Elektrikte Kayıp, Kaçak Yüzde 15’lere Düştü

Elektrikte Kayıp, Kaçak Yüzde 15’lere Düştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrikte kayıp kaçak oranlarının 10 yıl önceki yüzde 23-25 düzeylerinden yüzde 14-15 düzeylerine kadar düşürüldüğünü ifade etti.

Türkiye’de elektrik dağıtımında kayıp kaçak konusu gündemdeki yerini koruyor. Bu konuya yönelik kesin bir çözüm oluşturulamamasına karşın, gelişmeler kaydedilmiş durumda.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın soru önergesini yanıtlayan Albayrak, “2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Kalkınma Planı’nda yer alan Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı kapsamında benzer şekilde kamu kesimine yönelik hedefler yer almaktadır. Söz konusu belgede 2018 yılına kadar kamu binalarındaki enerji tüketiminin, 2012 baz alınmak suretiyle belirlenecek göstergeler düzeyinde ve verimlilik artışı uygulamaları ile yüzde 10 düşürülmesi hedefine yönelik tedbirler öngörülmüştür. Enerji kullanımında israfın azaltılması kapsamında tüketicilere yönelik olarak bilinçlendirme ve yönlendirme faaliyetleri yürütülmektedir” dedi.

Çalışmalar sürüyor

Albayrak, “Kayıp-kaçak miktarı, dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı göstermektedir. Dağıtım sistemine giren enerji ile tahakkuk ettirilen enerji arasında oluşan bu fark elektriğin dağıtımı için gerekli olan hat, trafo ile sayaçlarda meydana gelen teknik kayıp miktarı (yaklaşık yüzde 7-8), elektriğin üretim noktalarından tüketim noktalarına taşınmasında yüzde 2,5-3 ve yasal olmayan bir şekilde elektriğin Kaçak kullanılması sonucunda oluşan miktarın toplamından oluşmakta” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Manisa’da Çamurdan Biyogaz Projesi Yolda

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, arıtma tesislerinde çıkan çamurlardan biyogaz ve fuel-oil’e eşdeğer yağ elde etmek için tesis kurulma aşamasında olduğunu açıkladı. Yılmaz, bu yatırımlarla atıkların ekonomiye kazandırılacağını

HABERLER 0 Comments

Rüzgar Santrallerine 30 Milyar Dolarlık Teşvik

Rüzgar santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Rüzgar enerjisi alanında teşvik mekanizmasının farklı boyutlarıyla devreye girmesi, sektörün önünü açacak gelişmeler doğurabilir. Rüzgar santrallerine 30 milyar dolarlık teşvik geliyor. Santrallerin yüzde

HABERLER 0 Comments

“Enerjinin Genç Liderleri” Programı Başlıyor

The Bosphorus Energy Club Enerjinin Genç Liderleri’ni seçiyor. Enerji sektörü günümüzün ve geleceğin en önemli sektörlerinden birisi. Bu nedenle, gençlerin enerji sektöründe aktif rol almaları gerekiyor. Bu açıdan oluşturulacak programlar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply