“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de altını çizdi.

Karbon EmisyonuElektrikli ve hibrit araçların ulaştırma sektöründe ağırlıklı olarak yer alması gerektiğine yönelik değerlendirme ve araştırmalar uzun zamandır gündemde yer alıyor. Bu yönde yapılan yeni çalışmalar, deneyler ve projeler de elektrikli araçların daha fonksiyonel ve verimli olmalarına yol açıyor. Bütün bu gelişmeler, elektrikli araçların ulaşımda çok daha etkin bir rol oynayacağına işaret ediyor. Bununla birlikte, Türkiye’de elektrikli araçların enerjisini kömürden elde etmesinin beklenmesinin daha yeşil bir dünya için olumlu sonuçlar doğurmayacağı çok açık.

Bu konuda bir açıklama yapan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, taşımacılıkta elektrikli ve hibrit araçları özendirme çalışmalarını takdirle karşılamalarına karşın, bu araçların enerjisini kömürden alacak olmasının çevresel açıdan arzu edilen sonucu getirmeyeceğini belirtti. Prof. Dr. Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de altını çizdi.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni ekonomi paketinde yer alan dönüşüm programları kapsamında enerji konusuna öncelik verilmesinin sevindirici olduğunu, ancak belirlenen hedeflere ulaşılmasının başka dönüşümlerle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Elektrik üretimindeki karbon yoğunluğunun düşürülmeli

Başkan Kumbaroğlu, özellikle taşımacılık sektörüne yönelik açıklanan önlemlerle ilgili, şunları kaydetti:

“Açıklanan eylem planlarına bakıldığında toplu taşımacılığın özendirilmesi, elektrikli ve hibrit araçlara vergi avantajı getirilecek olması, başka ülkelere örnek teşkil edebilecek yenilikçi ve modern bir dönüşümün önünü açıyor. Türkiye’nin bugünkü elektrik üretim kompozisyonunu göz önünde bulundurursak elektrikli bir araç benzinli bir araca göre 100 kilometrede yaklaşık 3,5 kilogram karbon emisyon tasarrufu sağlıyor. Kilometre başına karbon salımında ise, yüzde 25 oranında azalma görülüyor. Elektrik üretiminde karbon yoğunluğunun azalması bu oranı olumlu, artması ise olumsuz etkileyecektir.”

Kömürden elde edilen elektrik üretiminin yaygınlaşması sonucu elektrikli araçların emisyon avantajının ortadan kalkabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, bu durumun dezavantaja dönüşebileceğini ifade etti. Yenilenebilir veya nükleer enerji üretiminin elektrikli araçların emisyon avantajlarını belirginleştireceğinin altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Örneğin Türkiye’de yüzde 25 emisyon azaltımı sağlayan elektrikli araç, Norveç’te veya İsveç’te olsa yüzde 98 oranında azaltım sağlardı” diyerek elektrik üretimindeki karbon yoğunluğunun düşürülmesinin önemini vurguladı.

Arz Güvenliği Strateji Belgesi’ne göre bilinen tüm linyit ve taşkömürü kaynaklarının 2023 yılına kadar elektrik enerjisi üretimi amacıyla değerlendirilmesi hedefini anımsatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Eğer bu durum gerçekleşirse taşımacılık sektöründeki dönüşüm programı ülkemizin sera gazı emisyon artışını hızlandırabilir. Bu da iklim değişikliği ile ilgili uluslararası müzakerelerde Türkiye’yi zor duruma düşürebilir. Dolayısıyla eylem planlarında taşımacılık sektörüne yönelik açıklanan önlemlerin, elektrik üretimi gibi farklı sektörlerde gerçekleşecek yapısal dönüşümlerle tamamlayıcı olarak desteklenmesi gerekli” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Students Go Green Gerçekleşti

Türkiye’nin ilk kampüslerarası çevre yarışması Students go Green gerçekleşti Türkiye’nin ilk kampüslerarası çevre yarışması ‘Students Go Green’, ABD İstanbul Başkonsolosluğu sponsorluğunda Yeşilist ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle yapıldı. Ocak 2015’e kadar sürecek olan projenin ilk

HABERLER

Doğuştan Elektrikli BMW i3’ün Türkiye’ye Gelmesine Az Kaldı

BMW Group, elektrikli araç markası ‘i’ serisi ile atağa kalkmaya hazırlanıyor. Markanın premium elektrikli modeli i3, bu yılın sonunda Avrupa’da satışa sunulacak. BMW i3, ülkemize 2014 yılı sonunda gelecek. 4

Elektrik Üretimi

Sivas’ta Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı Yaygınlaşacak

Sivas İl Özel İdaresince kentteki yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması hedefleniyor.  Yenilenebilir enerjiden yararlanmak isteyen ve bu konuda proje üreten kentler her geçen gün artıyor. Şu rahatlıkla söylenebilir ki, yakın bir zamanda