Enerji Federasyonu Kuruldu

“Ülkemizin yenilenebilir ve tüm enerji sektöründe, üretici ve tüketicilerin örgütlenmesine öncü olmak” misyonu ile kurulan Enerji Federasyonu,  geçtiğimiz Kasım ayında resmi kuruluş faaliyetlerini tamamlayarak tüzel kisiligine kavuştu.

Bünyesinde Güneş-Der (Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üreticileri  Derneği),  Rüzgar-Der (Rüzgar Enerjisine Dayalı Elektrik Üretici ve Tüketici Derneği), Biyokütle-Der (Biyokütle Enerjisine Dayalı Elektrik Üretici ve Tüketicileri Derneği) , Hidrolik-Der (Hidrolik Enerjisine Dayalı Elektrik Üretici ve Tüketicileri Dernekleri) ve Jeotermal-Der (Jeotermal Enerjisine Dayalı Elektrik Üretici ve Tüketicileri Derneği) gibi sektörel STKları barındıran Tüm Enerji Üretici ve Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Osman Özbay ile yaptığımız telefon görüşmesinde, bu yapılanmanın üretici ve tüketicileri bilgilendirme amacı taşıdığını, yenilenebilir enerji sektöründe de böyle bir yapılanmanın eksikliğinin hissedildiğini belirtti.

Geleceğin en önemli konusu olan enerji ve özellikle de yenilenebilir enerji konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmak istediklerini söyleyen Özbay “Ancak bizim ana hedeflerimiz akademik camia ile içiçe olmak, yerli ve yabancı yatırımcıları doğru yönlendirmek ve elbette oluşturulacak devlet politikalarına katkı sağlamak olacaktır” diye konuştu.

Tarım Bakanlığı’nda Çayır, Mera, Yem Bitkileri ve Havza Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevinde bulunmuş olan Özbay, kamuda da yenilenebilir enerji teknolojilerinde muhatap alacakları güçlü bir örgütlenme için talepler geldiğini ve Enerji Bakanlığı nezdinde girişimlerinin olumlu karşılandığını belirtti.  Federasyonun çatısı altında örgütlenen 5 derneğin, uzun yilların deneyimine sahip uzman kadroları sayesinde enerji üretimim tabana yayılmasını sağlayarak, herkesin kendi enerjisini üretmesini sağlayacak projeler geliştirmek olduğunu belirten Osman Özbay, ” Böylece tüm  işletmelerin, çiftçiler, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının  kendi enerjilerini üreterek giderlerini en aza indirgemelerine yardımcı olmak arzusundayız” dedi.

Federasyonun yapılacak olan tüm (yerli ve yabancı) yatırımlara akreditasyon verebilmesi için çalışmalarda bulunacağını ve bunun için bir akreditasyon laboratuarı kurulmasının planlandığını da ekleyen Osman Özbay ” Örneğin Çin’li bir firma bir güneş paneli üretim tesisi kurmak istiyorsa, bunun için akreditasyon mekanizması olmalı. Şu anda bunun için bir mercii yok, ama biz bunun olması için çalışacağız” dedi.

Senelerdir kendi sektörlerinde faaliyet gösteren GENSED (Güneş Endüstrisi Sanayicileri Derneği),  TÜREB (Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği), Biyogaz-Der gibi derneklerin bir araya gelip bir federasyon oluşturamadığı ortamda,  kısa zamanda örgütlenebilen ve iddialı hedefleri olan Enerji Federasyonunu kutluyor,  çalışmalarında başarılar diliyor ve yenilenebilir enerji sektörüne ivme kazandırmalarını umud ediyoruz.

Federasyona www.enerjifederasyonu.org.tr ve www.facebook.com/EnerjiFederasyonu adreslerinden ulaşabilirsiniz.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Vatandaşın Algısını İyi Yönetmemiz En Önemli Husus Haline Geldi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli: “Vatandaşın eskiden günlerce yaşadığı kesintileri artık iki, üç saat tahammül edemeyeceği bir algı oluşmaya başladı. Bu noktada bizim ne yaparsak yapalım,

HABERLER 0 Comments

Tesla’dan Elektrikli Araçların Menzilini Yükseltme Adımı

Tesla, “P100D” kod adıyla geliştirdiği yeni araçlarda, akıl almaz bir menzile imza atacak. P100D ve 100D kod adlı modeller, Amerikalı otomobil devinin Model S ve Model X mimarisi üstüne inşa

HABERLER

Romanya’da Nükleer Santral Yanına Güneş Santrali

Romanya’nın nükleer reaktörünün yer aldığı Cernavoda (Boğazköy) Belediye Başkanı Gheorghe Hânsă, ilçeye temiz enerji kaynağı güneş panoları projesi de kazandırmak istediklerini söyledi. Ülkedeki enerjinin yüzde 20’sine yakınını karşılayan Cernevoda’da nükleer