“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de altını çizdi.

Karbon EmisyonuElektrikli ve hibrit araçların ulaştırma sektöründe ağırlıklı olarak yer alması gerektiğine yönelik değerlendirme ve araştırmalar uzun zamandır gündemde yer alıyor. Bu yönde yapılan yeni çalışmalar, deneyler ve projeler de elektrikli araçların daha fonksiyonel ve verimli olmalarına yol açıyor. Bütün bu gelişmeler, elektrikli araçların ulaşımda çok daha etkin bir rol oynayacağına işaret ediyor. Bununla birlikte, Türkiye’de elektrikli araçların enerjisini kömürden elde etmesinin beklenmesinin daha yeşil bir dünya için olumlu sonuçlar doğurmayacağı çok açık.

Bu konuda bir açıklama yapan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, taşımacılıkta elektrikli ve hibrit araçları özendirme çalışmalarını takdirle karşılamalarına karşın, bu araçların enerjisini kömürden alacak olmasının çevresel açıdan arzu edilen sonucu getirmeyeceğini belirtti. Prof. Dr. Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de altını çizdi.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı yeni ekonomi paketinde yer alan dönüşüm programları kapsamında enerji konusuna öncelik verilmesinin sevindirici olduğunu, ancak belirlenen hedeflere ulaşılmasının başka dönüşümlerle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Elektrik üretimindeki karbon yoğunluğunun düşürülmeli

Başkan Kumbaroğlu, özellikle taşımacılık sektörüne yönelik açıklanan önlemlerle ilgili, şunları kaydetti:

“Açıklanan eylem planlarına bakıldığında toplu taşımacılığın özendirilmesi, elektrikli ve hibrit araçlara vergi avantajı getirilecek olması, başka ülkelere örnek teşkil edebilecek yenilikçi ve modern bir dönüşümün önünü açıyor. Türkiye’nin bugünkü elektrik üretim kompozisyonunu göz önünde bulundurursak elektrikli bir araç benzinli bir araca göre 100 kilometrede yaklaşık 3,5 kilogram karbon emisyon tasarrufu sağlıyor. Kilometre başına karbon salımında ise, yüzde 25 oranında azalma görülüyor. Elektrik üretiminde karbon yoğunluğunun azalması bu oranı olumlu, artması ise olumsuz etkileyecektir.”

Kömürden elde edilen elektrik üretiminin yaygınlaşması sonucu elektrikli araçların emisyon avantajının ortadan kalkabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Kumbaroğlu, bu durumun dezavantaja dönüşebileceğini ifade etti. Yenilenebilir veya nükleer enerji üretiminin elektrikli araçların emisyon avantajlarını belirginleştireceğinin altını çizen Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Örneğin Türkiye’de yüzde 25 emisyon azaltımı sağlayan elektrikli araç, Norveç’te veya İsveç’te olsa yüzde 98 oranında azaltım sağlardı” diyerek elektrik üretimindeki karbon yoğunluğunun düşürülmesinin önemini vurguladı.

Arz Güvenliği Strateji Belgesi’ne göre bilinen tüm linyit ve taşkömürü kaynaklarının 2023 yılına kadar elektrik enerjisi üretimi amacıyla değerlendirilmesi hedefini anımsatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Eğer bu durum gerçekleşirse taşımacılık sektöründeki dönüşüm programı ülkemizin sera gazı emisyon artışını hızlandırabilir. Bu da iklim değişikliği ile ilgili uluslararası müzakerelerde Türkiye’yi zor duruma düşürebilir. Dolayısıyla eylem planlarında taşımacılık sektörüne yönelik açıklanan önlemlerin, elektrik üretimi gibi farklı sektörlerde gerçekleşecek yapısal dönüşümlerle tamamlayıcı olarak desteklenmesi gerekli” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Akıllı Şehir Uygulamasında En Önemli Güçlük “Finansal Yeterlilik”

Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında karşılaştıkları en önemli güçlüklerin başında “finansal yeterliliğin” geldiğini söyledi. Akıllı şehirler geleceğin kent yaşamının en önemli konseptlerinden biri

HABERLER 0 Comments

“Güneş Enerjisinden Doğrudan Elektrik Üretimimizi Adana’da Başlattık”

Ağaç bazlı panel üretim kapasitesi sıralamasında dünyanın 7. büyük şirketi Kastamonu Entegre, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak üzere Adana’da Fotovoltaik Güç Sistemleri’ni faaliyete geçirdi. Hayat GES 1 ile güneş enerjisinden doğrudan

HABERLER

LED Teknolojisinin Son Noktası: 200 LPW

LED alanındaki gelişmeleri incelemek isterseniz, son birkaç yıldır yaşanan watt başına lümen metriklerini takip etmeniz yeterli olacaktır. LED alanındaki verimlilik faktörü, yayılan ışık miktarına bağlı olarak tüketilen güç miktarı ile