Küçük Bir Ada, Dünya Çapında Dev Bir Proje

Küçük Bir Ada, Dünya Çapında Dev Bir Proje

Hawai’ye bağlı küçük bir ada olan Kauai ‘deki Kauai Adası Dağıtım Şebekesi Kooperatifi (KIUC) enerji depolamada çok önemli bir projeye imza atıyor: SolarCity tarafından 2014 yılında kurulmuş olan bir Güneş Santralinden beslenecek olan sistemde Tesla Energy bataryaları kullanılarak, akşamki pik talep döneminde ihtiyaç duyulan enerji şebekeden değil, depolama tesisinden karşılanacak !

52 MWsaat (MWh) kapasitedeki bu sistem, KIUC’nin akşam en çok tüketim yaptığı 17:00-22:00 saatleri arasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak. SolarCity tarafından kurulan 13 MW gücündeki solar santral sadece gündüz değil, depoladığı enerji sayesinde gece de KIUC’nin şebekeden bağımsız çalışmasına olanak sağlayacak.

Projelendirmesi ve izin süreçleri yaklaşık 1 sene devam eden ve önümüzdeki Nisan ayında devreye girmesi planlanan proje hakkında açıklama yapann KIUC CEO’su David Bissell “Kauai’deki ufak bir kooperatifin “enerji dönüşümü” alanında hem ülke hem de dünyada lider bir konuma bu kadar kısa bir sürede gelmesi bizi çok gururlandırdı” diye konuştu.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Dünyayı Kirleten Biz Olmayacağız”

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Almanya Federal Çevre Bakanlığı’nın katkıları ve Almanya İş Hayatı Dernekleri Federasyonu’nun (BUV) desteğiyle 72’si Alman iş adamı

Genel

“Enerji Problemi Çözülmeden Sanayi Gelişemez”

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim GörevlisiDoç. Dr. Hakan Hoşgörmez: “Enerji problemi çözülmeden sanayi gelişemez” diyerek, Çin sanayisinin güçlenmesinin ardında yatan en önemli nedeninin enerji problemini çözmesi olduğunu ifade etti.

YATIRIMCI

Reis Gıda’ya Yeşil Ekonomi Ödülü

Reis Gıda, çevreye karşı duyarlı bir yaklaşımla hareket ederek, geliştirdiği çevre odaklı sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle Yeşil Ekonomi Ödülü’nü kazandı. Yeşil ekonomi kavramı gerçekte bütün ekonomi alanını ilgilendiriyor. Prensip olarak üretim aşamasında

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply