“Elektronik Atık İşini Belediyeler Üstleniyor”

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal: “Elektronik atık işini belediyeler üstleniyor. Belediyeler olarak, bu konuda çok sıkıntılıyız. Yorulduk artık. Üretici firmalar, bu konuda sistemlerini kurmak zorunda.”

ayten kartalİstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’nin ikinci günü de düzenlenen oturumlarla sürdü.  Zirvede konuşan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal İstanbul, Kocaeli ve Ankara’nın en fazla e-atık üreten kentler olduğunu belirterek, birçok yerde atık getirme merkezi olduğunu ama kimsenin bir şey getirmediğini söyledi. İnsanlara e-atık konusunda farkındalık oluşturmanın önemine değinen, henüz farkındalık oluşmadığına dikkat çekti.

E-atık konusunun çok sıkıntılı olduğunu aktaran Kartal, “Atık getirme merkezi olmalı. Ama bu şekilde olmamalı. Vatandaş alıştırıldığı için kendisine bir şey ödemeden e-atıkları geri alamıyoruz. Sistem değişmeli. Elektronik atık işini belediyeler üstleniyor. Belediyeler olarak bu konuda çok sıkıntılıyız. Yorulduk artık. Üretici firmalar bu konuda sistemlerini kurmak zorunda. Yetkilendirilmiş kuruluşlar, dağıtıcı firmalar da bu sürecin içinde olmalı. Herkes, taşın altına elini sokmalı. Eğer, böyle yaparsak, daha temiz bir çevre ve gelecek nesillere ulaşan bir dünya kurabiliriz” dedi.

Kartal elektronik atıkların çok kıymetli olduğunu belirterek, içinde tehlikeli madde bulunan e-atıkların ayrıştırılmasının maliyeti artırdığını söyledi. Kartal e-atıkla ilgili yönetmeliğe ait sıkıntılar olduğunu da dile getirdi.

52 okulda pil atık kutusu

Kartepe Belediyesi Çevre Mühendisi Gökçen Gönülay’da Zirve’de yaptığı konuşmada, ilçedeki birçok elektronik atığın toplandığı atık getirme merkezinin 2013 yılında 2 bin metrekarelik alana kurulduğunu belirterek, “İlçemizdeki 52 okulda atık pil kutularımız bulunuyor. İlçemizin çeşitli yerlerinde e-atık toplama noktaları bulunuyor. Yönetmelik gereğince, tek tek konutları ziyaret ederek e-atık konusunda bilgilendirme çalışmaları yaptık. E-atıkların ne olduğunu, ne olması gerektiğini nasıl ayrıştırıldığını başta çocuklar olmak üzere halkımıza anlatıyoruz. Artık yavaş yavaş halk müdürlüğümüze e-atıklarını getirmeye başladı” şeklinde konuştu.

E-atık getirme merkezi kurulmasının belediyeler için büyük bir külfet olduğunu aktaran Gönülay, yetkilendirilmiş kuruluşların ve üreticilerin e-atık konusunda ortak çalışmalar yaparak, belediyeleri rahatlatmaları gerektiğini söyledi.

“Üretici firmalar, geri dönüşüm maliyetlerini şeffaf bir şekilde faturada göstermeli”

Actecon Danışmanlık A.Ş Yetkilisi Dr. M. Fevzi Toksoy’da oturumda yaptığı konuşmada, yeni neslin e-atık konusunda çok bilinçli olduğunu belirterek, yetişkinlerin bulmaya çalıştığı doğrulara sahip olduklarını aktardı.

Türkiye’nin üretici sorumluluğunu almış ve mantığını oluşturmuş bir ülke olduğuna değinen Toksoy, “E-atık konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlar denildiğinde ben bir masa etrafına oturmuş üreticileri düşünüyorum. Üretici firmalar ürünün geri dönüşüm maliyetlerini şeffaf bir şekilde faturada göstermeliler. Kanun koyucunun e-atık konusunda,  üretici firmalara, ‘öyle ürünler üret ki kolay ayrıştırılabilir ev en az tehlikeli maddeler içersin’ diyor. Bu dünya, hepimizin.  Bu ürünler üretiliyorsa, birileri de bunu kullanıyorsa ve burada bir fayda oluşuyorsa, ortaya çıkacak sonuç da en az zararı içermeli” dedi.

Toksoy,” dediğini hatırlatarak, başta Avrupa olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerinde üretici firmaların en rasyonel en az maliyetli ve doğru şekilde üretim gerçekleştirdiklerini aktardı. Toksoy, Türkiye’de e-atık konusunda denetim eksiliği yaşandığının da altını çizdi.

“Geri dönüşüm şirketleri atıkları kaynağında toplamalı”

ALTAŞ Elektronik Atık Tesisi Müdürü Sibel Arslan’da geri dönüşüm şirketlerinin atıkları kaynağında toplayarak çalışmaları gerektiğini ifade ederek, bu konuda faaliyet gösteren özel sektörün atık toplama konusunda eksiklerini gidermek zorunda olduğunu söyledi.

“Belediyeler denetleyici olmalı”

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü A. Cihat Kahraman’da Zirve’de yaptığı konuşmada, Avrupa’da e-atık toplama işini üretici firmaların çözdüğünü belirterek, Türkiye’de de yerel yönetimlerin e-atık konusunu doğrudan kendisi çözmek yerine, bu konuda denetim ve kontrol mekanizması oluşturması gerektiğini ifade etti.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Can Güven Leitwind Ülke Müdürü Oldu

Leitwind, ülke müdürlüğü pozisyonuna Can Güven’i atayıp Türkiye’deki ikinci ofisini İstanbul’da açarak pazardaki yerini güçlendirdi. Türkiye’de rüzgar enerjisi endüstrisinde çeşitli uluslararası kuruluşlar faaliyet gösteriyor. Bu kuruluşlara son olarak İtalya rüzgar

İNOVASYON

YTÜ’den Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Derece

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübüne ait Hydr-S isimli araç en verimli 2. Araç seçilirken, Electra isimli araç yaşadığı teknik arizalara rağmen yarışı en verimli 3.

HABERLER

Pil süresini dört kat artıracak buluş

Pil süresini 4 kat artıracak buluş YTÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, Rus bilimadamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesini, üniversitede geliştirdikleri reaktör ile üretti.  YTÜ Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun