Enel, Dünyanın İlk Biyokütle ve Jeotermal Hibrid Santralini Kurdu

Enel, Dünyanın İlk Biyokütle ve Jeotermal Hibrid Santralini Kurdu

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden olan ve ülkemizde de enerji yatırımları bulunan İtalyan Enel Green Power şirketi, Toskana’nın Castelnuovo Val di Cecina bölgesinde bulunan Cornia 2 tesisinde dünyanın ilk jeotermal ve biyokütle hibrid enerji sistemini kurdu. Projede, jeotermal buharın ısıtılması için biyokütle enerjisinden yararlanılıyor.

Sistemde, tesisin 70km çapındaki bölgeden elde edilen ormansal biyokütle (atık), yakıt olarak kullanılarak mevcut jeotermal santraldeki buharın 150-160 derece civarında olan ilk ısısı, 370-380 derece arasına yükseltiliyor. Bu sayede hem buharın entalpisi hem de döngünün verimliliği arttırılmış oluyor.

“Farklı teknolojiler arasındaki entegrasyon, temiz enerjilerin geleceği açısından çok önemli bir adımdır” diyen Enel Green Power CEO ‘su Francesco Venturini, “Bu tesis ABD’deki solar termodinamik ve jeotermal teknolojiyi birleştiren Stillwater tesisimiz, Brezilya’daki Fontes rüzgar-güneş hibrid santralimizde olduğu gibi sonuçların optimize edildiği bir tesistir” açıklamasını yaptı.

15 milyon Euro yatırımla kurulan bu proje, çevreye sıfır etkisi olması, mevcut bir endüstriyel tesisi iyileştirmesi ve hem kaynağın hem de döngünün yenilenebilir olmasını sağlaması açısından teknolojik olarak hayli yenilikçi olma özelliği de taşıyor. 5 MW kapasiteli bu ek biyokütle tesisi, jeotermal santralin toplam yıllık üretim kapasitesini 30 GW arttırması hedefleniyor. Bu da 13.000 ton CO2 emisyonunu engellemesi demek oluyor.

 

Enel Green Power, Enel Gruba bağlı, tamamen Avrupa, Amerika ve Afrika’daki uluslararası yenilenebilir enerji projelerine odaklanmış bir şirkettir. 2014 yılında güneş, hidro, rüzgar ve jeotermal enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda 32 milyar kWh toplam üretim kapasitesine sahip,  9.800 MW kurulu gücü, 15 ülkede faaliyet gösteren 740 santrali ile, konusunda sektör ortalamalarının çok üstünde bir hacime sahip dünya lideri bir şirket olmakla gurur duymaktadır.

Enel Green Power basın bülteninden çevirilmiş ve özetlenmiştir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Verimli Lambalarla 15 Lambalı Bir Evde 315 TL Tasarruf

Philips Türkiye Ülke Başkanı Göktuğ Gür, “Enerji verimli lambalar 15 lambalı bir evde yıllık 315 TL tasarruf sağlıyor. Türkiye’de 80 milyon şeffaf ampul verimliye dönüşürse bir Keban Barajı kazanılır” dedi.

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Erzincan’da Güneş Enerjisiyle Aydınlatma

Erzincan’da mesire alanında bulunan kamelyalar güneş enerjisinden faydalanılarak aydınlatılıyor. Türkiye’de güneş enerjisinden çeşitli açılardan faydalanılıyor. Güneş enerjisi önümüzdeki dönemlerde daha çok adından söz ettireceğe benziyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Erzincan Belediyesi

HABERLER 0 Comments

Mercedes’den Elektrikli Otomobil

Mercedes, uzun zamandır beklenen elektrikli modelini Eylül ayında duyuracak ve bu gelişme Tesla için çok da hayırlı bir durum değil. Elektrikli araç üretiminde Tesla kuşkusuz lider konumunda. Tesla’nın elektrikli otomobilleri