Amerika “Şebeke İçin Enerji Depolama Rüya Takımı” Kurdu

doeAmerikan Enerji Bakanlığı,  Argonne National Laboratory önderliğindeki bir grup üniversite, laboratuar ve özel şirkete toplam 120 milyon USD destek vererek ileri depolama teknolojileri konusundaki ar-ge çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Bu destek elektrikli ve hibrid araçlar ile şebeke için enerji depolama konuları açısından çok önem taşıyor.

Bakan Steven Chu verdiği demeçte “ Geçtiğimiz yıllarda performanslarında yaşanan çok büyük gelişmelerin yansıra, ileri depolama teknolojilerinin ülkemizin petrole olan bağımlılığını azaltarak enerji ve ekonomik güvenliğimizi sağlama alma, eskiyen güç şebekemizi yenileme ve güneş ve rüzgar gibi  kesintili enerji kaynaklarımızdan daha fazla verim alabilme adına gittikçe artan bir öneme sahip olduğuna inanıyorum” dedi.

Bu amaç için kurulan Akü ve Enerji Depolama Merkezi, ülkenin en önemli bilimadamlarını, mühendislerini ve üreticilerini bir araya getirerek teknolojik devrimler yapılabilmesi için gereken kaynakları, pazar araştırmalarını ve araçları temin edecek.

Projeye Amerikan enerji Bakanlığının yanısıra İllinois Valiliği aracılığı ile 35 milyon USD destek verecek. Argonne ile birlikte çalışacak olan proje paydaşları ise Lawrence Berkeley National Laboratory, Pacific North West National Laboratory, Sandia National Laboratories ve SLAC National Accelerator Laboratory.  Ayrıca Northwestern, Chicago ve Michigan Üniversiteleri de yer alıyor.

Projedeki üretici firmalar ise Dow Chemical Company, Applied Materials, Johnson Controls ve Clean Energy Trust.

Tüm proje ortakları  açılan bir yarışma ile belirlenmiş ve bağımsız uzmanlar tarafından değerlendirilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Yeşil Yıldız” Sayesinde Oteller Bakanlıktan %35 Oranında Mali Destek Alabilecekler

Kapsam Danışmanlık Genel Müdürü Özkan Helvacıoğlu, 8/7/2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Bakanlar Kurulu’nca onaylanan  “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli İşletmelere Elektrik Enerjisi Desteği Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması ile, otellere kurulacak

HABERLER

Evlerde Akıllı Teknoloji Dönemi Hızlanıyor

Bluetooth teknolojisiyle çalışan sistem ev telefonuna iki adede kadar cep telefonu bağlanmasını sağlıyor. Böylece hem cep telefonu hem de bilgisayarlardaki rehbere sabit telefonlardan da erişilebiliyor. Çok değil,  2000’li yıllarında başında

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Asıl Amacımız, Uzun Dönemli Bir Karbon Piyasasının Oluşması”

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yetkilisi Jan Willem Van De Ven: “Asıl amacımız, uygun bir karbon fiyatlandırması gerçekleştirerek, desteğe gereksinim duymayan uzun dönemli bir karbon piyasasının oluşmasıdır” dedi. Sürdürülebilir