“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat: “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji kaynakları içerisinde çevre ve insan sağlığı açısından en masum enerji türü jeotermal enerjidir.”

M.BALATSon dönemde Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının olumsuz etkilerinin oluştuğu iddiaları gündemde yer alıyor.

www.aydinhedef.com.tr’nin haberine göre, Aydın’da yaşayan hiçbir vatandaşın jeotermalden korkmasına gerek yok” diyen Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, “Torunum Dora’nın adını verdiğim tesisin hem bu topraklara hem de torunum Dora’nın geleceğine zarar vermesine asla müsaade etmem. Dünya Bankası tarafından kredilendirilerek ödül alan 80 MWe kurulu güç kapasitesi ile dünya çapında örnek olan jeotermal enerji üretim tesislerimiz herkese açıktır. Tesislerimizde saatte yaklaşık 6.000 ton/saat debide jeotermal akışkan üretilip, 1 litresi bile eksilmeden rezervuara tamamı geri basılmaktadır” dedi.

Jeotermal Santrallerinin tarımı, çevreyi, toprağı kirleterek insan sağlığını tehlikeye attığı ve bu nedenle Aydın’da kanser olaylarında büyük artış olduğu iddiaları gündemdeki yerini korurken konunun taraflarından olan Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamasının başında, “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji kaynakları içerisinde çevre ve insan sağlığı açısından en masum enerji türü jeotermal enerjidir” diyen Balat, “Günümüzde, sürdürülebilir kalkınmada enerji ve enerji kaynaklarının çeşitliliği önemlidir. Petrol ve doğal gazda son yıllarda yaşanan küresel kriz, insanoğlunu farklı enerji kaynaklarının araştırılmasına ve kullanımına yöneltmektedir. Özellikle petrol ve doğalgaz yataklarının tükenir olması, önümüzdeki süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan jeotermal enerji araştırmalarının ve kullanımının önemini artırmaktadır. İnsanlığın yüzlerce yıldır tarım, sağlık gibi alanlarda kullandığı jeotermal kaynaklar günümüzde ısıtma, elektrik üretimi ve sanayide de kullanılmaya başlanmıştır. Jeotermal enerji, sürdürülebilir ve dışa bağımlılığı azaltan bir enerji kaynağıdır. Çoğu jeotermal saha, elektrik üretimi, konut-sera ısıtılması, endüstriyel ısıtma ve termal turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalar, jeotermal enerjinin elektrik üretimi yanında doğrudan kullanımı sayesinde ekonomik ve çevrenin korunması açısından da yararlı olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

 

 

 

 

Haberin devamı için tıklayın

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

42 Maslak Yatay Ofisleri’ne LEED Platinum Yeşil Bina Sertifikası

Bay İnşaat tarafından Maslak’ta teslimatları başlamış olan 42 Maslak projesinin Yatay Ofisleri, yüksek çevreci performansları dolayısıyla Yeşil Bina sertifikası olarak adlandırılan LEED Platinum sertifikası alarak Türkiye’de bu sertifikaya sahip olan

HABERLER

İthal Edilen Enerji Trafikte Harcanıyor

Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal edilen enerjinin en çok ulaşım sektöründe harcandığını söyledi. Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal

HABERLER

Avrupa’nın En Çevreci Havaalanlarından Biri Antalya’da

ICF Airports Antalya Havalimanı, Avrupa Havalimanları Birliği’nin “Karbon Akreditasyon” programında üçüncü etap olan “optimizasyon” seviyesine ikinci kez ulaştı. ICF Airports Antalya Havalimanı, AvrupaHavalimanları Birliği’nin (ACI Europe) “Karbon Akreditasyon” programında üçüncü etap olan “optimizasyon” seviyesine ikinci kez ulaştı.