Enerji Bakanlığı’nın İlginç Tasarruf Mesajı

Vatandaşı tasarrufa teşvik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kendi binasına yaptırdığı mantolama işini perdelemeyip, iş bitim süresini uzattı. Bakanlık bu yolla vatandaşa tasarruf mesajı veriyor.

ae_verimlilik_enerji_bakanligi_mantolamaTaner Yıldız’ın Japonya’da yazın kravat serbestliği getirildiğinde klimaların 1 derece az çalıştırıldığını söyleyerek, “Türkiye’de de evlerde kazak giyilse, daha az dereceyle ısınma sağlanabilir. Oğlum tişörtle geziyordu. Kazak giymesini söyledim. Sıcaklık 22’ye sabitlenmiş. Kazak giyse, onu 24 gibi hissedecek” şeklindeki açıklaması günlerce konuşulmuş, Bakan Yıldız amacının dışa bağımlılığı asgari düzeye indirmek olduğunu söylemişti.

Taner Yıldız’ın başında bulunduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da bir taraftan enerji üretimine yoğunlaşırken diğer taraftan da enerji israfının önüne geçmeye çalışıyor.

Bakanlık daha önce art arda enerji tasarrufu üzerine çalışmalar yapmış, özellikle bina yalıtımları ile doğal gaz tüketiminin konutlarda yüzde 50’nin üzerinde önüne geçilebileceği bilgisini vererek vatandaşı izolasyon konularında teşvik etmişti.

Enerji Bakanlığı teşviki bir örnekle pekiştirdi ve Başkent’in en işlek caddelerinden biri olan ve çok sayıda bakanlığın bulunduğu İsmet İnönü Bulvarı’ndaki bakanlık binasının ısı yalıtımını başlattı. Ankara Millî Kütüphane’nin hemen karşısında bulunan binanın mantolamasının her açıdan görülebilmesi için şirketin perde kullanması istenmezken, mesajın vatandaşa ulaştırılması için de işin süresi uzun tutuldu.

İLK ADIM 2007’DE ATILMIŞTI

Bakanlık tasarruf ile ilgili en önemli adımları ise 2008’de atmıştı. 15 Şubat 2008 Tarih ve 26788 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık 2008/2 Genelgesi ile belediyelere özel yetki verilmiş; belediyeler yapımına yeni başlanan inşaatların devamlılığına bu genelgeye bakarak izin verip vermeyeceğini belirlemişti.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının genelgesi doğrultusunda 5 Ağustos 2008 tarihinden sonra yeni ruhsat alacak binalarda da “ısı yalıtımı zorunlu” tutulmuştu. Bir sonraki adım ise 9 Ekim 2008 tarihli 5627 sayılı Enerj Verimliliği Kanunu olmuştu.

Enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasını öngören, “Enerji Verimliliği Kanun Tasarısı” ilk olarak 22 Şubat 2007 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti.

MADDEDE NE VARDI?

5627 Sayılı Kanunun 16. maddesi uyarınca, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki yalıtımla ilgili bölüm; “Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır” şeklinde değiştirildi. Eskiden oybirliği gerektiren ısı yalıtımının çoğunluk kararına bırakılması ile kullanılan binalara yalıtım yapılması daha da kolaylaşmış ve enerji kaybına yol açan eski binaların da yalıtımına imkân sağlamıştı. 2008 yılının “Enerji Verimliliği Yılı” olarak ilan edilmesi dolayısıyla, bu bağlamda elektrik enerjisi öncelikli olmak üzere, enerjinin her noktada verimli ve etkin kullanılması ve israfın önlenmesi amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplumların da katılımı ile “Ulusal Enerji Verimliği Hareketi” başlatılmıştı.

Enerjinin pahalanması ve enerjide dışa bağımlı olmamız nedeni ile daha önce getirilen kamu binalarının dış cephelerindeki ısı yalıtımı zorunluluğu 05/08/2008 tarihinden sonra ruhsat alan tüm binalara zorunlu hale getirildi. Bu uygulama ile ısınmada daha az enerji tüketileceği ve dışarıya daha az döviz çıkmasının yanı sıra cari işlem açığının da azalacağının planlandığı belirtildi.

MALİYETLİ AMA UZUN VADEDE TASARRUFLU

Dış cephe ısı yalıtım zorunluluğunun inşaat maliyetlerini artıracağı ancak ileriki yıllarda yapılacak enerji tasarrufu ile bu maliyetin kendisini amorti edeceği bekleniyor.

Kaynak: Manşettv

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türk Girişimcilere Danimarka’dan Temiz Enerji Daveti

Danimarka Sanayiciler Birliği çatısı altında kurulan yarı resmi, yarı özel ‘State of Green’ ve ona bağlı ‘Green House’ adlı kuruluşun Direktörü Finn Mortensen’den mesaj var. Danimarka Sanayiciler Birliği çatısı altında

HABERLER

GROHE İlk Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayınladı

GROHE, sektöründe Alman Sürdürülebilirlik Tüzüğü’ne uyum beyanında bulunan ilk şirket olarak kaynakların verimli kullanımı, sağlıklı bir çevre ve yüksek yaşam kalitesi sunan bir gelecek taahhüdünü koruyor. GROHE’de sürdürülebilirlik geleneğe ve

HABERLER

Rüzgar Enerjisinin Yüzde 40’ı Çin’den

2014 yılında Çin, dünya rüzgar enerjisi toplam kurulu kapasitesinin yüzde 40`ını gerçekleştirdi. Rüzgar enerjisi, enerji sektöründe önemli bir unsur olarak öne çıkarken, dünya ekonomisinin gelecekteki lideri olarak gösterilen Çin’de bu