Enerji Hanım’ın Derneğinin Yönetimine Devler Talip

ae_verimlilik_enerjihanimEnerji Verimliliği Derneği’nin (ENVER) cumartesi günü düzenlenen genel kurulunda yeni yönetimi belirlendi. Türkiye’nin önde gelen işadamlarının yönetimine girdiği derneğin yeni başkanı ise İbrahim Çağlar oldu.

Ali Koç, Ali Kibar, Ferit Şahenk ve Nihat Özdemir gibi ünlü işadamlarının yönetiminde yer aldığı dernek, enerji tasarrufu ile sanayi, ulaşım, konut ve aydınlatmadaki enerjinin verimli kullanılması konusunda çalışmalar yapacak. Derneğin şu anda Türkiye genelinde 18 şubesi bulunuyor. Yeni yönetim tüm illerde şubeleşmeyi ve uluslararası arenada çalışmalar yapmayı hedefliyor.

Farkındalık oluşturacak
Öncelikli amacını enerjinin etkin ve verimli kullanılabilmesi için ‘farkındalık oluşturmak’ olarak belirleyen dernek bilimsel ve teknik araştırmalar da yaptıracak. Bu araştırmaların sonuçları ise, kamu kuruluşları ve kamuoyuyla paylaşılarak verimliliğe katkı sağlanacak.
Hedeflerini gerçekleştirebilmek için yönetimini ve yapısını güçlendiren dernek ayrıca, yeni teknolojilerin kullanılmasında rehberlik etmeyi ve enerji tasarrufu konusunda yol gösterici olmayı amaçlıyor.

17 kişilik yönetim

ENVER’in yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: “İbrahim Çağlar (Başkan), Ali Koç, Ali Kibar, Ferit Şahenk, Nihat Özdemir, Oğuz Satıcı, Adnan Ersoy Ulubaş, Ali Rıza Arslan, Hüseyin Arslan, Tahir Büyükhelvacıgil, Şafak Müderrisgil, Ömer Cihad Vardan, Fuat Tosyalı, Emir Eren, Selahattin Çimen, Neslihan Yüksel, Erhan Usta.”

Enerji Hanım 20 bin kadına ulaşacak…

Dernek, enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan ilk toplumsal projesini geçen ay Kayseri’de hayata geçirdi. Bir dizi eğitim etkinliği ve tasarruf kampanyasından oluşan bu proje ‘Enerji Hanım’ adını taşıyor. ‘Kendiniz İçin Küçük, Türkiye İçin Büyük Bir Adım’ sloganıyla başlatılan projenin odağında ise kadınlar yer alıyor. Kadınlar aracılığı ile evin tüm bireylerini enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen proje, 20 ili kapsayacak. Kampanya ile 20 bin kadına ulaşılarak, on binlerce kadının bilinçlendirilmesi ve evlerdeki enerji tüketiminin azaltılması amaçlanıyor.
Kayseri’de düzenlenen etkinliği, Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep ,İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Van, Hakkari, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Trabzon, Edirne, İzmit, Sinop, Kars, Şanlıurfa’da yapılacak tasarruf eğitimi toplantıları izleyecek. Öte yandan dernek, Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi (TEVEM) ile de, enerji ve enerji verimliliğine ilişkin politikaların oluşturulmasına katkı vermeyi ve toplumsal uzlaşma sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: Milliyet Ekonomi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Rüzgarın Hızlı Estiği 20 Ülke

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) raporuna göre, 2012 yılı sonu itibariyle dünyada en fazla rüzgar enerjisi üretimi Çin, ABD ve Almanya`da gerçekleşti. Türkiye ise dünya rüzgar enerjisi liginde 17. sırada

TARIM

Aydın’da Güneş Enerjisiyle Soğutma

Aydın’da bölgede güneş enerjisi ile soğutulacak ilk soğuk hava deposu kurulacak. Güneş enerjisinin kullanımı, iklimlendirme alanında önemli katkılarda bulunuyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Aydın Ticaret borsası hazırladığı ilginç bir proje ile

HABERLER

Mitsubishi’den 2 Bin Adet Elektrikli Otomobil

Mitsubishi dünya çapında tüm yol şartlarında yaptığı testlerden sonra 2 bin adet elektrikli İ Miev modelini üretti. Elektrikli otomobiller gelecekte ulaşımın sembolleri olmaya aday görünüyor. Günümüzde, elektrikli otomobillerle ilgili yaşanan