Enerji Dünyasının Magazin Figürü “Dahisi”: Elon Musk

Enerji Dünyasının Magazin Figürü “Dahisi”: Elon Musk

Temiz enerji ya da elektrikli araçlar ile ilgilenen herkes Elon Musk adını mutlaka duymuştur. Hatta Space X girişiminden dolayı uzay araştırmaları ile ilgilenenler de… Hemen her hafta SunCity ya da Tesla Motors ile ilgili bir haberde ismini görmeye alıştığımız Musk, geçtiğimiz günlerde yine 2 defa manşetlerdeydi:

  1. SunCity geçen hafta % 22.1 ile dünyanın en verimli güneş panellerini üretmeye başladığını açıkladı. Bu gerçekten de ticari olarak satılan en yüksek verimli güneş paneli… idi. Taa ki bugümn Panasonic % 22.5 ile bunu geçtiğini açıklayana kadar !
  2. Apple’ın da elektrikli araçlar üretimi işine girdiğini ve ilk aracını 2019 itibarı ile piyasaya süreceğini açıklamasından sonra, konu hakkında fikri sorulan Musk “Apple bizim işten attığımız insanları işe alıyor. Biz Apple’a Tesla’nın Mezarı şeklinde gönderme yapıyoruz. Eğer Tesla’da başaramıyorsanız gidin Apple’da çalışın. Şaka yapmıyorum” ifadelerini kullandı. Musk hemen ardından twitter hesabından şu mesajı yayınladı:
elon musk apple     Hayır, Apple’dan nefret etmiyorum. Pek çok yetenekli insanla dolu harika bir şirket.
Ürünlerini seviyorum ve  bir EV (elektrikli araç) yapacakları için de memnunum.

Elon Musk ülkesi ABD’de çok sevilen bir girişimci. Aslen Güney Afrika doğumlu olan Musk, önce Kanada sonra da “rüyalar ülkesi” olarak gördüğü ABDye yerleşmiş. 12 yaşında  kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrenip, yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yapmış. Lisans eğitimleri ve  ilham aldığı Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi inovatif kişiler sayesinde, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etmiş: internet, enerji ve uzay. Ve her üçünde de dünyanın en iddialı işlerini başarmış durumda. 

Elon Musk bugün kimileri tarafından “Amerika’nın başarılı bir PR çalışması daha” olarak görülse de, tarafsız olarak değerlendirdiğiniz zaman hayli vizyoner bir kişilik. Kurucularından olduğu PayPal şirketi eBay’e 1,6 milyar USD satıldığı zaman kendine kalan 165 milyon USD ile başka bir internet projesine ya da işe bunun çok daha fazlasını kazanabilecekken, Musk bu parayı Mars’a roket atma (Space X), elektrikli araç üretme (Tesla Motors), ABDnin en büyük güneş enerji şirketini (SolarCity) kurma gibi işlere yatırmayı tercih etmiş. Şu anda Hyperloop gibi geleceğin süper hızlı ulaşım teknolojileri konusuna ilgi gösteren ve bununla ilgili yatırımlar yapan Musk, pek çok hayır işi de yapmakta.

Musk’ın başkanı olduğu Musk Foundation, bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işlerine yoğunlaşmış durumda. Musk aynı zamanda yenilenebilir enerjiyi teşvik eden X Prize Foundation’da da mütevellidir. 2010 yılında kendi vakfı aracılığıyla afet bölgelerindeki kritik ihiyaçları karşılamak adına güneş enerji sistemlerine bağış yapmak için milyon dolarlık bir program başlattı. Buna örnek olacak ilk güneş enerji sistemi bağışı devlet ve federal yardımlar tarafından görmezden gelinen Alabama’daki kasırga müdahale merkezine yapıldı. Bu işin Musk’ın ticari amaçlarıyla bir ilgisi olmadığı açıkça göstermek için, SolarCity Alabama bölgesiyle ilgili şimdiki veya gelecek zamana dair herhangi bir planlarının bulunmadığını açıkladı.

Musk’ın 2001 yılında Mars’ta küçük bir sera kurup bitki yetiştirmek amaçlı “Mars Vahası” adlı planları vardı. Ancak insanlığın uzayda dolaşabilmesini engelleyen sorunun roket teknolojisinin gelişmemesinden kaynaklandığı sonucuna vardığında bu projesini askıya aldı. Bu konuyu ele almak ve gezegenler arası devrimsel roketler yapmak için SpaceX’i kurdu. Musk Nisan 2012’de The Giving Pledge’e (tr:Verme Yemini) katıldı ve servetinin çoğunu hayır işlerine bağışlayacağını taahhüt etti. (Wikipedia’dan alıntıdır)

CEOsu olduğu Tesla Motors son 5 senedir sürekli zarar açıklaması, Elon Musk’un başarılı bir işadamı olmadığı , devlet desteği ile ayakta kaldığı söylentilerini destekler gibi görünse de, elektrikli araçların “fantazi” sayıldığı 2004 yılından beri bu işe para ve zaman yatırması “daha iyi bir geleceğe” olan inancı ve azmini ortaya koymakta.

Musk’ın küçük bir çocukken çizgi roman okuma ve uzaydaki yaşama olan merakının onu 2002 yılında SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation,Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi) kurmaya itmesi şaşılacak bir durum olmasa gerek. Space X, ABD  Hawthrone ‘da Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kurulmuş. Şirket ülkenin ilk özel uzaya fırlatma araç/roket sistemlerini ve Uluslararası Uzay İstasyonuna malzeme/erzak temin etmek üzere (insansız) Dragon uzay aracını geliştirdi.

Sosyal iletişimi güçlü olmayan ve hiç bir basın toplantısına hazırlıklı çıkmadığı için, sorulan sorular karşısında zaman zaman tekleyen Musk’ın , aslında TV şovlarına katılmak ve demeçler vermekten hiç hoşlanmadığı, haftada 80-100 saat arası çalıştığı biliniyor. İlk eşinden ikiz ve üçüzlerden oluşan 5 çocuğu olan Elon Musk, ilham olduğu söylenen Iron Man 2 filminde de 1-2 saniye rol almıştı. Fazla parlatılmış bir Amerikan Starı olduğu, devlet desteği ile ayakta kaldığı konuşulsa da, biz Tesla Motors’un elektrikli araba sektörüne verdiği ivme ve SolarCity’ye yaptığı yatırım nedeni ile Elon Musk’ı çok önemsiyoruz. Ülkemizdeki Musk kadar (hatta daha da inovatif) pek çok girişimci / yatırımcı olduğuna inanıyoruz ve kendi devletimizin de bu başarı hikayelerine ABD’nin Elon Musk’a (yani Amerikan Rüyasına) yaptığı gibi sahip çıkmasını umuyoruz.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Avrupa’da Sürdürülebilir Enerji Üzerine Master ve Burs İmkanı

KICs’in InnoEnergy sürdürülebilir enerji çalışmaları kapsamında, üniversitelerin mühendislik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun olan gençlerin başvuru yapabileceği yüksek lisans programları sunulmaktadır. İnovasyon ve girişimcilik alanlarında, Avrupa’nın Amerika ve Asya kıtalarındaki

Rüzgar enerjisi 0 Comments

“Türkiye Avrupa’da En Fazla Rüzgar Enerjisi Potansiyeline Sahip Ülke”

Almanya’nın liman kenti Hamburg’da, “Hamburg Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı ve Avrupa Rüzgar Konferansı” Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in de katılımıyla gerçekleştirildi. Fuara katılan AK Parti Konya

HABERLER

Akıllı Şehirlerin Yönetimi İçin Akıllı Yazılımlar Artık Türkiye’de

İş dünyasının önde gelen yazılım ve mobil geliştiricilerinden SAP, dijital çağın hızına ayak uydurmaya çalışan şirketlerin karşısına HANA ile çıkıyor. Analitik işlemlerin hızını 1000 kat artıran HANA, orta ve büyük