Elon Musk,5 Milyar Dolarlık Pil Fabrikası Kurmaya Hazırlanıyor

Elon Musk,5 Milyar Dolarlık Pil Fabrikası Kurmaya Hazırlanıyor

Modern dünyanın yenilikleri, akıllara durgunluk verecek riskler alınmasına neden olabiliyor. Tıpkı, 500 bin elektrikli otomobilin “pil” ihtiyacını karşılayacak 5 milyar dolar maliyetli bir fabrika kurmayı düşünen Elon Musk gibi…

16-genius-quotes-from-eccentric-billionaire-elon-muskElon Musk, dünyanın en büyük lityum–iyon akü fabrikası için büyük bir bahse girdi; 500 bin elektrikli arabayı çalıştırmaya yetecek kadar akü üretecek, 5 milyar dolar değerinde 930 bin metrekare’lik dev bir fabrika. Bu miktar, geçtiğimiz yıl herhangi bir elektrikli otomobil üreticisinin aldığı akü sayısının 4 ve en popüler üreticilerden Tesla’nın 2013 satışlarının tam 21 katı… Musk, bu devasa satış artışının üstüne bahse girmesinin yanında, girişimci bir rakibin kendi akü teknolojisinin önüne geçmemesini ve dev fabrikayı etkisiz hale getirmemesini de umuyor.

Ancak kartlar, kısmen de olsa Musk’ın lehine olabilir. Tüketici tercihlerinde keskin dönüşü olabilecek bir şeye yatırım yapmadığı görülüyor çünkü bu kamu politikalarından biri olmak üzere. Önümüzdeki 10 yıl içinde 8 ABD eyaletinde yaklaşık 3,3 milyon adet düşük veya sıfır emisyonlu araca ihtiyaç duyulacak. Bunun yanında Kaliforniya’da 1 milyon evin elektik ihtiyacını karşılamaya yetecek miktarda 1,3 gigawatt’lık bir elektrik depolama alanı gerekiyor.

Bunlar bir araya geldiğinde, ihtiyaç duyulan mobil ve sabit batarya kapasitesi çok büyük olacağından Musk, bazılarının söylediğinin aksine alıcı bulma konusunda zorlanmayacak. Argonne Ulusal Laboratuarı Ulaşım Direktörü olan Ann Schlenker: “Endüstri çapında artık 500 bin veya 1 milyon adet araçtan bahsedemeyiz; milyonlarca araç yolda…” diyor.

Musk’ın öncelikli müşterisi Tesla olabilir, ancak fabrikanın planlanan kapasitesi, Tesla’nın satışlarının 20 katından fazla…

Bir elektrikli otomobil çağı sipariş edebilir misiniz?

Musk’ın düşündüğü genişleme konusu sağlam temellere dayanıyor. “Sıfır emisyon kanunları”nı uygulayacak eyaletler ABD’nin Doğu ve Batı kıyılarında bulunuyor – bir tarafta Kaliforniya ve Oregon diğer tarafta ise ise 6 kuzeydoğu eyaleti. Bu eyaletlerin hepsi, geçtiğimiz yıl Global Araba Üreticileri Birliği (Association of Global Automakers) CEO’su Michael Stanton tarafından yürütülen bir araştırmaya göre ABD’deki araç satışlarının yüzde 30’undan sorumlu. Eyaletlerde 2025 yılına kadar 3,3 milyon adet bulunması tahmin edilen sıfır emisyonlu araç sayısı ise bugün 100 bin adet. Bu araçlar, yasalar gereğince hidrojen yakıtlı hücre veya akülerle çalıştırılmalı.

Bu senaryoya şüpheyle yaklaşanlar da var. Tarih bize, emniyet kemeri bağlamak, hava yastıkları ve duman kontrol sistemleri gibi düzenlemelerce istenen teknolojik değişimlerin gelişimini tüketicilerin hızlandırdığını gösteriyor.

Yakıtla çalışan araçlara kıyasla hala yüksek fiyatlarda olan elektrikli arabalara geçiş, elektrikli araç fiyatlarının gerileyip tek bir şarjla gidilebilecek mesafelerin önemli oranda artmasıyla gerçekleşebilir.

Örneğin, ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ABD’de 2020’ye kadar 500 binden daha az sayıda sadece elektrikle çalışan aracın satılacağını belirtiyor – hatta 2040 yılında ABD’li motorcuların 300 bin adet sadece elektrikle çalışan araç alacağını ve bir yılda hibrid sistemler ekleyeceklerini belirtiyor. Birbirinden çok farklı olan satış öngörüleri elektrikli araçların geleceğindeki belirsizliği yansıtıyor ve Musk’ın neden bu agresif bir yaklaşımda yalnız olduğunu açıklıyor.

Geleneksel araba üreticileri ellerinde kalacak milyonlarca adette araçları olduğu için mahkemelerde sıfır emisyon yasasına direniyor. Diğer taraftan çevreciler ise gelecek gerekliliklerle savaşmaya devam etmekten korkuyor. Altyapı, maliyetler ve tüketici talepleri eyaletlerin kamu politikası umutlarıyla denkleşene dek yasaların çıkması birkaç yılı daha bulabilir.

Son olarak bazı teknolojik sorular da var. Musk’ın dev fabrikası akülerini standart bir nikel-kobalt-alüminyum lityum-iyon (NCA) formülüyle üretecek. Ancak, dünya çapındaki akü araştırmacılarının büyük bir buluş üstünde çalışmasıyla birlikte Musk, NCA formülünün önüne geçerek onun makinelerini alt edecek bir buluş olmayacağı üzerine de bir bahse girmiş oldu. Musk, aynı zamanda özellikle Toyota’nın gelecek olduğuna inandığı hidrojen yakıtlı hücrelerle de sıkıştırılabilir.

Elektrikli araba piyasasının kazananı Tesla mı olacak?

Musk’ın dev fabrika hayalinin önünde başka bir zorluk daha var – kullanıcı talebi belirlense bile Tesla’nın en büyük yüzdeye sahip olacağının garantisi yok. Örneğin Çinli Wanxiang, ABD’de Fisker markasıyla pazara sert bir giriş yapmaya kararlı. 103.000 dolar değerindeki şık hibrit Fisker Karma modelinin de Tesla S gibi meraklıları var; en yüksek kalitedeki S model araç ekstralarla birlikte 106 bin doları bulabiliyor.

Kaynak: bilgicagi.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjili Araçlar Yarıştı

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları, 62 takımdan yaklaşık 1800 öğrencinin katılımıyla 16-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’de özellikle üniversiteler bünyesinde hazırlanan alternatif enerjili araçların sayısı hızla artıyor. TÜBİTAK’ın

HABERLER

Afyon’un Rüzgarı 134 Bin Eve Elektrik Sağlayacak

Yılda yaklaşık 310 milyon kwh enerji üretecek olan rüzgar santrali Afyon Dinar’ın rüzgarından ürettiği elektrikle, 134 bin konutun bir yıllık enerji gereksinimini karşılayacak. Güriş Holding tarafından Afyon Dinar’da kurulan 115

HABERLER

Renkli Solar Camlar Sayesinde Kendi Enerjinizi Üretin

İngilterede bulunan şirket tarafından evler için daha renkli, daha transparan enerji üreten solar cam üretildi. Bu camları satın almak için ise şeffaf camlara ödeyeceğiniz miktardan sadece %10 daha fazla ödemeniz