Enerji Depolamada Yeni Bir Dönem Başlıyor

Enerji Depolamada Yeni Bir Dönem Başlıyor

depolama

Avrupa’nın en büyük enerji depolama tesisi Almanya’nın Schwerin kentinde faaliyete geçti. Almanya’nın öncü olduğu yenilenebilir enerji teknolojisinin bir parçası olan bu tesiste, rüzgar ve güneş enerjisi depolanacak. 

Doğa dostu yenilenebilir enerji sistemleri Almanya’nın bu alanda başlattığı siyasi seferberlikle ülke çapında giderek yaygınlaşıyor. Sistemlerin şu an için en büyük dezavantajlarından biri, bu kaynaklardan sağlanan enerjinin depolanma sorunu. İkinci bir sıkıntı ise, adı üstünde doğaya bağlı bu kaynakların rüzgar ve güneş şartlarına göre inişli çıkışlı bir verim vermeleri. Schwerin kentinde kurulan ve 25 bin lityum iyon akü barındıran tesis bu iki soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. Hem dalgalı enerji akışını sabitleyecek hem de yenilenebilir kaynaklardan yetersiz enerji geldiğinde, bu açığı klasik santrallerden sağlanacak enerji ile dengeleyecek bir depolama alanı mevcut.

Yapımı 6 milyon Euro’ya mal olan tesise federal hükümet de 1,5 milyon Euro destek sağladı. Açılışa katılan Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, yaptığı konuşmada, hükümetin yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili her türlü araştırmayı desteklemeye devam edeceğini ancak bu masrafların da astronomik boyutlara çıkmaması gerektiğini dile getirdi.

‘Klasik santrallere de şimdilik ihtiyaç var’

Avrupa’nın en büyük ticari enerji depolama parkını Wemag şirketi ile ortaklaşa inşa eden Younicos Şirketinin Basın Sözcüsü Philipp Hiersemenzel, Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada bu tesisin önemini dile getirerek, projenin yenilenebilir enerjiye geçiş adına çok önemli olduğunu, rüzgar ve güneş enerjisi ile üretilen elektriğin oldukça yüksek seviyelere çekilmiş olmasına rağmen, elektrik akışının istikrarı için hala kömür santrallerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kömür ve nükleer santrallerin, rüzgar ve güneş enerjisinin yetersiz olduğu yerde devreye girdiğini kaydeden Hiersemenzel, bu santrallerin düzenli bir enerji dağıtımı adına bir süre daha faaliyette olmak durumunda olduklarını ve su an için kapatılamayacaklarını vurguladı.

Wemag ve Younicos şirketlerinin verdikleri bilgiye göre, Schwerin kentinde kurulan bu tesis 5 MW’lık depolama ve 50 MW dengeleme gücüne sahip. Yenilenebilir enerji sisteminde depolama maliyetinin yüksek oluşu aşılması gereken bir başka sorundu bugüne dek. Ancak bataryaların her geçen yıl daha düşük maliyetle üretilmeye başlanması, bu alandaki çalışmaların daha hızlı gelişmesini sağlıyor. Younicos Şirketi Basın Sözcüsü Philipp Hiersemenzel, Almanya’da tüm enerji ağının yenilenebilir enerji sistemleri ile güvence altında olması için Schwerin’de kurulan tesis gibi çok sayıda tesisin inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

‘400 – 500 tesise ihtiyaç olacak’

Şu an Almanya çapında yaklaşık 25 kömür ve atom santralinin elektrik dağıtımının sorunsuz gerçekleşmesi için faaliyette olmak zorunda olduklarını ifade eden Hiersemenzel, tamamen yenilenebilir enerjiye geçiş için bu santrallerin birer birer kapatılmasının gerektiğini belirtti. Bu klasik ve geleneksel santraller ileride sadece kötü hava koşullarında çalıştırılacaklarını dile getiren basın sözcüsü, Almanya çapında elektrik akışının sadece depolama tesisleri ile eksiksiz sağlanabilmesi için bu büyüklükte 400 ile 500 arasında tesise ihtiyacımız duyulduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Deutsche Welle

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Kurtköy’de Yeşil Viaport Evleri

ViaDMC, Kurtköy’de hayata geçirdiği lüks konut projesi Viaport Houses & Suites’te çevreci bir yaklaşım benimseyerek inşaat sürecini gerçekleştiriyor. LEED kriterlerine göre inşa edilen proje konutlar normal bir daireye göre yüzde

Elektrik Satışı 0 Comments

Doğuş Enerji 220PLUS İle Elektrik Faturalarında Avantajlar Sunuyor

220PLUS elektrik satın alabileceğiniz, katlanan tasarruflarla dolu bir teklif sunuyor.  Bir DOEN I Doğuş Enerji markası olan 220PLUS ile indirimli elektrik kullanabilir, faturalarınızda tasarruf sağlayabilirsiniz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)

Finansman

TSKB’ye, EBRD’den 50 Milyon Euro’luk Kaynak Verimliliği Kredisi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) özel sektör firmalarının kaynak verimliliği projelerinin finansmanında kullanılmak üzere 50 milyon Euro tutarında kredi sağladı. Faaliyet gösterdiği ülkelerde enerji