“Enerji Üretiminde Yenilenebilir Enerji En Ucuz Unsur”

“Enerji Üretiminde Yenilenebilir Enerji En Ucuz Unsur”

Energy Watch Group Başkanı Hans-Josef Fell:“Enerji üretiminde yenilenebilir enerji en ucuz unsur. Biz kullandıkça, yenilenebilir enerji daha ucuzlayacak. Konvansiyonel yatırımlar pahalılaşacak. Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Büyük fonlar fosil ve nükleer enerjiden çıkış yapıyor.”

6. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sürüyor. Konferansın ikinci gününde konuşma yapan Energy Watch Group Başkanı Hans-Josef Fell, konvansiyonel enerjiyle ilgili bütün yatırımların durdurularak, yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması gerektiğine işaret etti. Fell, “Enerji üretiminde yenilenebilir enerji en ucuz unsur. Biz kullandıkça, yenilenebilir enerji daha ucuzlayacak. Konvansiyonel yatırımlar pahalılaşacak. Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Büyük fonlar fosil ve nükleer enerjiden çıkış yapıyor. Yalnızca Avrupa konvansiyonel üretime ağırlık veriyor. Böylece ekonomide güçlü olamayacak. Yeni oyuncular piyasaya girecek. Google ve Apple gibi kuruluşlar bize yeni bilgi teknolojileri ve yeni internetin ne olduğu konusunda yön gösteriyor. Enerji tüketen ülkeler yenilenebilir enerjinin maliyetinin düşmesi nedeniyle yenilenebilir enerjiyi tercih edecek” şeklinde konuştu.

Fell yüzde 100 yenilenebilir enerjinin mümkün olduğunu belirterek, sivil toplum kuruluşlarının ve kurumların politikacıları yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmek için desteklediklerini ifade etti. Danimarka, İsveç, Kosta Rika gibi ülkelerin yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş kararı verdiklerini aktaran Fell, Almanya’nın da bu stratejiyi benimsediğini vurgulayarak, “2006 yılında Almanya’da yenilenebilir enerjiye geçme kararı aldık. Yenilenebilir enerjinin payını yüzde 17’ye çıkardık. Geçiş gayet hızlı oldu. Hiç kimse bu kadar hızlı olacağını düşünmemişti. Almanya’da 2030 yılında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmeye çalışıyoruz. Almanya’da vatandaşların yüzde 80’i yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçişi destekliyor. Dünyada da bu mümkün” dedi.

“Yatırımların bir çoğu yenilenebilir enerjiye yönelik gerçekleşti”

Avrupa’da Yenilenebilir Enerjinin Gelişimi Bölümü Eski Başkanı Dr. Wolfgang Palz’da konferansta yaptığı konuşmada, fotovoltaiğin yeni enerji alanında ön plana çıktığını söyleyerek, geçtiğimiz yıl yapılan yatırımların bir çoğunun yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olduğunu ifade etti. Fotovoltaik sektörünün 230 GW’a ulaştığını ve 500 milyon euro yatırım yapıldığını belirten Palz, rüzgar enerjisinin de 430 GW’lık düzeye yükseldiğini kaydederek, biyogazın da önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu dile getirdi. Palz, “Yenilenebilir enerji yalnızca büyük bir pazar değil aynı zamanda en ucuz enerji konumuna geldi. Üretilen elektriğin yüzde 30’u yenilenebilir enerjiden sağlanıyor. Bütün enerji alanını yenilenebilir enerjiden oluşturmamız gerekiyor. Elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiğimizde bu toplam enerji içerisinde yüzde 40’lık bir pay anlamına geliyor. Isıtma ve ulaştırmada da yenilenebilir enerjiye geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Palz Türkiye’nin 100 yıl önce rüzgar enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştirdiğini hatırlatarak, Türkiye’nin rüzgar enerjisinde iyi bir durumda olduğunu vurguladı. Palz fotovoltaikte de dünyayla aranın kapatılması gerektiğini dile getirerek, “Türkiye’de fotovoltaik sektörü uykudaydı. Şimdi uykudan uyanıyor, kendine geliyor. Fotovoltaikte 10 GW’a ulaşılabilir. Türkiye bu açıdan iyi bir başlangıç yaptı. Türkiye’de diğer ülkelere örnek teşkil edecek çok ilginç gelişmeler oluyor.

“Karbon vergisi uygulanmalı”

Dünya Biyoenerji Birliği (WBA) Başkanı Heinz Kopetz’de konferansta yaptığı konuşmada, dünyanın ısınmasının önüne geçebilmek için Fosil Yakıt’tan Çıkma Stratejisi geliştirilmesinin öneminden söz etti. “Eninde sonunda fosil yakıt kullanımını kaldırmalıyız” diyen Kopetz, “Çok acil ve dramatik bir durum var. Acil bir değişiklik yapmak gerekiyor. Yeşil hattı talep edeceksek fosil yakıtları bırakmalıyız. Gerçekten değiştirmemiz çok önemli. 30-35 yıl içinde fosil yakıtlardan çıkmalıyız. İlk önemli kilometre taşı 2035. O zamana kadar fosil yakıt kullanımını yarıya indirmeliyiz” dedi.

Düşük petrol fiyatlarının önemli bir tehdit oluşturduğunu aktaran Kopetz, bu durumun milyonlarca tüketicinin davranışını değiştirdiğini belirtti. AB’de son bir yılda ilk kez karbon emisyonlarının arttığına işaret eden Kopetz, düşük petrol fiyatlarının karbon emisyonlarını arttırdığına dikkat çekti. Kopetz, karbon vergilendirmesinin uygulanmaması durumunda, Paris İklim Anlaşması’na uyulmasının mümkün olmayacağını belirterek, fosil yakıtlar için sübvansiyonların azaltılması gerektiğini söyledi. Kopetz, “Karbon vergisiyle fosil yakıt fiyatı artıyor. Karbon vergisi olan ülkelerde yenilenebilir enerjiye gerçek bir geçiş oluyor. Karbon vergisi yeni istihdam alanları yaratacak. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yol açacak. Portekiz, Danimarka gibi ülkeler bize dönüşümün nasıl olacağını gösteriyor. Karbon vergisi bütün gelişmiş ülkelerde enerji dönüşümü ve karbon emisyonunu azaltmak için çok gerekli” şeklinde konuştu. Kopetz, her türlü yenilenebilir enerjinin gelişimi ve fosil yakıtlardan çıkılması için bir stratejiye ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Eco-Label Ödüllü Yaz-Kış Kazandıran Isı Pompaları

Çok sayıda çevreci ürün ve çözümüyle iklimlendirme alanında enerji verimliliğinin artırılması için çalışan Daikin, Eco-Label ödüllü Altherma Isı pompaları ile fark yaratıyor. Kullanıcılarının ısınma ve sıcak su ihtiyacına ekonomik, çevre

HABERLER

Türkiye´ye Almanya’dan Rüzgar Yatırımları Sürüyor

Almanya Türkiye’de 2012 yılında 29 bin, 2013 yılında 31 bin adet rüzgâr enerji türbini kurdu. Almanya Rüzgâr Enerjisi Federasyonu Türkiye´ye yaptıkları yatırımların gün geçtikçe arttığını bildirdi. Türkiye`de 2012 yılında 29

Elektrik Satışı 0 Comments

SEDAŞ’ta Planlı Enerji Kesintilerini SMS İle Bilgilendirme Dönemi

SEDAŞ, enerji dağıtım alanı içerisinde yer alan, Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde, herhangi bir yerde yaşanan planlı enerji kesintilerini, en hızlı şekilde bildirmek amacıyla, abonelerini SMS ile bilgilendiriyor. Tüketici

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply