Enerji Depolama Pazarında Rekabet Yarışı

Enerji Depolama Pazarında Rekabet Yarışı

Japon devleri Toshiba ve Panasonic, hızlı büyüyen güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen güç kaynağı olarak akülü enerji depolama pazarında Güney Koreli Samsung ve LG ile liderlik için yarışıyor.

Enerji depolama alanı, yenilenebilir enerjiye yönelim arttıkça, daha da ön plana çıkacak gibi görünüyor.

parahaberi.com’unhaberine göre, Japon devleri Toshiba ve Panasonic, hızlı büyüyen güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen güç kaynağı olarak akülü enerji depolama pazarında Güney Koreli Samsung ve LG ile liderlik için yarışıyor. Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü’nün ‘Ekonomi Bülteni’nde yer alan habere göre, bütün bu 4 grup, akıllı telefonlardaki küçük ünitelerden ev ve ofis güç kaynakları, elektrikli araçlara yönelik bataryalara kadar değişik yerlerde kullanılan lityum-iyon bataryaları üretiyorlar. Buna ek olarak, güneş ve rüzgâr enerjisi için büyük ölçekli enerji depolama projeleri onlar için büyük bir büyüme alanı olarak gözüküyor. ABD’li araştırma şirketi Navigant, geçen sene 675 milyon dolar olan enerji depolama pazarının 2024 yılında 15,6 milyar dolar olmasını tahmin ediyor. Geçtiğimiz haftaki tahmininde, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen gücün hedeflenen yüzde 45 düzeyine ulaşması halinde, dünyanın 150 gigawattlık batarya depolama alanına ihtiyaç duyacağı öngörüsünde bulundu.

Haberin devamı için tıklayın 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bingöl’de Güneş Enerjisi Projesi

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, solar enerjisi projesiyle kendi elektriğini üretecek. Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan ‘Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması’ projesinin tanıtımı yapıldı.

Jeotermal enerji 0 Comments

Çocuklar Yenilenebilir Enerjinin Resmini Yaptı

Yenilenebilir enerjinin gücünü çocukların gözünden anlatan resimler 23-28 Mayıs tarihleri arasında Aksa Enerji Genel Müdürlük binasında sergilenecek. Sanat insanları, toplumu ve doğayı belki de en iyi anlatmanın yolu. Sanatla yeterince

HABERLER

Bakanlık Verimlilik Finansmanı İçin Bankalarla Görüşüyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi için bankalarla görüştüklerini söyledi. Yıldız, yeni binalarda ısı yalıtımı olmayanların ruhsat verilmeyeceğine işaret ederek, eski binalarda enerji tasarrufunun