“Enerji Tüketimi Yavaş ve Emin Adımlarla Doğu’ya Kayıyor”

“Enerji Tüketimi Yavaş ve Emin Adımlarla Doğu’ya Kayıyor”

Borusan ENBW Enerji Genel Müdür Yardımcısı Enis Amasyalı: “Enerji piyasasında Çin, Hindistan Orta Doğu ülkeleri ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler tüketim  boyutunda ön plana çıktı. Enerji tüketimi yavaş ve emin adımlarla Doğu’ya kayıyor.”

IMG_2424İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Genç Girişimciler Platformu’nun düzenlediği IPFYE Enerji Kongresi santralistanbul Kampüsü’nde başladı. Bürokratlar ile enerji sektörünün önde gelen isimlerinin ağırlandığı kongre, 11 ülkeden akademisyen, iş adamı ve öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kongre’de konuşan Borusan ENBW Enerji Genel Müdür Yardımcısı Enis Amasyalı, dünyada enerjinin üretim ve tüketim tarafında büyük değişiklikler yaşandığına dikkat çekerek, “Enerji piyasasında Çin, Hindistan Orta Doğu ülkeleri ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler tüketim boyutunda ön plana çıktı. Enerji tüketimi yavaş ve emin adımlarla Doğu’ya kayıyor” dedi.

Amasyalı enerjinin üretim ayağında ise, Çin’in oyunun kurallarını değiştiren ülke konumuna geldiğini belirterek,  önümüzdeki 20 yıl içerisinde, Çin’in enerji kurulu gücüne Amerika Birleşik Devletleri  (ABD) ve Japonya’nın mevcut kurulu gücü büyüklüğünde bir ek yapılacağını söyledi. Amasyalı, ABD’nin de kaya gazında gerçekleştirdiği enerji dönüşümüyle kendi kendine yetecek bir enerji potansiyeline sahip olduğunu ve dünyanın sayılı enerji ithalatçısı konumundan enerji ihracatçısı olamaya doğru geçiş yaptığını belirtti. Amasyalı küresel iklim değişikliklerinin de enerji piyasası üzerinde belirleyici olduğuna dikkat çekti.

Amasyalı söz konusu gelişmelerin enerji fiyatlarında ciddi farklılıklar oluşturduğuna işaret ederek, “Ülkelerin enerji maliyetlerine bağlı olarak, ekonomik girişimler etkileniyor. Sanayi yatırımları enerji girdisinin düşük olduğu ABD’ye yöneliyor.  Önümüzdeki dönemde Avrupa ülkeleri ile Japonya’nın elektrik birim fiyatlarının yüksek seyredeceği, ABD ve Çin’de ise, bu ülkelerdeki fiyatların yarısı düzeyinde olacağını söyleyebiliriz. Böylece, enerji, piyasasında  farklı rekabet koşulları ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin enerji üretimiyle ilgili de bilgi veren Amasyalı, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’nin mevcut enerji kurulu gücüne 30 gigawatt’lık bir güç ekleneceğini ifade ederek, “Avrupa’’da böyle bir kurulum yok. Bu süre içerisinde, Türkiye’de enerji talebi iki katı artacak” diye konuştu. Amasyalı, Türkiye’nin coğrafi konumu, enerji arz güvenliği, cari açık gibi nedenlerle yenilenebilir enerjiye odaklanmasının hayati önem taşıdığına değinerek, “Yenilenebilir enerjide ciddi bir yol kat etmemiz gerekiyor. Yatırımcılar olarak izinler ve idari süreçler ile inşaat öncesi dönemde çok hızlı hareket edilmesini ve ihale süreçleri ile lisansların gecikmeden devreye alınmasını bekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Y Dönüşüm

Humartaş Enerji Genel Müdür Yardımcısı Cihat Terzioğlu da Kongre’de yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılaması nedeniyle oluşan cari açığın kapatılabilmesi için Y Dönüşüm ismini verdikleri bir çözüm önerisi geliştirdiklerini belirtti. Terzioğlu, “Yenilenebilir ve Yeni Bir Dönüşüm anlamına gelen önerimizle,  bireyden başlayıp yine bireye fayda olarak geri dönecek bir modelden söz ediyoruz. Modelimiz bağımsız enerji, bağımsız ekonomi ve özgür birey unsurlarını içeriyor. Y Dönüşüm, enerji ithalinden kaynaklanan cari açık yükünü tüketiciler, yatırımcılar ve bürokrasi arasında paylaştırılmasıyla gerçekleşebilir” şeklinde konuştu.

“Yatırımcı jeotermali keşfetti”

Ortadoğu Enerji Grup Başkanı Ata Ceylan’da kongrede yaptığı konuşmada jeotermal enerjiyle ilgili son dönemde önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, “Türkiye’de yatırımcılar jeotermal enerjiyi keşfetti. Türkiye, dünyada jeotermal enerji yatırımlarının en hızlı gerçekleştiği ülke” dedi.

“Yetişmiş insan gücüne ihtiyaç var”

Kongrede konuşma yapan Aksan Hukuk CEO’su Güray Erol’da Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulduğuna belirterek, yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşabilmek için üniversite ve özel sektörün işbirliğinin önemine işaret etti.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünya Fonlama Rekoru Kıran Rüzgar Türbini Projesi

Bu gördüğünüz dev rüzgar türbini bir kitlesel fonlama (crowdfunding) kampanyasında 13 saatte 1.3 Milyon Euro topladı ve en kısa sürede gerçekleşen proje fonlaması olarak bir dünya rekoruna imza attı. Kampanyada rüzgar

HABERLER

Geleceğin Sorusu: “Elektrikli Otomobil mi? CNG’li Otomobil mi?”

Herkes gelecekte petrolün bitip otomobillerin elektrikli olacağını söylüyor. Ya yanılıyorlarsa? Ya gelecek elektrikli otomobillerde değilse? Gelecek elektrik değil CNG’deyse? CNG de mi ne? Aktuel.com.tr geleceğin izini sürdü.. Tofaş CEO’su Kamil

Elektrik Üretimi

Çöpten Enerji Üretimi Artıyor

Günlük ortalama 50 bin ton çöp çıkan Türkiye’de, ‘çöpten enerji’ üretimi hızla yaygınlaşmaya başlarken, üretim lisans sayısı 40’a yaklaştı.  Özellikle belediyelerin yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaları dikkat çekerken, yerleşim bölgeleri için