En Basit Önlemlerle Evde Enerji Verimliliği

En Basit Önlemlerle Evde Enerji Verimliliği

Evde kolaylıkla belli kurallara uyarak hem enerji tasarrufu yapabilir hem de aşırı tüketimi azaltabilirsiniz.

ae_verimlilik_ekobina_tasarrfufDünyamızdaki enerji kaynakları tükenmiş durumda ve kimse üstüne düşen görevi yerine getirmiyor. Herkes belli kurallara uyduğu sürece enerji tüketimini daha aza indirgeyebiliriz aslında. Önemli olan sorumluluk sahibi olabilmektir. İşte evinizde, ofisinizde dikkat ederek enerji tasarrufu yapabileceğiniz önemli ipuçları.

Cihazlarınızın fişini mutlaka çekin
Evinizde bulunan elektrikli eşyalarınızı kullanmadığınız zamanlarda mutlaka fişini prizden çekin. Ya da kablolarda bulunan açma-kapama düğmesini kapanır duruma getirin. Çünkü kullanmasak bile elektrikte bulunan prizler, elektrik üretirler.

Aydınlatma
Daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan kompakt florasan ampulleri seçmek gerekir. Gündüz mümkün olduğundan güneş ışığından faydalanın. Odadan ayrıldığınız zaman lambalarını kapatınız. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketimi sağlar. Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle silin. Islak bezle sildiğiniz lambalar daha fazla enerji harcamasına neden olur.

Isıtıcılar
Evde olmadığınız zamanlarda ısıtıcınızın ya da radyatörünüzün vanasını kapatınız. Isıtıcınızın ya da radyatörünüzün önüne kesinlikle eşya koymayın. Çünkü önüne koyduğunuz eşya, ısının evinize yayılmasını engeller. Kışın radyatörünüzün üstünde çamaşır kurutmayınız. Güneşli havalarda perdelerinizin temiz olmasına dikkat ederek, evinizin kolayca ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Yalıtım
Kapı, pencere kenarlarında bulunan çatlak ver yarıkları kapatın. Odanızın kapı altı, pencere kenarları gibi soğuk hava giren yerleri tespit edip, çeşitli yalıtım sistemleri ile kapayarak sıcak havanın içerde kalmasını kolaylıkla sağlayabilirisiniz.

Buzdolabı
Yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce soğumasını bekleyin. Buzdolabınızın kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Dolabın altında ve arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlenmediği zaman yüzde 25 oranında daha fazla enerji tüketimi sağlamış olursunuz. Derin dondurucudan alacağınız bir buz parçasını dolabınızın ortasına koyarak, enerji harcanmasını yüzde 5’e kadar azaltmış olursunuz. A sınıfı su ve elektrik tasarruflu olan beyaz eşyaları tercih edin.

Kaynak: HTHayat

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kentlerde Modernleşmenin Formülü Akıllı Şehirler

BloombergHT ekranlarında “İş Dünyası” programına konuk olan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ve British Telecom Türkiye Genel Müdürü Mehmet Başer, İstanbul trafiğine çözümün akıllı şehirleşme kapsamında ulaşımda teknolojiye yerverilmesiyle

HABERLER

Güneş Elektriğine 496 Şirket Başvuru Yaptı

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için EPDK’ya rekor başvuru geldi. 600 MW’lık üretim lisansı için yerli ve yabancı toplam 496 şirket 8900 MW’lık başvuru yaptı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans

HABERLER

Enerji Devleri, AB Türkiye Enerji Zirvesi’nde Buluştu

AB Enerji Komiseri Günther Oettinger, Antalya Belek’teki Gloria otellerinde düzenlenen Avrupa Birliği-Türkiye Enerji Zirvesi konferansına katılmak için Türkiye’ye geldi. Özaltın Holding’e ait Gloria Otelleri evsahipliğinde düzenlenen konferans, Avrupa Birliği Enerji