Küçük Bir Ada, Dünya Çapında Dev Bir Proje

Küçük Bir Ada, Dünya Çapında Dev Bir Proje

Hawai’ye bağlı küçük bir ada olan Kauai ‘deki Kauai Adası Dağıtım Şebekesi Kooperatifi (KIUC) enerji depolamada çok önemli bir projeye imza atıyor: SolarCity tarafından 2014 yılında kurulmuş olan bir Güneş Santralinden beslenecek olan sistemde Tesla Energy bataryaları kullanılarak, akşamki pik talep döneminde ihtiyaç duyulan enerji şebekeden değil, depolama tesisinden karşılanacak !

52 MWsaat (MWh) kapasitedeki bu sistem, KIUC’nin akşam en çok tüketim yaptığı 17:00-22:00 saatleri arasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak. SolarCity tarafından kurulan 13 MW gücündeki solar santral sadece gündüz değil, depoladığı enerji sayesinde gece de KIUC’nin şebekeden bağımsız çalışmasına olanak sağlayacak.

Projelendirmesi ve izin süreçleri yaklaşık 1 sene devam eden ve önümüzdeki Nisan ayında devreye girmesi planlanan proje hakkında açıklama yapann KIUC CEO’su David Bissell “Kauai’deki ufak bir kooperatifin “enerji dönüşümü” alanında hem ülke hem de dünyada lider bir konuma bu kadar kısa bir sürede gelmesi bizi çok gururlandırdı” diye konuştu.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

İnci Akü ile Japon GS Yuasa İşbirliği

Dünyanın en büyük akü üreticilerinden Japon akü şirketi GS Yuasa ile ortaklık anlaşması yapan İnci Akü’nün yöneticileri, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında yeni hedeflerini açıkladı. www.haberbilir.com’un haberine göre, İnci GS Yuasa

HABERLER 0 Comments

Hollanda Bütünüyle Elektrikli Otomobile Geçmeye Hazırlanıyor

Hollanda 2025’de Dizel ve Benzinli araç satışını yasaklayıp, sadece Elektrikli Otomobil veya yeşil enerji ile çalışan araçlara geçmeye hazırlanıyor. Ulaşım sisteminde yüzde yüz elektrikli araç kullanımını hedefleyen ülkeler bulunduğu biliniyor.

HABERLER

IBM’den Akıllı Dünya Girişimleri

IBM 2012 Global Kurumsal Sorumluluk Raporu, Akıllı Dünya girişimlerini hızlandıran yeni hizmetlerin ve adımların detaylarını içeriyor. Teknoloji alanında başarılı projelere imza atan IBM, çalışmalarına devam ediyor. Akıllı Dünya vizyonuyla uyumlu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply