EMP, Gemilerde Yenilenebilir Enerjiyle Emisyon Ve Yakut Tasarrufu Sağlıyor

EMP, Gemilerde Yenilenebilir Enerjiyle Emisyon Ve Yakut Tasarrufu Sağlıyor

Aquarius MRE Sistem ve Aquaris Çevreci Gemi Konsepti “Sea Japonya” etkinliğinde sergilendi. Bu sistem, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmak için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanıyor.

aquarius_mas_diagram_448x316

Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı “Sea Japan”, 9-11 Nisan 2014 tarihleri arasında Japonya Tokyo’da gerçekleşti. Fuarda, yakıt tasarrufu ve emisyon azaltıcı sistem teknolojileri alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli Eco Marine Power (EMP), son teknolojik sistemlerini ilk ke

Yenilenebilir bir enerji sistemi olan Aquarius MRE; güneş panelleri, enerji depolama modülleri, yelken ve bilgisayar sistemlerini içeriyor. Bu sistem, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmak için güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanıyor.  Güneş ve rüzgar gücüne dayalı enerjinin gelişim örneklerini sunan EMP’nin en çok ilgi gören çözümlerinden biri ise, Aquarius Denizcilik Yenilenebilir Enerji (Marine Renewable Energy -MRE) oldu.

Güneş panelleriyle donatılan enerji yelkenleri

EMP, Aquarius Çevreci Gemi Konseptinin entegre sistemleriyle de öne çıkıyor. Bunlar arasında, Aquarius MRE Sisteminin parçası olan ve “enerji yelkenleri” olarak bilinen mekanizma da EMP tarafından geliştirildi. Her bir enerji yelkeni; esnek derecelere sahip güneş paneli çeşitleri, güvenli bağlantılar, sensörler gibi diğer ekipmanlarla donatılabiliyor. Yelkenler, Otamatik Kontrol Sistemi (ACS) sayesinde otomatik bir şekilde uygun konumunu belirliyor.  Bu sistem, Aquarius Yönetim&Otomasyon Sistemi (MAS) ile de entegre edilebiliyor. Böylece, performans verileri gerçek zamanlı olarak görüntülenebiliyor veya daha sonra bu verilere dayanarak analizler oluşturmak amacıyla datalar kayıt altına alınabiliyor.

Aquarius Çevreci Gemi Konsepti; dökme yük gemisi, petrol tankeri gibi büyük okyanus gemilerinde, optimize tasarım odaklı yapılan kapsamlı projeler dahilindeki çalışmalar sonucunda oluşturuldu. Bu sistemde, Aquarius MRE Sistemi kullanılarak güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanıldı. 2011 Mayıs’ında başlanan bu çalışmalar sonucundaki yeni gelişmeler tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

EMP Yetkilisi Greg Atkinson Sea Japan hakkında şu açıklamada bulundu: “Bu organizasyon, geçtiğimiz iki yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz yenilikleri bize sunma olanağı tanıdı. Ayrıca, gemilerdeki yakıt tüketimi ve emisyon azaltma konusundaki entegre sistem yaklaşımlarımızı açıklamamızı sağladı. Bunlara ek olarak, Sea Japan’ın EMP’nin üzerinde çalıştığı son teknolojileri  ilk defa sergiledi. Fuar ve kongre boyunca gemicilik şirketleri ve endüstriyle ilgili tüm paydaşlarla bir araya gelerek, son gelişmeleri karşılaştırmayı heyecanla bekledik.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Escarus SıfırKarbon Metre Akıllı Telefonlarda!

Çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti veren Escarus, karbon hizmetleri bünyesinde geliştirdiği sertifikasyon sisteminin bir parçası olan SıfırKarbon Prensipleri’ni, bireylere sera gazı emisyonlarını hesaplama imkânı veren SıfırKarbon Metre olarak

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Geleceğin Kafeleri Ücretsiz ŞarJ Noktalarına Dönüşüyor

Elektrikli araçların geleceğinde kilit olan faktör depolama teknolojilerinin gelişimi… Tayland gibi motorsikletin, Amsterdam gibi bisikletin çok kullanıldığı ülkelerde elektrikli araçlara ve depolama teknolojilerine yapılacak yatırımların geri dönüş sürelerinin kısa olmasına

HABERLER

Çevreci Otellere Elektrik Enerjisi Desteği Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı çevreye duyarlı konaklama tesislerine elektrik enerjisi desteği verecek. Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Belgeli Yatırım