Enerji Tasarruf Yatırımları, 5. Bölge Teşvikleriyle Değerlendirilecek”

Enerji Tasarruf Yatırımları, 5. Bölge Teşvikleriyle Değerlendirilecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 5. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde konuştu: “İş geliştirme ve yatırımlar çerçevesinde enerji tasarrufu yatırımları, hangi bölgede yapıldığına bakılmaksızın, 5. Bölge teşvikleri kapsamında değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

ins175 inşaat malzemesi sanayi firması ve 29 sektörel derneğin çatı kurumu olan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımı ile gerçekleşti. Zirve’nin bu yılki ana teması Güvenli Yapı ve Kentsel Dönüşüm olarak belirlendi.

Zirve’de konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dünyada 1.3 milyar insanın elektrikle tanışmadığını, 2.8 milyar insanın ise, odun ve kömür yakarak ısınma ve diğer ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, bu koşullarda enerjinin tasarruflu kullanılması gerektiğini kaydetti. Bakanlık olarak, enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve enerjinin boşa harcanmaması için bir seferberlik başlatıldığını belirten Yıldız, konutta, sanayide, evlerde, aydınlatmada kısacası hayatın her alanında, küçük adımlarla büyük tasarruf etme imkânlarının adımlarını attıklarını ifade etti. Yıldız, “Enerji verimliliği bir kültür. Bu konuda, hepimizin yapacağı şeyler var. Enerji Verimliliği kültürünü her alanda yaygınlaştırmak ve öncelikli politika haline getirmek Bakanlık olarak en önemli hedeflerimizden biridir. Sanayide de enerji verimliliği hareketi başlattık. İş geliştirme ve yatırımlar çerçevesinde enerji tasarrufu yatırımları, hangi bölgede yapıldığına bakılmaksızın, 5. Bölge teşvikleri kapsamında değerlendirilecek. Bu uygulamamız, enerji tasarrufu açısından oldukça önemli. Çalışmalarımız sonucunda, yılda 15 milyar liralık tasarrufun mümkün olacağını gördük” şeklinde konuştu.

Binalarda 1 Ocak 2011’den sonra yalıtımı olmayan herhangi bir binanın ruhsat alma imkânını ortadan kaldırdıklarını hatırlatan Taner Yıldız, Türkiye’de 15 milyon hanenin yalıtılmamış binalarda oturduğuna dikkat çekerek, “Asıl yapılması gereken, mevcut binalarımızı eski hallerinden kurtarmaktır” şeklinde konuştu.

Kamu ve özel sektör işbirliğinin bu konudaki önemine dikkat çeken Yıldız, kamuda yalıtımın ilk adımını Bakanlık olarak kendilerinin attıklarını, bundan sonra 150 kadar kamu binasının yalıtımıyla yaklaşık 45 milyon liralık enerji tasarrufu hedeflediklerine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binamızda yaptığımız çalışmada yaklaşık yüzde 46’lık bir verim elde edildi. Bunu elde etmek için camların çift cam olması, duvarlarda da yalıtım yapılmış olması şartı var. Yuvarlak bir hesapla yarı yarıya tasarruf ettiğiniz bir işlem aslında yatırımcı içinde, kamu içinde, özel sektör kullanıcıları için de karlı olacak. Biz, bu anlamda Bakanlık olarak tasarrufun ve verimlilik kültürünün oluşmasının, yerleşmesinin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarımızın da bu sürece aktif katılımını sağlayacak ve hedeflerimize birlikte ulaşacağız.”

“Bir konut politikamız yok”

Zirve’de moderatörlüğünü Gazeteci Cüneyt Özdemir’in gerçekleştirdiği “Güvenli Yapılar Yol Haritası-1 Sürdürülebilir, güvenli, Çağdaş insaat_zirvesi2Yapılar ve Kentsel Dönüşüm” isimli bir panel düzenlendi. Panelde konuşma yapan Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık kurucularından Hasan Çalışlar Zirve’de yaptığı konuşmada, son 10 yılda İstanbul’da inşa edilen güvenli binaların bir şehir oluşturmadığını söyleyerek, kentlerin kötü görünmeye devam edeceğini kaydetti. Çalışlar, “Bizim bir konut politikamız yok. Bir master planımız olmadığı için de düzgün şehirlerimiz olmayacak. Ekonomi,k nedenlerle, gerçekten kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulan yerler dönüşmüyor. Bütün hikayemiz, kenti büyütmek ve kalabalıklaştırmak üzerine oluşuyor. Bunun sonucunda da kalitesiz binalar ortaya çıkıyor” dedi.

Çalışlar, binaların yapı kriterlerine uygun olarak ehil kimseler tarafından tasarlanması gerektiğine işaret etti.

Kentsel dönüşüm bir planlama meselesi

Zirve’de konuşan Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı ise, güvenli yapı kavramının sağlıklı ve kaliteli bir yaşam ile üretimde güvenliğin sağlanması ve güvenli bir çevre oluşturulmasıyla sağlanacağına dikkat çekerek, denetim ve kontrol mekanizmaları ile mevzuatların oluşturulacak ortak ilkeler çerçevesinde yeniden ele alınması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. İncedayı bu açıdan sağlanacak koordinasyonun yöneticilere ulaşmasının ve yaşam bulmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.  Prof. Dr.  İncedayı, kentsel dönüşümün bir planlama ve süreç meselesi olduğunu ifade ederek, “Eğitim, sanayi ve kültür farklarıyla ele alınan bir yol haritası olarak değerlendirilmeli. Gelecek kuşakların da güvenliğini ele alan bir yaklaşım olmalı. Kentsel dönüşüm, insanların güvenle yaşayabilecekleri ve mutlu olacakları bir perspektifi içermeli” diye konuştu.

“Kenti büyütmek yerine, yapıları yenilemeli”

Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özdemir’de konferansta yaptığı konuşmada, İstanbul’da büyük yapılar konusunda denetim sıkıntısı yaşanmadığını, buna karşın küçük binalar için denetim sorununun olduğunu ifade etti. Kentsel dönüşüm sürecinde sistem ve denetimin çok önemli olduğunu ifade eden Özdemir, fiyatların katsayılarının, binalarının yoğunluğu gibi etkenlerin iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul’un önemli sorunlarından birinin de nüfus sorunu olduğuna işaret eden Özdemir, İstanbul’da doğuya ve güneye doğru genişleme süreci içinde olduğunu, kenti büyütmek yerine, mevcut yapı stokunun yenilenmesinin daha doğru bir yaklaşım sayılacağını söyledi. Mevzuatların çok daha basit bir hale getirilmesinin önemine dikkat çeken Özdemir, mühendislik yerine mimarlığa önem veren bir anlayışın kentsel dönüşüm sürecinde ön plana çıkması gerektiğini söyledi.

Halkın örgütlenmesi öngörülüyor

Zirve’de konuşan  ÇŞB Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Şehir Plancısı Bülent Yalazı ise,

Kentsel dönüşüm sürecini, halkın kendisinin ya da yerel belediye tarafından örgütlenmesi olarak öngördüklerini ifade etti. Yalazı, kentsel dönüşüm sürecinde, kredi alımında faiz indirimi gibi mali desteklerle binaların yıkılıp yeniden yapılması ve bu süre içinde kiranın ödenmesi gibi maliyetleri hafifletmeye çalıştıklarını aktardı. Yalazı, kent ölçeğinde “ekolojik yerleşme birimi standardı” hazırladıklarını ve 2014 yılında uygulamaya başlayacaklarını ve enerji tasarruflu binalar tasarladıklarını dile getirdi.

”Kentsel dönüşüm değil, yerinde dönüşüm yaşanıyor”

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise, kentsel dönüşüm sürecinin belirlenen bölgelerde okul, park gibi sosyal donatı alanlarıyla birlikte, insanların sosyal dönüşümünü sağlayacak şekilde oluşturulması gerektiğini ifade etti. Öztürk, yaşanan sürecin kentsel dönüşüm değil, yerinde dönüşüm olduğuna değinerek, kentsel dönüşüm için, kamunun güvenliğinin sağlandı katılımcı bir sürecin oluşması gerektiğin kaydetti.

 Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Japonya’da Sürdürülebilir Enerji Pazarı Büyüyor

“Ali Izadi: Avrupalı firmaların projeleri uygulama konusunda daha fazla tecrübesi bulunuyor. Projeler sonuç veriyor ve verim oranı yüksek. Eğer Japon yatırımcılarla birlikte iş yaparlarsa, her iki taraf açısından da büyük

İNOVASYON 0 Comments

Güneş Panelleriyle Üretilmiş Prototip Duba Sistemi; Heliofloat

Heliofloat devasa güneş panelleri okyanus kaynaklı yenilenebilir enerjinin geleceği olabilir. Prototip olarak üretilen ve geliştirilmeyi bekleyen bu teknoloji okyanusun dev dalgalarına karşı koyabilecek teknolojiye sahip. Güneş enerjisinin ışık ya da

TARIM

Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta, jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde kurulan tesislerde organik domates üretimini artıyor. Türkiye’de jeotermal kaynaklarıyla meyve sebze üretimi artıyor. www.trthaber.com’un haberine göre, Domates üretiminde önemli mesafeler katederek, pazarda