Enerji Sektörü, UEVF 2013’te Biraraya Geldi

Enerji Sektörü, UEVF 2013’te Biraraya Geldi

BakanYildiz_UEVF2013Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından 10 Ocak 2013 Perşembe günü WOW Convention Center’da yapılan törenle açıldı.

Bakan Taner Yıldız törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir yılda ödenen elektrik faturasının 60 milyar TL olduğunu ve bu tutardan 15 milyar TL tasarruf yapması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde 1981 yılından bu yana aralıksız kutlanan Enerji Verimliliği Haftası kapsamında gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerden biri olan UEVF 2013 – 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı’nın katılımıyla 10 Ocak 2013 tarihinde açıldı.

Açılış töreni sonrasında Sanayide Enerji Verimliliği (SENVER – 13) Proje Yarışması Ödül Töreni yapılırken, yarışmaya katılan firmalara da plaketleri verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, UEVF 2013 açılışında yaptığı konuşmada Van ve Dicle bölgeleri hariç tutulduğunda Türkiye’deki kayıp kaçak oranının yüzde 9.4’ler civarında olduğunu belirterek, ‘Bu oran AB ülkeleri ortalamasından daha düşük bir oran. Ama o iki bölgede mutlaka daha doğru şeyler yapmamız, bu konuda gayretlerimizi artırmamız lazım” dedi.

1,5 milyar dolarlık anlaşma yapılacak

Bakan Taner Yıldız, enerji kaynaklarını çok daha verimli hale getirmek gerektiğini vurgulayarak, ”Politika ve stratejilerimizin başında yenilenebilir enerji kaynakları ve yerli kaynakların arttırılması ile enerji tasarrufunun da yüksek seviyelere çıkartılması temel hedeflerimiz arasında” diye konuştu.

Geçen hafta Afşin-Elbistan bölgesindeki yerli kömürle alakalı 12 milyar dolarlık bir anlaşma yaptıklarını hatırlatan Yıldız, ”Yarın 1,5 milyar dolarlık yine kaynaklarımızın değerlendirilmesine dönük bir finansman anlaşması yapacağız. Her geçen gün bu sektöre yatırılacak paranın daha da arttığını görüyoruz. Dağıtım şirketlerinin özelleşmesiyle beraber özel sektör dinamizmini buraya yerleştireceğiz. 2015 sonuna kadar Türkiye, artık kayıp kaçak oranlarıyla AB üyesi ülkelerin ortalamasından daha düşük bir seviyeye gelecek” seklinde konuştu.

Türkiye her yıl 15 milyar liralık tasarruf yapabilir

Türkiye’nin ölçülebilir bütün sektörleri itibariyle her yıl 15 milyar liralık yapabileceği bir tasarruf olduğunu belirten Yıldız, söyle konuştu: ”Türkiye’deki elektrik faturalarının toplamının 60 milyar lira olduğu dikkate alınırsa bu çok önemli bir tasarruf. Yalnıza elektrikte değil, enerjinin bütün dallarında yapılacak tasarruflar 2023’e kadar Türkiye’nin yüzde 20’ler civarında bir tasarruf yapacağını gösteriyor. Ve iki tane Keban Barajı’nı her yıl yapmış olacağız”

Kamu binalarına 50 milyon dolar yatırım

Yıldız, toplumda bir duyarlılık oluşturmak istediklerini ifade ederek ”Bunun bir kültür olarak yerleşmesini sağlamamız lazım. Kamu binalarından 150 adedine 50 milyon dolar civarında para harcadığımızda kendisini 3 buçuk yılda amorti ediyor. Rafinerilerimizde yeni yatırım yapmadan sadece kazan suyu sıcaklığı düşürülerek 1 yılda 21,5 milyon liralık bir tasarruf sağlanıyor. Her bir yaptığımız tasarrufu damla damla göl olacak şekilde büyük bir noktaya doğru gidiyoruz.

Su ana kadar bu konuyla ilgili çalışmaların çoğu tamamlandı. Ama bunlar yeterli değil. Su ana kadar yapılanları küçümsemeden yeni adımları atamız lazım. Kamudaki elektrik santrallerinde son 7 yılda yapılan rehabilitasyonlarda 43 milyar kilovat saatlik bir enerji tasarrufu elde ettik. 2012’de 241 milyar kilovat saat ile kapattığımız düşünürsek 200 milyar kilovat saat üzerindeki rakam bizim tasarruftan elde ettiğimiz rakamla finanse edilen konulardır. Önümüzdeki dönemde planladığımız rehabilitasyonlarla yaklaşık 400 milyon lira civarında harcayacağımız para ile kendisini 3 yılda amorti eden sistemleri Türkiye’ye kazandırmış olacağız.”

İsraf haramdır

TBMM Sanayi, Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı konuşmasında bir birim ürün üretmek için Avrupa Birliği üyesi ülkelerden iki buçuk kat daha fazla enerji harcadıklarına dikkat çekerek dünyada 2 milyara yakın bir nüfusun enerjiden yoksun olduğunu söyledi. Fındıklı, enerjiyi kullananların nasıl olsa parasını ödüyorum diyerek enerjiyi sorumsuzca kullanmaması gerektiğini söyleyerek, “Kaloriferi sonuna kadar yakıp pencereyi açmak sorumsuzca bir davranış olur. İsterseniz emeğe saygı isterseniz bir nimet olarak kabul edin, her türlü israf haramdır diye bakın.” dedi.

Sigara benzeri kampanya enerjiye

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya ise törende yaptığı konuşmasında kalkınma ve enerjinin birbiriyle ilgili olduğunu ve çevreye duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, ülkemizde sigara ile ilgili yürütülen kampanyanın çok başarılı olduğunu, benzer bir kampanyanın enerji verimliliği ile ilgili yapılması gerektiğine dikkat çekti. En önemli enerjinin tasarruf edilen enerji olduğunu sözlerine ekleyen Erol Kaya şöyle devam etti:

“Rüzgar enerjisine karşı olanlar kuşları rahatsız ediyor ve çok gürültü yapıyor diyorlar. Hidroelektrik santrallerine karşı olanlar doğayı tahrip ediyor diyorlar. Nükleer enerjiyi istemeyenler atıklarından endişe ediyor. Peki ne yapacağız? Hem evimizde elektrik olsun diyorsak hem de çevremiz temiz kalsın istiyorsak enerjimizi verimli kullanacağız.”

TÜBİTAK’tan yaratıcı projeler

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Palaz ise Türkiye’nin enerji sorunlarına yönelik yaratıcı çözümler üretmek için birçok projenin hayata geçirilmesi için Ar – Ge ve laboratuvarı yürüttüklerini söyledi. Termik santrallerdeki atık ısının kullanımı ile ilgili bir pilot projeyi Soma Termik Santrali’nde uyguladıklarını aktaran Palaz, elektrikli hibrid otomobil motoru ile ilgili çalışmaları için de laboratuvar hizmeti verdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin 10 milyarlık tasarruf potansiyeli

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Yusuf Yazar törende yaptığı konuşmasında enerji verimliliği alanında Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olduğunun altını çizerek “Ülkemizin yıllık 8 – 10 milyar dolarlık enerji tasarrufu potansiyeli bulunuyor. Geç kaldığımız her yıl bu potansiyel imkanımızı kaybediyoruz. Temiz enerji konusunda yüksek teknoloji ürünlerine yatırım yapmamız kaçınılmaz. Bilgilendirme, bilinçlendirme ve sivil toplum kuruluşları ile önemli eğitim işbirliklerine imza atmamız gerekiyor.” dedi.

Sanayide Enerji Verimliliği (SEVAP – 13) Ödülleri verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın enerji politikaları çerçevesinde; enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi etkin bir politika aracı olarak değerlendirilmektedir. Bu düşünceden hareketle endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması, endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışmaları (SENVER) düzenlenmektedir.

Sanayide Enerji Verimliliği Proje yarışmaları; Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri(SEVAP), Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) ve Enerji Verimli Ürün (EVÜ) olmak üzere üç ana gruptan oluşmaktadır.

2012 yılında 13’üncü kez düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER – 13) ödül kazanmasalar da kendileri kazanan ve ülke ekonomisine kazandıran endüstriyel işletmelerimize ödülleri verildi.

Jüri Özel Ödülleri

ÖDÜL Kazanan Kurumlar

SEVAP – 2 Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş

SEVAP – 3 İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş

EVET Mercedes – Benz Türk A.Ş

EVÜ Arçelik A.Ş Pişirici Cihazlar İşletmesi

Birincilik Ödülleri

SEVAP – 2 TÜPRAŞ Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş

SEVAP – 3 PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Enerji Santrali

EVET Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş

EVÜ Arçelik Kurutucu ve Elektrik Motorları İşletmesi

UEVF 2013 iki gün sürüyor

WOW Convention Center İstanbul’da düzenlenen UEVF 2013’e kamu kurum ve kuruluşları, özel sektörden üst düzey yöneticiler ve akademisyenler katılıyor. İki gün sürecek forumda birbirinden önemli oturum ve paneller düzenlenecek, sektör temsilcileri ve akademisyenler bildirilerini sunacak.

Verimli Kullanırsan, Enerji Gelecektir

Enerji Verimliliği Haftası her yıl ocak ayının ikinci haftasında, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Makina Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası işbirliği ile kutlanıyor. Bu kapsamda ülke genelinde geniş katılımlı etkinlikler düzenleniyor.

Toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin geliştirilmesi amacıyla bakanlıklar, valilikler, büyükşehir belediyeleri, elektrik motoru üreticileri, aydınlatma, beyaz eşya, ve yalıtım sektörü temsilcileri, bankalar, turizm tesisleri ve alışveriş merkezleri ile ilgili kurum, kuruluşlar veya organizasyonlarla işbirliği ortamları geliştirilmektedir.

Dünya markaları UEVF 2013’te

4.Ulusal Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda ulusal ve uluslararası dünya markaları yerini alıyor ve sponsorluk desteği veriyor. İgdaş, Pentair, Schneider Electric, Siemens, Şekerbank ve Tüpraş UEVF 2013 sponsoru olarak yerlerini alırken; Bilgi Üniversitesi, Enerji Verimliliği konulu resim, öykü ve proje dalında ödül alan öğrencilerin “destek sponsorluğunu” üstlendi. Enerji Verimliliği etkinlikleri kapsamında ödül alan öğrenciler için İstanbul Akvaryum katkılarıyla akvaryum gezisi düzenlenecek.

UEVF 2013 forumunda gerçekleştirilecek oturum ve panellerde aşağıdaki konu başlıkları ele alınacaktır.

· Dünyada ve Türkiye’de Enerji Verimliliği Çalışmaları Örnekleri ve Sonuçları

· Bölgesel Isıtma Ağları

· Sanayide Enerji Verimliliği Stratejileri

· Bina ve Hizmetler Sektöründe Enerji Verimliliği Stratejileri

· Ulaşım Sektöründe Enerji Verimliliği Stratejileri

· Sürdürülebilir Finansman Modelleri

· Enerji Verimli Ürün ve Teknolojiler

· İdari ve Kurumsal Yapı ve Yapılanmalar

· Enerji Arz Güvenliği ve İklim Değişikliği Bağlamında Yenilenebilir Enerji

· Yan Etkinlikler: Ürün ve Hizmet Sunumları

“Verimli Kullanırsan, Enerji Gelecektir” teması altında gerçekleşen UEVF 2013 kapsamında yapılacak çeşitli oturum ve panellerde kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, özel sektör temsilcileri ve akademisyenler bildirilerini sunacak. Forumun amacı toplumdaki enerji kültürü ve verimlilik bilincinin artırılmasını sağlamak.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

425 MW Kapasiteye 4,675 MW Başvuru !

Türkiye genelinde güneş enerjisine yatırım için belirlenen 27 bölgede başvuru süreci tamamlandı. Şirketler, düşünülen 425 megavatlık kapasitenin 11 katını talep etti. Şirketlerin taahhüt ettiği yatırım tutarı ise 6 milyar Euro’ya

HABERLER

İş Bankası’ndan Verimli Konut Kredisi

Türkiye İş Bankası, enerji verimliliği kriterlerine uyan konutların kredi finansmanında kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı’nın özel sektör temsilcisi PROPARCO ile 50 milyon avro tutarında 10 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladı. 

HABERLER

Güneş Enerjisi Yılın Öğretmeni Seçtirdi

Bu yıl MEB tarafından seçilen yılın öğretmenlerinden biri okulun elektrik ihtiyacını karşılayacak güneş enerjisi sistemi kuran öğretmen oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, 800 bin öğretmen arasından farkındalık yaratan 10 ismi yılın