‘Enerji Miktarının Önceden Sağlıklı Tahmin Edilmesi Elektrik Piyasasının da Güvenli Olmasını Sağlayacak”

‘Enerji Miktarının Önceden Sağlıklı Tahmin Edilmesi Elektrik Piyasasının da Güvenli Olmasını Sağlayacak”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “YEKDEM’de erteleme söz konusu değil. Üretilecek enerji miktarının önceden sağlıklı tahmin edilmesi elektrik piyasasının da güvenli olmasını sağlayacak”

29 Nisan tarihinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve tartışmalar başlamıştı.

Yönetmeliğe göre, tolerans katsayısı başlangıç değeri 0,98 olarak belirlenirken, yüzde 2 tolerans payı verilmişti. Bu, üretim tahmininde yüzde 2’ye kadar oluşan dengesizlikler bir maliyet oluşturmayabileceği anlamına geliyordu. Bu konuyla ilgili çeşitli haberler sitemizde yer aldı.

Üretim tahmininin yüzde 2 gibi bir seviyede tutulması, ortaya çıkan tartışmaların en önemli kısmını oluşturuyor. Özel sektör temsilcileri yüzde 2 seviyesini yakalamanın son derece zor olduğunu, bunun ek maliyet getireceği yönünde görüşler belirtirken, kamu temsilcileri ise, genel olarak yönetmeliği destekliyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk: “Elektrikte arz güvenliği çerçevesinde düşünürsek çok kötü bir sistem değil ancak hata oranının yüzde 2 gibi bir yerde tutulması biz yatırımcılar açısından takibi ve uygulanabilirliği son derece güç” açıklamasını yapmıştı. (haber için tıklayın)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi (haber için tıklayın) YEKDEM’le ilgili düzenlemeyi doğru bulduklarını, yatırımcılara geriye dönük bir uygulamanın olmayacağını, bu kararların sektöre yeni girenleri etkileyebileceğini söylemesinin yanı sıra, son olarak EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’da üretilecek enerji miktarının önceden sağlıklı tahmin edilmesinin elektrik piyasasının da güvenli olmasını sağlayacak” şeklindeki açıklaması gündemi oluşturuyor.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, YEKDEM Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin uygulanması konusunda, ‘YEKDEM’de erteleme söz konusu değil’ açıklaması yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin uygulanması konusunda, “YEKDEM’de erteleme söz konusu değil. Üretilecek enerji miktarının önceden sağlıklı tahmin edilmesi elektrik piyasasının da güvenli olmasını sağlayacak” dedi.

Yılmaz, YEKDEM’in elektrik üretim şirketlerinin sorumluluğunu ortadan kaldıran bir mekanizma olmadığını dile getirdi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Tek Projede En Yüksek Kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğiyle adından söz ettiren Anel Grup’un başarıyla tamamladığı Malatyaİnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Tarımsal Projeler

700 Nüfuslu Köy Solar Sulama Sayesinde Temiz Suya Kavuştu !

EkoRE, 700 nüfuslu Gökçetaş köyünün temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi hayata geçirdi. Borusan’dan gelen talep doğrultusunda planlanan proje ile 170 haneli, 700 nüfuslu köy İLK DEFA temiz içme suyuna kavuştu.

HABERLER

İzmir’de Atıksu Arıtma Çamurlarını Güneş Enerjisiyle Kurutan Tesis

İzmir Büyükşehir Belediyesi, atıksu arıtma çamurlarını güneş enerjisiyle kurutup ekonomik değere dönüştürecek ilk tesisi Menderes’te kurdu. Tesiste elde edilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt kullanımını engelleyen nakliye tasarrufu, yıllık 1000

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply