Enerji Devi BOTAŞ Rüzgara Geçiş Yapıyor

Enerji Devi BOTAŞ Rüzgara Geçiş Yapıyor

BOTAŞ, Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG’yi (sıvılaştırılmış doğalgaz) doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nin enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL’ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı.

32114Aylık elektrik ihtiyacı 6.5 MW düzeyinde olan LNG Terminali’nde ihtiyacın karşılanması için ilk aşamada 10 MW kurulu güçte rüzgar santralı kurulması planlanıyor. BOTAŞ Vakfı Yayın Organı PetroGas’da yer alan habere göre, BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nün Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG’yi doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali, enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL’ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı. Aylık elektrik ihtiyacı 6.5 MW düzeyinde olan LNG Terminali’nde ihtiyacın karşılanması için ilk aşamada 10 MW kurulu güçte rüzgar santralı kurulması planlanıyor. BOTAŞ Genel Müdürlüğü, 1 Kasım 2007’de yapılan rüzgar lisansı başvuruları kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvuruda bulunmuştu. LNG Terminali’nde 10 MW’lık rüzgar santralı kurulmasını içeren başvurunun halen değerlendirme aşamasında olduğu ve proje için ‘sistem bağlantısı ve kullanımı’ hakkında görüş beklendiği öğrenildi.

10 MİLYON EUROYA MALOLACAK

Lisans sürecinin sonuçlanmasını bekleyen BOTAŞ, Kurul’dan onay çıkması halinde projeyi 2009 yatırım programına koyacak. Rüzgar santralının yatırım maliyetinin 10 milyon euro düzeyinde olacağı hesaplandı. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi kapsamında gündeme gelen rüzgar santralı projesi için Temmuz 2007 tarihinden bu yana LNG Terminali sahasında rüzgar ölçümleri yapılıyor. Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar tarafından yapılan ölçümlerde bölgenin rüzgar santralı kurmak için uygun olduğu belirlendi. Rüzgar santralı projelerinde 200 gün esen rüzgar ekonomik olarak kabul ediliyor. LNG Terminali’nin bulunduğu bölgede ise 300 güne yakın sonuç elde edildi. EİEİ’nin ön incelemelerine göre, LNG Terminali’nin bulunduğu mevkiide toplam 27.5 MW’lık rüzgar enerjisi üretim potansiyeli bulunuyor. Buna göre, yılın 365 günü çalışabilecek düzeyde rüzgar esen terminal alanında her biri 2.5 MW olmak üzere toplam 11 adet rüzgar türbini kurulabiliyor. Kuzeyden güneye doğru esen rüzgar elektrik üretimi için uygun bulunurken, net kapasite, rüzgarın şiddeti, yönünün sabit türbine mi yoksa hareketli türbine mi uygun olduğu ise detaylı ölçümler ve teknik çalışmalardan sonra kesinlik kazanacak. Kapasite artırımı yapılacak olan Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nde inşa edilecek 4. tankın kurulabilecek mevcut 11 rüzgar türbininden ikisinin önünü keseceği belirlendi. LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, rüzgar türbinlerinin gelişigüzel kurulmaması ve potansiyel alanların daha sonraki yıllarda da değerlendirilmesi düşüncesiyle yer tespit çalışmalarında dikkatli hareket ediyor. İlk aşamada en uygun alanlara her biri 2.5 MW’lık kurulu güçte 4 türbin kurulması planlanıyor.

-MART 2009’DA İHALEYE ÇIKACAK-

Proje, Terminal İşletme Müdürlüğü’nün yatırım önerisi olarak bu ay içinde İzmit’te yapılacak yatırımlar toplantısında değerlendirilecek. BOTAŞ üst yönetimi ile işletme ve bölge müdürlüklerinin yatırım önerilerini değerlendirdiği söz konusu toplantıda yatırım kararı çıkarsa RES projesi onay için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlıktan alınacak izin doğrultusunda proje BOTAŞ’ın 2009 yatırım programına konulacak. Terminal İşletme Müdürlüğü, Mart 2009’da da fizibilite için uluslararası ihaleye çıkmayı planlıyor. Rüzgar santralı projelerinde her 1 MW için 1 milyon euro kurulum maliyeti söz konusu. Buna göre, LNG Terminali’nde kurulacak santral için 10 milyon euro bütçe öngörülüyor. LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, bölgede yapılacak detaylı rüzgar ölçüm sonuçlarını internete de koyacak. Böylece bölgede rüzgar konusunda yatırım yapmak isteyen diğer yatırımcıların da bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Bu arada, LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, terminalde gazlaştırma aşamasında ortaya çıkan deniz suyunun altına türbin koyarak bu yolla da yılda 475 kWh elektrik üretmeyi planlıyor. BOTAŞ’ın 2009 yatırım programına önerilen projenin yapımı için Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamında ihaleye çıkılacak.

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Milas’ta Rüzgar ve Güneş Enerjisi Projesi

MİTSO’nun GEKA’dan sağladığı 88 500 liralık hibe desteğiyle başlattığı balık ve zeytinyağı üreticileri için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak enerji üretiminin fizibilitesi çalışmaları başladı. Tarım ve hayvancılık kollarında kullanılan enerji

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Yol Alıyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) ilk yarı yıl için hazırladığı rüzgar istatistik raporu yayınlandı. Raporda 2016 yılı içinde 428 MW’lık santralin işletmeye alınarak toplamda 5.146 MW’a ulaşıldığı belirtildi. Türkiye’de rüzgar

HABERLER

Tasarrufta 105 Milyarın Yarısı Kadınlardan Geldi

Enerjide 10 yılda 65’i sanayiden, 40 milyar TL’si hanelerden olmak üzere 105 milyarlık tasarruf hedefleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın öncülüğünde düzenlenen “Enerji Hanım”,