“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat: “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji kaynakları içerisinde çevre ve insan sağlığı açısından en masum enerji türü jeotermal enerjidir.”

M.BALATSon dönemde Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının olumsuz etkilerinin oluştuğu iddiaları gündemde yer alıyor.

www.aydinhedef.com.tr’nin haberine göre, Aydın’da yaşayan hiçbir vatandaşın jeotermalden korkmasına gerek yok” diyen Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, “Torunum Dora’nın adını verdiğim tesisin hem bu topraklara hem de torunum Dora’nın geleceğine zarar vermesine asla müsaade etmem. Dünya Bankası tarafından kredilendirilerek ödül alan 80 MWe kurulu güç kapasitesi ile dünya çapında örnek olan jeotermal enerji üretim tesislerimiz herkese açıktır. Tesislerimizde saatte yaklaşık 6.000 ton/saat debide jeotermal akışkan üretilip, 1 litresi bile eksilmeden rezervuara tamamı geri basılmaktadır” dedi.

Jeotermal Santrallerinin tarımı, çevreyi, toprağı kirleterek insan sağlığını tehlikeye attığı ve bu nedenle Aydın’da kanser olaylarında büyük artış olduğu iddiaları gündemdeki yerini korurken konunun taraflarından olan Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat yazılı basın açıklaması yaptı.

Açıklamasının başında, “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji kaynakları içerisinde çevre ve insan sağlığı açısından en masum enerji türü jeotermal enerjidir” diyen Balat, “Günümüzde, sürdürülebilir kalkınmada enerji ve enerji kaynaklarının çeşitliliği önemlidir. Petrol ve doğal gazda son yıllarda yaşanan küresel kriz, insanoğlunu farklı enerji kaynaklarının araştırılmasına ve kullanımına yöneltmektedir. Özellikle petrol ve doğalgaz yataklarının tükenir olması, önümüzdeki süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan jeotermal enerji araştırmalarının ve kullanımının önemini artırmaktadır. İnsanlığın yüzlerce yıldır tarım, sağlık gibi alanlarda kullandığı jeotermal kaynaklar günümüzde ısıtma, elektrik üretimi ve sanayide de kullanılmaya başlanmıştır. Jeotermal enerji, sürdürülebilir ve dışa bağımlılığı azaltan bir enerji kaynağıdır. Çoğu jeotermal saha, elektrik üretimi, konut-sera ısıtılması, endüstriyel ısıtma ve termal turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalar, jeotermal enerjinin elektrik üretimi yanında doğrudan kullanımı sayesinde ekonomik ve çevrenin korunması açısından da yararlı olduğunu göstermektedir” şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayın 

 

 

 

 

Haberin devamı için tıklayın

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Binalar 0 Comments

Hacettepe Teknokent Dünyaya Örnek Olacak

Hacettepe Teknokent önemli bir başarıya imza atarak, Türkiye’nin ilk geniş kapsamlı Akıllı Kampüs projesini hayata geçiriyor. Üniversiteler bünyesinde oluşturulan Teknokentler önemini her geçen gün arttırıyor. Son dönemde ortaya konulan projeler açısından

Elektrikli araçlar 0 Comments

Çin’de 1.1 Milyon Elektrikli Araç Satış Hedefi

Çin’de geçen yıl 330 bin elektrikli araç satışı yapıldı, hükümet 2020 yılında 1.1 milyon aracın satışını hedefliyor. Dünyada Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok gelişmiş ya da gelişmekte olan

HABERLER

TAV Havaalanlarında Karbonu Azaltarak Yılda %30 Tasarruf Ediyor

6 ülkede 12 havalimanı işleten TAV, karbon salımı ve elektrik tasarrufunda dünya çapında uygulamalarıyla dikkat çekiyor. İklim koşullarına göre havalimanlarında enerji üreten şirket, yılda yüzde 30’lara varan tasarrufa imza atıyor.