Enerji Kooperatifleri Kuruluyor

Su, rüzgar, güneş gibi yerli enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak ve üyelerine ucuz elektrik sağlamak amacıyla ‘enerji kooperatifleri’ kuruluyor.

Yeni hayata geçecek kooperatiflerle, enerji girişimcilerinin bir araya getirilmesi ve üyelere ucuz elektrik sağlamanın yanı sıra enerji tekelleşmelerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre kooperatifler yerel ve ulusal alanlarda enerji konusunda faaliyet gösterecek girişimcileri bir araya getirecek. Üyelerine ucuz enerji imkanı sunacak sistem sayesinde üretilen fazla enerji de satılarak gelir elde edilebilecek. Kooperatiflerin bölgesel kalkınmaya katkı sağlaması ve enerji konusunda yaşanan tekelleşmenin de önüne geçmesi hedefleniyor.

Enerji kooperatifleri, öncelikle kendi üyelerine ucuz enerji sağlamak için faaliyet gösterecek. Ancak, ihtiyaç fazlası enerji, kamu ve özel kuruluşlara satılabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yurtdışında başarılı örneklerden hareketle Türkiye’de de enerjide tekelleşmeyi önlemek, bölgesel kalkınmayı sağlamak ve enerjiden herkesi eşit düzeyde ve yeterince faydalandırmak amacıyla Türkiye’de henüz bir örneği bulunmayan enerji kooperatifçiliğiyle ilgili gerekli Ar-Ge, örnek ana sözleşme ve mevzuat çalışmalarının yapıldığını belirtti.

Enerji kooperatifçiliği Türkiye için yeni bir yapılanma. Yurtdışında ise çok örneği var. Yabancı ülkelerde çoğu kooperatifin dev enerji santralleri mevcut. Bu işi yapan yatırım kooperatifleri de bulunuyor. Ancak dünyada enerji konusunda genel eğilim bu tür kooperatiflerin dolaylı olarak yatırım kooperatifleri aracılığıyla değil, doğrudan “enerji kooperatifi” başlığı altında işletilmesi yönünde. Türkiye’de de enerji alanında yapılacak olan yatırımların enerji kooperatifi çatısı altında gerçekleştirilmesinin daha başarılı kooperatif işletmeleri oluşmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1336007&title=girisimciler-guclerini-enerji-kooperatifinde-birlestirecek

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Ankara Elektrik İhtiyacının Bir Kısmını Çöpten Karşılayacak

ITC Katı Atık Yönetim Şirketi yöneticisi Ali Kantur, Ankara’nın elektrik ihtiyacının yüzde 7’lik kısmının bu tesisten sağlanabileceğini söyledi. Ankara’daki Çadırtepe Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde incelemelerde bulunan Enerji ve

HABERLER

General Electric İnovasyon Yarışması Yaratıcı Fikirleri Bekliyor

GE Türkiye, düzenlediği İnovasyon Yarışması ile sağlık sektörü ve enerji verimliliği alanlarında en parlak fikirleri gün ışığına çıkarmayı amaçlıyor. GE, başarılı fikirleri 100 bin ABD doları tutarında para ödülü ile

Enerji Verimliliği 0 Comments

“Sanayide Yüzde 20’nin Üzerinde Enerji Tasarrufu Potansiyeli Var”

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu: “Sanayide yüzde 20’nin üzerinde enerji tasarrufu potansiyeli var” Sanayide enerji verimliliği konusu gündemdeki yerini koruyor. Buna karşın, mevcut uygulamalar, enerji verimliliği potansiyelini yakalamaktan uzak görünüyor.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply