“Enerji Tasarrufunun En Ciddi Yolu LED”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatmanın klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre de yüzde 50 tasarruf sağladığını söyledi.

ae_aydinlatma_vestel_ledİstanbul Light Fuarı kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, LED aydınlatmadaki yeni yatırımlarını, Avrupa-ya başlattıkları ihracatı ve sektördeki hedeflerini anlattı.

Yüksek enerji verimliliği sağlayan, çevre dostu LED aydınlatma çözümlerinin Türkiye-deki öncüsü olmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, “Vestel olarak LED aydınlatma işine 2 yıldır yatırım yapıyoruz. Genellikle LED aydınlatma işi Türkiye’de ithal olarak yapılıyor. Fakat gerekli yatırımlarımızı yaptık, LED aydınlatma ile ilgili Ar-Ge merkezimizi kurduk ve 60 kişilik bir kadro oluşturduk. Üretimlerimize başladık ve Türkiye’de LED aydınlatma konusunda bence lider bir durumdayız” dedi.

Enerji Tasarrufunun En Ciddi Yolu LED

Erdoğan, Türkiye’nin enerji faturası çok yüksek bir ülke olduğunu belirterek, enerji tüketiminde çok önemli bir yere sahip olan aydınlatma enerji giderlerini azaltmanın en ciddi yolunun bir an önce LED aydınlatmaya gitmek olduğunu söyledi.
Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bugün LED aydınlatma, ampul dediğimiz klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre ise yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Siz mevcut iş yerinizdeki, evinizdeki, fabrikanızdaki aydınlatmanızı LED aydınlatma ile değiştirirseniz 12 saatlik bir kullanımı hesaplayarak yaptığımızda 1,5 sene gibi bir sürede bu yatırımınızı amorti edebiliyorsunuz. Yeni binada sıfırdan LED aydınlatma kullanılırsa 8 ayda yatırımınızı amorti edebiliyorsunuz. Bazı ülkelerde de LED aydınlatmaya geçilebilmesi için yüksek oranda sübvansiyon sağlanıyor. Türkiye’de Enerji Bakanlığı tarafından da bu tür çalışmaların yapılıyor olması lazım.”

“Şimdilik Avrupa’ya ihracat yaptık. İhracatta çok hızlı bir şekilde büyüyeceğiz”

LED yatırımının ilk yatırım maliyetinin biraz pahalı gibi görüldüğü ifade eden Erdoğan, “Bu yanlış inanışın yıkılması lazım, çünkü bugün kendini 8 ayda 1-1,5 senede amorti eden hiçbir yatırım yok. O yüzden bunun biraz daha hükümet politikalarında da yer alacağını inanıyoruz. Hem teknolojiye yatırım hem de ciddi bir tasarruf sağlıyor” dedi.

Vestel’in herşeyi en baştan dünya ölçeğinde düşündüğünü de söyleyen Erdoğan, LED aydınlatma ürünlerini Türkiye’de satmaya başladıklarını, bir çok kuruluşun LED aydınlatmalarını proje bazında yaptıklarını ayrıca ihracat da yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, “Şimdilik Avrupa’ya ihracat yaptık. İhracatta çok hızlı bir şekilde büyüyeceğiz. Çünkü arkasına koyduğumuz mühendislik ve üretim bizim Vestel’in genel gücünün bir parçası olacak. Bu sene için ciro hedefimiz 25 milyon dolar. Bunu üç senede 50 milyon dolara çıkartmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 1 milyar dolarlık aydınlatma pazarının yüzde 10 dolayında bir kısmının LED pazarından oluştuğunu açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti:
“Bizim hedefimiz LED aydınlatma pazarının büyümesi. Ayrıca Türkiye LED aydınlatmada ithalatçı ülke konumunda. Biz bunu tersine çevirmek istiyoruz. İthalatta gerekli standartlar ve düzenlemeler yapılamadığı için kalitesiz ve standartlara uymayan LED ürünleri de giriyor. Bunlar aslında LED aydınlatma ile ilgili de maalesef negatif yorumlara da sebep oluyor. Bu doğrultuda Manisa Vestel City de kendi aydınlatma laboratuvarlarımızı kurduk ve İTÜ Enerji Enstitüsü’nde de aydınlatma laboratuvarına destek olduk ve burada dünyaca geçerli standartların tespiti ve ithal edilen malzemelerin bu kriterlere uygun olup olmadıklarını test ediyoruz.” diye konuştu.
Erdoğan, son olarak Vestel’in, Avrupa-nın en büyük aydınlatma sektörü derneği Lighting Industry Association’a (LIA) üye olan “ilk ve tek” Türk şirketi olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR 0 Comments

Volocopter’den Elektrikli Uçuş Deneyimi

Drone’dan büyük, helikopterden küçük… Volocopter ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. Elektrikli araçlarda sınır tanınmıyor. Ulaşım sistemine yepyeni bir bakış açısı kazandıran elektrikli araçlar da yeni bir buluş daha: Volocopter. www.yenisafak.com’un haberine

HABERLER

Dünyanın İlk Yosun Enerjili Binası

Enerjisini tamamen yosundan sağlayan bina. Dünyanın enerjisini yosundan sağlayan ilk binası görücüye çıktı. Hamburg’daki uluslararası bir fuarda görücüye çıkan ev bu özelliğiyle de dünyadaki bir ilk. Hamburg’daki uluslararası bir fuarda

Jeotermal enerji 0 Comments

Kipaş Holding’e Jeotermal Santrali İçin Önlisans

Kipaş Holding, Aydın Germencik’te kuracağı 19,9 MW kapasiteli Mehmethan Jeotermal Enerji Santrali için ön lisans aldı. Jeotermal enerji yatırımlarında özel sektörün önemli bir yeri var. Jeotermal enerji uzun vadede gelişmeye