Enerji Sektöründe Kariyer Kararı Vermeden Önce Bilmelisin ki… (Bölüm-1)

Enerji Sektöründe Kariyer Kararı Vermeden Önce Bilmelisin ki… (Bölüm-1)

Enerji sektörü gerçekten sanıldığı kadar kariyer listelerinin ilk sıralarına yerleşmesi gereken bir piyasa mı acaba..

Elbette bu sorunun cevabının yönünü beklentiler tayin eder ama bu piyasanın en hazin gerçeği keyifli bir uzmanlık alanının çalışma alanı olarak hakkının verilememesidir.

Yorumum sorulduğunda, kişisel motivasyonumu bir kenara bırakıp, kimseye bir çalışma alanı olarak tavsiye etmiyorum bu sektörü.

Peki ben hala neden mi buradayım?

Bunun cevabını  Enerjik bi’ Kariyer Lütfen! seminerlerinde veriyorum

Hadi gelin asıl konuya dönelim..

Üniversite yıllarınızda, mezuniyete az kalmışken aklınızda, çalışma alanı olarak nokta atışı bir şirket veya sektör varmıydı bilemem, ancak benim kafamda sadece ne yapmayacağım konusu netleşmişti: İnsan Kaynakları ve Muhasebe alanlarında çalışmayacaktım.

Hele de İnsan Kaynakları..

Pratikte uygulanmamasına rağmen üzerine, gerek teori gerekse görüş namına destanlar yazılan başka bir konu var mı..inanın bu derece olanı aklıma gelmiyor..

Türkiye koşullarında, şirketler içine konumlandırılan İnsan Kaynakları Departmanlarının tam olarak ne yaptığını anlamış değilim. Ne yapmıyor oldukları da gün gibi ortada.

Yani ben..

Personel Departmanı..

Eğitim Departmanı..

olmaktan başka pek bir şey göremiyorum.

Elbette bu noktada, şirketlerin insan kaynakları yönetimini bir strateji unsuru olarak görmemeleri de yatıyor. Öyle ya da böyle başka sektörlerde bu departmanlar bir şekilde işliyor.

 

humanresources

 

Enerji sektörüne gelecek olursak da..

Bu sektörde böyle bir kavram yok arkadaşlar..

Bakın süreç demedim, strateji demedim..kavram dedim.

Yani dünyanın toz ve bulut yığını olduğu zamanlarına dönmüş gibi oldum.

Enerji piyasasının önemli farklılıklarından biri her ne kadar özel sektöre kapılarını açan bir piyasa olsa da kamu imajı etkilerinin sürmesi ve haliyle işlerin geleneksel yöntemlerle ilerletilmesidir. Hatta ısrarla da böyle yapılmak istenmesidir.

Bu en başta, genç=tecrübesiz demektir.

Genç dediğime bakmayın, min 28-30luk orta yaş grubundan bahsediyorum, ancak 60 yaş grubu da sektörde hala varlığını sürdürmekte olduğundan hep genç(!) kalabileceğiniz bir sektördür.

Farklılıklara kapalı, alerjik reaksiyon veren bir piyasadır.

Çalışma zevki verecek üst yöneticiler iki elin parmak sayısı kadardır.

Bu liste uzar gider.. Belki başka bir yazıda uzatırız.

Zira önemli.. Sektör seçmek iş tatminiyle doğrudan ilgili bir konudur.

Peki..

Sistemin genel karakteristikleri bu yönde ise, insan kaynakları departmanından ne beklenir. Elbette sistemine uygun kişileri seçmesi.

Basit bir örnek: Şayet ekipte memur çalışan görülmek isteniyorsa, çok kurcalayanı seçmeyeceksin.

Her personel adayının başta eğitimi olmak üzere bir kumaş kalitesi var, şirkete uyumu konusunda değerlendirme yapacaksın.

Hangi İnsan Kaynakçısı, departman yöneticilerine x yıllık projeksiyon çıkarttırıyor? Çok kapsamlı değil: Sadece yapılacak işler ve gerekecek personel sayısı ile nitelikleri..Bunu düşünmeyen ya da becerip çıkaramayan bir yönetici varsa da, hangi İnsan Kaynakçısı bunu alıp, bu yöneticiye ekip oluştururken aklında tutmak üzere yöneticinin nitelikleri arasına yazıyor..

 

human-resources

 

İş yönetimi yapılan sahalarda her çalışan, şirketi için, alet çantasındaki herhangi bir aletten farksız aslında. Bu enerji piyasasında da böyle. Bakmayın bu piyasada kişilerin yanlarında katlanabilir dev aynaları ile gezdiğine, tüm yapılan işler bir başkası tarafından da yapılabilecek düzeyde. Dolayısıyla personel tarafına ayrı bir önem atfettiğimden yazmadım bu konuyu. Söylemek istediğim şey basit: Akıl var mantık var.

Bu piyasada şirketlerin işe alım sürecinden önce,

Bu şirket böyledir:

Bu departman böyledir:

Bu iş böyledir:

Bu yönetici böyledir:

gibi iki nokta üst üstelerinin devamını tamamlaması gerekiyor.

Lütfen..

Aksi halde birinden, ikisinden istifa verip kaçan çalışan bir sonrakinden üçüncüde kanadı kırılmasın diye kaçamıyor. Oturup keyfe de bakılamıyor, bilirsiniz oturunca da vakit hiç geçmez.

Derim ki, vasatın iyisi olmak kendinize yaptığınız bir hakaret; hedeflerinize yaptığınız bir ihanet olacaktır. Vasatın içine düştüğünüzde iyisi olmayı hedeflemeyin..

NOT: Enerji piyasasında “referans” konusu da işin ayrı bir boyutu. Bir başka yazıda detaylarını açmak gerekir. Ancak belirtmeden geçmemek gerekir ki: Sistemin detayları aktarılmamış hatta sistem bile olmayan yerlerde, detaylarını bilmeden girilen ve sadece alınan ücret ile çabukistifa etmeme hedefi nedeniyle kalınan bir iş yerinde kimsenin referans olma hükmü kalmaz. Kartvizitleriyle yaşayan,  hiyerarşi insanlarının söylemlerine katiyen kulak asmamak gerek. Bilmiyorum anlatabildim mi ?

Figen Özer

figenozer.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

KARİYER

Amerika’da Güneş Enerjisi İstihdam Artışı Kömür’ün Önüne Geçti

Amerika’da güneş enerjisi sektörü yeni iş fırsatları yaratma konusunda kömürün açıkara önüne geçmiştir. U.S. Bureau of Labor Statistics’in Mayıs 2013 raporuna göre kömür madenlerindeki 80,030 çalışana karşılık, National Solar Jobs

KARİYER 0 Comments

GE Türkiye’de Personel Arayışı

General Electric`in, Türkiye`de 16 açık iş pozisyonda personel açığı bulunuyor. Amerikan enerji şirketi General Electric`in (GE) Türkiye çalışmalarında 16 açık pozisyonu iş arayanlar için bir fırsat sunuyor. GE`nin Türkiye çalışmalarında

KARİYER 0 Comments

AXITEC Satış Destek Asistanı Arıyor

Axitec Solar İstanbul ofisi için Satış Destek Asistanı arıyor. Aranan özellikler ve başvuru için tıklayınız