“Enerji Hanım”ın Kızı, “Enerji Çocuk” Naz

“Enerji Hanım”ın Kızı, “Enerji Çocuk” Naz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği, çocuklarda enerji tasarrufu bilinci oluşturmak amacıyla Enerji Çocuk Projesi başlattı.  Düzenlenen törende konuşan Yıldız, Türkiye’nin en büyük zenginliğinin çocuk ve gençler olduğunu, bu durumun enerji için de geçerli olduğunu söyledi.

enerji cocuk2Enerji Hanım Projesi’ne değinen Yıldız, enerjide yılda 4 milyar lira civarında bir tasarruf yapılabileceğini, ancak henüz bu rakama ulaşılamadığını ifade etti. Çocuklara, “Bir lamba söndürmemle ne olur demeyin, küçük ve anlamlı adımlar birleşerek çok büyük adımlara dönüşüyor” diye seslenen Yıldız, 11 milyon civarında öğrenciye bu eğitimin verileceği düşünüldüğünde önemli kazanımlar elde etmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Enerji tasarrufu kültürünün 7-14 yaş grubunda kazanılmasının önemli olduğuna işaret eden Yıldız, ülkenin kaderinin bugünün çocuklarının davranışlarına bağlı olacağını dile getirdi. Ülkenin büyüme hedefine ilerlerken, elektrik tüketimini geçen yıla denk hale getirmeye çalıştıklarını ifade eden Yıldız, bunu enerji tasarrufuyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Anne-babaların en çok, “Elektrik ne olacak, doğal gaz zamlanacak mı” merakı içerisinde olduğunu dile getiren Yıldız, geçen yıl böyle bir artış olmadığını, bunu ülkenin ırmaklardan, nehirlerden gelen suyla, yağmurla, güneşle, rüzgarla elde ettikleri enerjiyle gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Enerjinin israf edilmemesi halinde bir çırpıda Atatürk ve Keban gibi iki büyük barajı yapmış gibi bir kazanım elde edilebileceğini vurgulayan Yıldız, “Sizlerin küçük adımlarınız, bizim için büyük ve anlamlı adımlar” diye konuştu. Bakan Yıldız, konuşmasının ardından, çocuklarla enerji verimliliği ve projeye ilişkin sohbet etti.

“Enerji Çocuk” eğlendirirken tasarrufu anlatacak

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar da enerji verimliliğinin ülkenin bugünü, yarını için çok önemli olduğunu belirterek, bu alanda toplumsal bilinç oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

“Enerji Hanım” projesiyle de 20 il gezerek, annelere seslendiklerini anımsatan Çağlar, “Aslında anneleriniz biliyordu ama tekrardan hatırlattık, siz de biliyorsunuz ama okulları gezerek projemizi size de tekrar anlatacağız” dedi. “Enerji Çocuk” ile evlerde ve okullarda enerjinin daha verimli kullanılmasını amaçladıklarını bildiren Çağlar, proje sayesinde hem evlerin hem de ülkenin bütçesi katkı sağlayacaklarını ifade etti.  “Sizler bizim geleceğimizsiniz, sizleri çok seviyoruz ve enerji verimliliği konusunda bilinçlenmenizi istiyoruz” diyen Çağlar, şunları söyledi:

“Evde televizyon izlemediğinizde, odadan çıkarken ışığı kapatıyorsunuz. Bunları yaptığınız zaman ülkenize daha fazla katkı sağlıyorsunuz. Aileleriniz tasarruf ettikleri parayla sizi gezdirsin, oyuncak alsın istemez misiniz? Size bazen çizgi filmle, bazen bir filme sesleneceğiz. Her okulda enerji verimliliği grubu kurulmasını ve çeşitli faaliyetlerin yapılmasını sağlayacağız. Okullar bizleri davet edecek ve biz de ‘enerji nasıl verimli kullanılır’ gidip anlatacağız. Okullarda nasıl enerji tasarrufu edebileceğinizin anlatıldığı broşürler dağıtacağız, enerji verimliliği kulübü kuracağız, başkan seçilecek ve siz küçük başkanlar olarak hayata başlayacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı’na teşekkür ediyoruz.

Projeyi 2 başlıkla yürüteceğiz, her yıl enerji verimliliği projesi ve öykü yarışması düzenleyerek sizleri destekleyeceğiz. Önümüzdeki yıl laboratuvar gibi tasarlanacak, gezici çadırımız illeri gezecek. İstanbul’da enerji müzesi kuracağız. İlerleyen zamanlarda TRT’de ‘Enerji Çocuk’un çizgi filmini izleyeceksiniz. Projemizin yüzü ‘Enerji Çocuk’, adı Naz. ‘Enerji Çocuk’u ne kadar çok hatırlarsanız, o kadar çok enerji tasarruf edersiniz.”

Öğrencilere, “Gün ışığı yeterli olduğunda ışığı açmayın, bilgisayar ve televizyonu kullanmadığınız zaman düğmesinden kapatın, oda ısısını 21 derecede tutun, buzdolabının kapağının açık kalmamasına dikkat edin, temiz kıyafetleri kirliler karıştırmayın, kapıları pencereleri kapalı tutun” uyarılarında bulunan Çağlar, bu hususların aile, arkadaş ve komşulara da anlatılması gerektiğini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ise sosyal sorumluluklarından dolayı Enerji Verimliliği Derneği’ne teşekkür etti ve bakanlık olarak proje bileşeninde yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Etkinlik sonunda öğrencilere, magnet, kalem ve not defteri hediye edildi.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Mitsubishi’den Elektrikli SUV Modeli Geliştirme Planı

Pek çok otomobil üreticisinin yönelmeye başladığı elektrikli araçlarla ilgili Japon Mitsubishi’nin de planı ortaya çıktı. Firma 2020 yılına kadar elektrikli bir SUV geliştirmeyi planlıyor. Elektrikli araç pazarına yönelmeyen konvansiyonel araç

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Kaliforniya’dan Güneş Enerjisi Üretiminde Bir Rekor Daha

Kaliforniya eyaletinin en büyük elektrik iletim şebekesi olan Kaliforniya Bağımsız Sistem Operatörü (CAISO), güneş enerjisinde bu salı günü kendi elinde tuttuğu rekoru yeniden kırdı. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi