“Elektronik Atık İşini Belediyeler Üstleniyor”

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal: “Elektronik atık işini belediyeler üstleniyor. Belediyeler olarak, bu konuda çok sıkıntılıyız. Yorulduk artık. Üretici firmalar, bu konuda sistemlerini kurmak zorunda.”

ayten kartalİstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi’nin ikinci günü de düzenlenen oturumlarla sürdü.  Zirvede konuşan Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal İstanbul, Kocaeli ve Ankara’nın en fazla e-atık üreten kentler olduğunu belirterek, birçok yerde atık getirme merkezi olduğunu ama kimsenin bir şey getirmediğini söyledi. İnsanlara e-atık konusunda farkındalık oluşturmanın önemine değinen, henüz farkındalık oluşmadığına dikkat çekti.

E-atık konusunun çok sıkıntılı olduğunu aktaran Kartal, “Atık getirme merkezi olmalı. Ama bu şekilde olmamalı. Vatandaş alıştırıldığı için kendisine bir şey ödemeden e-atıkları geri alamıyoruz. Sistem değişmeli. Elektronik atık işini belediyeler üstleniyor. Belediyeler olarak bu konuda çok sıkıntılıyız. Yorulduk artık. Üretici firmalar bu konuda sistemlerini kurmak zorunda. Yetkilendirilmiş kuruluşlar, dağıtıcı firmalar da bu sürecin içinde olmalı. Herkes, taşın altına elini sokmalı. Eğer, böyle yaparsak, daha temiz bir çevre ve gelecek nesillere ulaşan bir dünya kurabiliriz” dedi.

Kartal elektronik atıkların çok kıymetli olduğunu belirterek, içinde tehlikeli madde bulunan e-atıkların ayrıştırılmasının maliyeti artırdığını söyledi. Kartal e-atıkla ilgili yönetmeliğe ait sıkıntılar olduğunu da dile getirdi.

52 okulda pil atık kutusu

Kartepe Belediyesi Çevre Mühendisi Gökçen Gönülay’da Zirve’de yaptığı konuşmada, ilçedeki birçok elektronik atığın toplandığı atık getirme merkezinin 2013 yılında 2 bin metrekarelik alana kurulduğunu belirterek, “İlçemizdeki 52 okulda atık pil kutularımız bulunuyor. İlçemizin çeşitli yerlerinde e-atık toplama noktaları bulunuyor. Yönetmelik gereğince, tek tek konutları ziyaret ederek e-atık konusunda bilgilendirme çalışmaları yaptık. E-atıkların ne olduğunu, ne olması gerektiğini nasıl ayrıştırıldığını başta çocuklar olmak üzere halkımıza anlatıyoruz. Artık yavaş yavaş halk müdürlüğümüze e-atıklarını getirmeye başladı” şeklinde konuştu.

E-atık getirme merkezi kurulmasının belediyeler için büyük bir külfet olduğunu aktaran Gönülay, yetkilendirilmiş kuruluşların ve üreticilerin e-atık konusunda ortak çalışmalar yaparak, belediyeleri rahatlatmaları gerektiğini söyledi.

“Üretici firmalar, geri dönüşüm maliyetlerini şeffaf bir şekilde faturada göstermeli”

Actecon Danışmanlık A.Ş Yetkilisi Dr. M. Fevzi Toksoy’da oturumda yaptığı konuşmada, yeni neslin e-atık konusunda çok bilinçli olduğunu belirterek, yetişkinlerin bulmaya çalıştığı doğrulara sahip olduklarını aktardı.

Türkiye’nin üretici sorumluluğunu almış ve mantığını oluşturmuş bir ülke olduğuna değinen Toksoy, “E-atık konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlar denildiğinde ben bir masa etrafına oturmuş üreticileri düşünüyorum. Üretici firmalar ürünün geri dönüşüm maliyetlerini şeffaf bir şekilde faturada göstermeliler. Kanun koyucunun e-atık konusunda,  üretici firmalara, ‘öyle ürünler üret ki kolay ayrıştırılabilir ev en az tehlikeli maddeler içersin’ diyor. Bu dünya, hepimizin.  Bu ürünler üretiliyorsa, birileri de bunu kullanıyorsa ve burada bir fayda oluşuyorsa, ortaya çıkacak sonuç da en az zararı içermeli” dedi.

Toksoy,” dediğini hatırlatarak, başta Avrupa olmak üzere, dünyanın gelişmiş ülkelerinde üretici firmaların en rasyonel en az maliyetli ve doğru şekilde üretim gerçekleştirdiklerini aktardı. Toksoy, Türkiye’de e-atık konusunda denetim eksiliği yaşandığının da altını çizdi.

“Geri dönüşüm şirketleri atıkları kaynağında toplamalı”

ALTAŞ Elektronik Atık Tesisi Müdürü Sibel Arslan’da geri dönüşüm şirketlerinin atıkları kaynağında toplayarak çalışmaları gerektiğini ifade ederek, bu konuda faaliyet gösteren özel sektörün atık toplama konusunda eksiklerini gidermek zorunda olduğunu söyledi.

“Belediyeler denetleyici olmalı”

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü A. Cihat Kahraman’da Zirve’de yaptığı konuşmada, Avrupa’da e-atık toplama işini üretici firmaların çözdüğünü belirterek, Türkiye’de de yerel yönetimlerin e-atık konusunu doğrudan kendisi çözmek yerine, bu konuda denetim ve kontrol mekanizması oluşturması gerektiğini ifade etti.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Bir Gün Her Ev Kendi Atık Suyunu Arıtabilecek”

Türkiye’den çıkan bir icat yavaş yavaş dünyaya yayılıyor. Biopipe, akarsularda suların çamur üretmeden arınması mantığından hareketle atık suyu biyolojik olarak borular içerisinde arıtıyor. Ve yenilikçi sistemiyle de bu yöntemi uygulayan

HABERLER

“İlk Ticari Güneş Enerjisi Santralini de Biz Kurmuştuk”

Erzurum’daki 5 megawatt lisans ihalesine hak kazanan Halk Enerji Genel Müdürü Mustafa Atilla: “Lisanssız santrallerde de Türkiye’nin ilk resmi iznini biz almıştık. İlk ticari güneş enerjisi de santralini biz kurmuştuk.

Elektrik Üretimi 0 Comments

İsveç 2050 Hedefini Öne Çekti

İsveç’in Enerji Bakan, Türkiye’den 1982 yılında İsveç’e göç eden bir ailenin çocuğu olan İbrahim Baylan. İşte o İsveç, 2040 yılına kadar enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi hedefliyor. Konuyla