Amerika “Şebeke İçin Enerji Depolama Rüya Takımı” Kurdu

doeAmerikan Enerji Bakanlığı,  Argonne National Laboratory önderliğindeki bir grup üniversite, laboratuar ve özel şirkete toplam 120 milyon USD destek vererek ileri depolama teknolojileri konusundaki ar-ge çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Bu destek elektrikli ve hibrid araçlar ile şebeke için enerji depolama konuları açısından çok önem taşıyor.

Bakan Steven Chu verdiği demeçte “ Geçtiğimiz yıllarda performanslarında yaşanan çok büyük gelişmelerin yansıra, ileri depolama teknolojilerinin ülkemizin petrole olan bağımlılığını azaltarak enerji ve ekonomik güvenliğimizi sağlama alma, eskiyen güç şebekemizi yenileme ve güneş ve rüzgar gibi  kesintili enerji kaynaklarımızdan daha fazla verim alabilme adına gittikçe artan bir öneme sahip olduğuna inanıyorum” dedi.

Bu amaç için kurulan Akü ve Enerji Depolama Merkezi, ülkenin en önemli bilimadamlarını, mühendislerini ve üreticilerini bir araya getirerek teknolojik devrimler yapılabilmesi için gereken kaynakları, pazar araştırmalarını ve araçları temin edecek.

Projeye Amerikan enerji Bakanlığının yanısıra İllinois Valiliği aracılığı ile 35 milyon USD destek verecek. Argonne ile birlikte çalışacak olan proje paydaşları ise Lawrence Berkeley National Laboratory, Pacific North West National Laboratory, Sandia National Laboratories ve SLAC National Accelerator Laboratory.  Ayrıca Northwestern, Chicago ve Michigan Üniversiteleri de yer alıyor.

Projedeki üretici firmalar ise Dow Chemical Company, Applied Materials, Johnson Controls ve Clean Energy Trust.

Tüm proje ortakları  açılan bir yarışma ile belirlenmiş ve bağımsız uzmanlar tarafından değerlendirilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Özyeğin Üniversitesi Kampusundaki ScOLa Binası da Yıllık 200 Bin Dolarlık Tasarruf Sağlıyor

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor. EÇEM, Türkiye’nin

İNOVASYON 0 Comments

Nissan Tam Otomatik Yeni Elektrikli Konsept Aracını Tanıttı

Nissan yeni konsepti ile geleceğin yeni nesil araçlarının nasıl olacağına dair ipuçları sunuyor. Nissan, sürücüsüz yol alabilen yeni elektrikli otomatik araç konsepti “Nissan IDS”yi Tokyo Motor Show’da tanıttı. Köşeli dizayn

HABERLER

Kömüre Alternatif Olacak Atıl Tarımsal Ürünler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın enerji bitkileri atıklarından biyo yakıt türleri üretmek amacıyla kurduğu Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Enerji Tarımı Araştırma Merkezi (ETAM) bilim adamlarının, biyodizel, biyoetenol ve biyo