Enerji Tüketicilerinin Yüzde 27’si Tedarikçisini Değiştirmek İstiyor

Enerji Tüketicilerinin Yüzde 27’si Tedarikçisini Değiştirmek İstiyor

Accenture tarafından dünya çapında 21 ülkede 40 bin tüketici, 9 ülkede 2 bin küçük ve orta ölçekli işletmeyle yapılan araştırma, tüketicilerin yüzde 27’si önümüzdeki 12 ay içinde başka bir enerji tedarikçisinden hizmet almaya hazır durumda olduğunu ortaya koydu.

unnamedDünya çapında yönetim danışmanlığı, teknoloji ve dış kaynak hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren Accenture’ın 40 bin tüketici ve 2 bin küçük ve orta ölçekli işletmeyle gerçekleştirdiği “Yeni Enerji Tüketicisi” araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre, Tüketicilerin yüzde 27’si önümüzdeki 12 ay içinde başka bir enerji tedarikçisinden hizmet almaya hazır. Konut tüketicilerine önümüzdeki 12 ay içinde başka bir enerji tedarikçisine geçmeyi düşünüp düşünmedikleri sorulduğunda, katılımcıların yüzde 27’si geçmeye hazır olduğunu, yüzde 41’i ise geçmeye hazır olmadığını belirtiyor. Kalan yüzde 32’lik kesimin ise kararsız olduğu görülüyor.

Düşük fiyat alternatif enerji tedariğini değiştiriyor

Accenture’ın, Türkiye’yi de kapsayan “Yeni Enerji Tüketicisi Deneyimi” araştırma sonuçlarının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısı, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda konuşma yapan Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş araştırmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Yaklaşık dört yıl süren bu araştırmanın sonuçları gelişmekte olan enerji pazarındaki eğilimleri ele alıyor. Araştırma sonuçlarına baktığımızda, Düşük fiyat, alternatif enerji tedarikçisini düşünmede en büyük etken olarak göze çarpıyor. Bu nedenle, enerji fiyatlarında rekabet yaşanarak, tüketici ve işletmeler daha uygun fiyatlarla enerjiye kavuşacak.”

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de dahil edildi

Ulutaş, araştırma kapsamında dört yıllık veriler incelenerek konut tüketicisinin ihtiyaçları ve tercihlerine dair bilgilerin ele alındığını, 2013’te yapılan araştırmanın kapsamı, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de araştırmaya dâhil edilerek genişletildi. Türkiye ile birlikte, Brezilya, Kanada, Çin, Japonya, Singapur, Güney Afrika, ve ABD’nin bazı eyaletlerinin yanı sıra; Avustralya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık gibi ülkeler de araştırmada yer aldı.”

Ulutaş, Yeni Enerji Tüketici Araştırmasının yaklaşık dört yıllık süreçte pek çok ülkeden konut tüketicisi ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dahil edilmesi ile gerçekleştirildiğini aktardı. Ulutaş, araştırmada aynı zamanda, 50’den fazla enerji tedarikçisinden pazarla ilgili bilgiler ve yol gösterici uygulamalar edinildiğini ve 8 büyük pazarda da teknolojinin benimsenmesiyle ilgili derinlemesine analiz yapıldığını söyledi.

Enerji sektörü dönüşüm içinde

Accenture Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Grubu Lideri Hakan Irgıt ise, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji sektörünün tüketici odaklı piyasalara geçiş konusunda yeni bir dönüşüm içinde olduğunu belirterek, “Artık 150 TL üzerinde aylık faturası olan bireysel tüketiciler ve KOBİ’ler de elektrik tedarikçilerini değiştirebilmektedirler. Bu durum tüketicilere farklı tedarikçiler arasından seçme imkanı tanırken, tedarikçilerin de müşterileri kazanmak ve elde tutmak için yeni çalışma modellerine yönelmelerini gerektirmektedir. 2015 yılında Türkiye’de yaklaşık 31 milyon tüketicinin elektrik tedarikçisini seçme konusunda özgür davranabileceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

Araştırma sonuçlarından başlıklar

Düşük fiyat, en büyük etken…

Önümüzdeki 12 ay başka bir enerji tedarikçisine geçmeyi düşünen tüketiciler açısından bu tercihin nedeni, yüzde 52’lik katılım oranıyla yeni tedarikçinin daha düşük fiyat sunuyor olması. Yüzde 40’lık bir kesim ise tedarikçinin bir temsilcisiyle konuşup ürünlerini görebileceği ve hizmetlerini görüşebileceği bir mağazasının olmasını talep ediyor. Yeni tedarikçinin daha iyi hizmet sunması, daha çok güven vermesi, indirimli paketler sunması, daha iyi hizmet politikasının olması ise sırasıyla tüketiciyi etkileyen diğer etkenler arasında bulunuyor.

Tarife tercihleri dikkat çekiyor

“Enerji tedarikçiniz değişken (enerjinin fiyatı gün boyunca değişen) ve sabit (enerjinin fiyatı gün boyunca sabit) tarife sunsaydı hangisini tercih ederdiniz?” diye sorulduğunda ise ülkelere göre sonuçların farklılık gösterdiği ortaya çıkıyor. Türkiye ve Avustralya’dan katılan tüketiciler yüzde 61, Çin yüzde 77 ve Güney Kore yüzde 76’lık bir oranla değişken tarifeyi tercih ederken; Hollanda’daki tüketiciler yüzde 54, Amerika’dakiler ise yüzde 51 ile sabit tarifeyi tercih ediyor.

Maliyet tasarrufu ve finansman seçenekleri ön planda

Enerjiyle ilgili ürünler (güneş panelleri, enerji tasarruflu aletler vb.) pahalı olsa bile tedarikçi maliyet tasarrufu sağlarsa yatırım yapıp yapmayacakları sorusuna ise Türkiye’den katılımcıların yüzde 73’ü enerji faturasında azalma garantisi verirse bu ürünleri alabileceğini belirtiyor.

Farkındalık, coğrafyalara göre değişiyor

Akıllı sayaç teriminin ne kadar bilindiği tüketicilere sorulduğunda yine ülkelere göre farklılık ortaya çıkıyor. Güney Kore’den katılan tüketiciler yüzde 50 oranında “Duydum ama gerçekten tanımıyorum.” derken, bu oran Türkiye’de ve Norveç’te yüzde 29, Danimarka’da yüzde 17, İtalya’da ise yüzde 19.

Akıllı sayaca ilgi artıyor

Akıllı sayacın fonksiyonlarıyla ilgili nasıl daha fazla bilgi sahibi olmak istedikleri sorulduğunda ise tüketicilerin farklı yaklaşımlarının söz konusu olduğu görülüyor. Türkiye’den baz alınan katılımcılar yüzde 52’lik oranla bilginin faturayla gönderilmesini isterken, yüzde 49’u faturadan bağımsız e-posta, basılı posta ya da kapıya bırakılan duyurularla bilgi sahibi olmak istiyor.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Enerjide Yeni Rönesans Yolda”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Dünya ekonomisini belirleyen devlerin alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi enerjide yeni rönesansın yolda olduğuna işaret.” Dünya siyaset, ekonomi ve politikasını belirleyen

Sektörel Röportajlar

“Enerji Politikaları, Sağlıklı Dengeler Kurulmasını Gerektiriyor”

Yenilenebilir enerji alanında biyokütlenin önemi giderek artarken, bu gelişmeye paralel olarak kamu ve özel sektör yöneticileri atık yönetimi konusunda çalışmalarını hızlandırıyor. Biz de İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç’la İZAYDAŞ’ı, atık

Sektörel Röportajlar 0 Comments

Ibrahim Ocak: “Güneşte İşin Sigorta Boyutundan Hiç Konuşulmuyor”

İSTANBUL – 30 yıla yakın bir süredir güneş enerjisi pazarında var olan ekoSolar’ın kurucusu İbrahim Ocak, güneş enerjisi piyasasında lisanlı ya da lisansız üretimle ilgili finansman sorunu olmadığının gerçeği yansıtmadığını