıkılan olimpiyatlarda şimdiden 200,000 konuk ulaşımlarından kaynaklanan karbondioksit