Enerji Devi BOTAŞ Rüzgara Geçiş Yapıyor

Enerji Devi BOTAŞ Rüzgara Geçiş Yapıyor

BOTAŞ, Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG’yi (sıvılaştırılmış doğalgaz) doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nin enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL’ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı.

32114Aylık elektrik ihtiyacı 6.5 MW düzeyinde olan LNG Terminali’nde ihtiyacın karşılanması için ilk aşamada 10 MW kurulu güçte rüzgar santralı kurulması planlanıyor. BOTAŞ Vakfı Yayın Organı PetroGas’da yer alan habere göre, BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nün Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG’yi doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali, enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL’ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı. Aylık elektrik ihtiyacı 6.5 MW düzeyinde olan LNG Terminali’nde ihtiyacın karşılanması için ilk aşamada 10 MW kurulu güçte rüzgar santralı kurulması planlanıyor. BOTAŞ Genel Müdürlüğü, 1 Kasım 2007’de yapılan rüzgar lisansı başvuruları kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) başvuruda bulunmuştu. LNG Terminali’nde 10 MW’lık rüzgar santralı kurulmasını içeren başvurunun halen değerlendirme aşamasında olduğu ve proje için ‘sistem bağlantısı ve kullanımı’ hakkında görüş beklendiği öğrenildi.

10 MİLYON EUROYA MALOLACAK

Lisans sürecinin sonuçlanmasını bekleyen BOTAŞ, Kurul’dan onay çıkması halinde projeyi 2009 yatırım programına koyacak. Rüzgar santralının yatırım maliyetinin 10 milyon euro düzeyinde olacağı hesaplandı. Enerji maliyetlerinin düşürülmesi kapsamında gündeme gelen rüzgar santralı projesi için Temmuz 2007 tarihinden bu yana LNG Terminali sahasında rüzgar ölçümleri yapılıyor. Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Genel Müdürlüğü’nden gelen uzmanlar tarafından yapılan ölçümlerde bölgenin rüzgar santralı kurmak için uygun olduğu belirlendi. Rüzgar santralı projelerinde 200 gün esen rüzgar ekonomik olarak kabul ediliyor. LNG Terminali’nin bulunduğu bölgede ise 300 güne yakın sonuç elde edildi. EİEİ’nin ön incelemelerine göre, LNG Terminali’nin bulunduğu mevkiide toplam 27.5 MW’lık rüzgar enerjisi üretim potansiyeli bulunuyor. Buna göre, yılın 365 günü çalışabilecek düzeyde rüzgar esen terminal alanında her biri 2.5 MW olmak üzere toplam 11 adet rüzgar türbini kurulabiliyor. Kuzeyden güneye doğru esen rüzgar elektrik üretimi için uygun bulunurken, net kapasite, rüzgarın şiddeti, yönünün sabit türbine mi yoksa hareketli türbine mi uygun olduğu ise detaylı ölçümler ve teknik çalışmalardan sonra kesinlik kazanacak. Kapasite artırımı yapılacak olan Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nde inşa edilecek 4. tankın kurulabilecek mevcut 11 rüzgar türbininden ikisinin önünü keseceği belirlendi. LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, rüzgar türbinlerinin gelişigüzel kurulmaması ve potansiyel alanların daha sonraki yıllarda da değerlendirilmesi düşüncesiyle yer tespit çalışmalarında dikkatli hareket ediyor. İlk aşamada en uygun alanlara her biri 2.5 MW’lık kurulu güçte 4 türbin kurulması planlanıyor.

-MART 2009’DA İHALEYE ÇIKACAK-

Proje, Terminal İşletme Müdürlüğü’nün yatırım önerisi olarak bu ay içinde İzmit’te yapılacak yatırımlar toplantısında değerlendirilecek. BOTAŞ üst yönetimi ile işletme ve bölge müdürlüklerinin yatırım önerilerini değerlendirdiği söz konusu toplantıda yatırım kararı çıkarsa RES projesi onay için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlıktan alınacak izin doğrultusunda proje BOTAŞ’ın 2009 yatırım programına konulacak. Terminal İşletme Müdürlüğü, Mart 2009’da da fizibilite için uluslararası ihaleye çıkmayı planlıyor. Rüzgar santralı projelerinde her 1 MW için 1 milyon euro kurulum maliyeti söz konusu. Buna göre, LNG Terminali’nde kurulacak santral için 10 milyon euro bütçe öngörülüyor. LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, bölgede yapılacak detaylı rüzgar ölçüm sonuçlarını internete de koyacak. Böylece bölgede rüzgar konusunda yatırım yapmak isteyen diğer yatırımcıların da bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Bu arada, LNG Terminali İşletme Müdürlüğü, terminalde gazlaştırma aşamasında ortaya çıkan deniz suyunun altına türbin koyarak bu yolla da yılda 475 kWh elektrik üretmeyi planlıyor. BOTAŞ’ın 2009 yatırım programına önerilen projenin yapımı için Kamu İhale Kanunu (KİK) kapsamında ihaleye çıkılacak.

Kaynak: Habertürk

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Aydın’da Jeotermal Enerji Talebi İmza Kampanyası Başlattı

Aydın’da yaşayan ve PTT’den emekli Vedat Köseoğlu isimli bir vatandaş, Aydın’daki kurumların 20 yıldır bir türlü uygulamaya geçemeyişine isyan edip, kentteki konutların jeotermal enerjiyle ısıtılması için imza kampanyası başlattı. Bireysel

HABERLER 0 Comments

Amasya Üniversitesi’nden Güneş Enerjisi Santrali

Amasya Üniversitesi ‘Üretirken Öğreniyoruz’ projesi kapsamında 200 kilovat şebeke bağlantılı uzaktan izlemeli güneş enerji santrali kurdu. Türkiye yavaş yavaş güneş enerjisi santralleriyle kuşatılırken, üniversiteler de bu çerçevede çalışmalarını sürdürüyor. Kendi

YATIRIMCI

Nordex ve Acciona Windpower Birleşiyor

Dünyanın en büyük türbin üreticilerinden Alman Nordex firması, İspanyol enerji devi Acciona’nın rüzgar işini 785 milyon Euro bedelle satın alıyor. Nordex tarafından yapılan ilk açıklamada “Nordex ve Acciona Windpower etkinliklerini